International Diabetes Federation (IDF) Diyabet Atlası

T1D Hakkında Her ŞeyInternational Diabetes Federation (IDF) Diyabet Atlası

IDF-Atlas3Diyabet gittikçe yayılıyor…

IDF tarafından yapılan son araştırmalara göre % 8.3’ü yetişkin olmak üzere dünyada toplam 382 milyon diyabetli bulunuyor. 25 yıldan daha az bir zaman içerisinde ise bu rakamın 592 milyona çıkacağı tahmin edilmekte. Ciddi bir artıştan bahsediyoruz.

175 milyon kişi ise diyabetli olduğunu dahi bilmiyor. Yine önemli bir insan sayısı da diyabetten kaynaklanan komplikasyonlar yaşıyor. Toplam diyabetli nüfusunun % 80 lik bölümü ise düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor. Gelir düzeyi ve diyabet arasındaki ilişki can yakıcı

Ve özellikle ülkemizde her yıl 5-17 yaş aralığında yaklaşık 1.700 kişi tip-1 diyabetli nüfusuna dahil oluyor.

Uluslararası Diyabet Federasyonu olan IDF’in yaptığı bir çalışmanın ekran görüntülerini sizlerle paylaşıyorum. Ülkemizde tip-1 ya da tip-2 diyabet farketmeksizin artan diyabet popülasyonu için hükümetin gerekli aksiyonları acilen alması gerekiyor.

Sizlerin önerileri neler? Diyabetli birey sayısı sizce ülke politikası gereği nasıl aza indirilebilir? Bir tip-1 diyabetli ya da yakını olarak önerileriniz nelerdir?

IDF Atlas

IDF Atlas2

 

IDF Atlas3

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

6 YORUMLAR

 1. Herkese Merhaba,

  Benim en önemli önerim ilkokuldaki çocuklara D Vitamini takviyesi.

  Birçoğumuz biliyor artık. D vitamini ve diyabet arasında ciddi bir ilişki var. Güneşi az alan ülkelerde d vitamini takviyesi ülke politikası halini almış ve diyabet görülme oranı ciddi oranda azalmış.

  sevgiler

  • gelişme istiyoruz ya kac senedir hastalığa bir çare bulunmuyor ya da bulunuyor ama engel olunuyor. insülin firmalarının ciddi rantlar elde ettiklerini söylüyorlar doğrumu esra hanım sizce?

 2. Esra hanım merhaba
  D vitamininin önemini her fırsatta dile getiriyosunuz. Evet devlet politikası haline gelmeli belki ancak d vitamininin önemini bizler sadece kemik ve diş sağlığı olarak biliyoruz.doğum yapıyosunuz çocuk doktorunuz bebeğiniz için d vitamini kullanmanızı söylüyor yada hiç bundan bahsetmiyor. Anneler neden kullandıklarının farkında bile değil. Sanırım aile hekimleri de dahil olmak üzere çocuklarımızı götürdüğümüz doktorlarında bu konuda gerekli bilgiye sahip olması çok önemli. Ben Defne Su için d vitamini kullanırken sadece kemik sağlığı için kullandığımı biliyordum. Ne zaman tip 1 diyabetle tanıştık o zaman d vitaminin başkaca yararları olduğu bilgisine sahip oldum. Bu sebeple size katılıyorum ve aile hekimlikleriyle bu eğitimin ve bilgilendirmenin başlaması gerekir ki sanırım aile hekimleri bedava demir damlası ve d vitamini veriyor. Ama bilgi vermiyor!!!
  Sevgiler

  • Hacer Hanım Merhaba,

   Sizinle aynı fikirdeyim. Buradan şöyle bir sonuç çıkıyor;’eğitim’. Hekimler ve özellikle aile hekimleri iyi bir şekilde eğitilmeli. Ki halen tip-1 diyabetin belirtilerini bile göremeyen hekimlerimiz var. Bu sebeple öncelikli olarak eğitimin verilmesi gerekiyor.

   Güneş almayan ülkelerde diyabete yakalanma oranını yüksek miktarda düşürmüşler bu D vitamini sayesinde. Maliyeti az, sonuçları büyük bir yöntem.

   sevgiler

 3. Kezban Arkadaş Bakanligin diyabet konusunda,genis kapsamli egitimler,aile oykusu olanlar,lipit profili yuksek olanlar ve obezlerin diyabet kabul edilerek ,her has.iyi bir diyabet ekibi olusturup takipleri ve egitimin uygulanabilirligini saglamak olacaktir.

  Kezban Arkadaş En onemlisi toplum bilincini yukseltmektir…okullar sosyal kuruluslar,dernekler…maliyeti yuksek ve is gucu kaybinida goz ardi etmemek gerek.saglikli beslenme ve egzersizi yasam tarzi haline getirmek,onleyi faaliyetler cozum olacaktir

  Necdet Can en güzeli kolayı meyva sularını gazozları bisküvileri hazır kekleri hazır tatlıları hamburgeri sahte balları kimyasal ürünleri yasaklıyacan satanlarıda önce ayak baş parmağından başlayıp bacaklarına kadar keseceksin bak ozaman şeker oranlarında düşüş meydana gelir

  Fatma Yıldız Bizler birey olarak çok fazla bir şey yapamıyoruz tüm yenen besin gruplarını denetleyen birimler olmalı para için insan sağlığını hiçe sayanlara caydırıcı para cezaları uygulanmalı tıpkı trafik cezalarında olduğu gibi adrese postalanmalı veya bunların yanı sıra vergileri yüksek olmali işini güzel yapanödüllendirilmeli vergisininde indirimli olması düşünülebilir acizane fikrim böyle

  Kezban Arkadaş Birey olarak cok sey yapilabilir.sofra hazirlarken,saglikli urunler kullanmak,hazir gida almamak,asitli icecekleri almamak,ogun atlamamak bunlar basit ve kolay bir okadard onemli.herkes uygulayabilir

  Fatma Yıldız Çok güzel söylüyorsunuz da kezban hanım kaliteli dediğimiz pınar ve içimde de ben bunlara rastladım sebze ve meyveler ?önce vijdanlardan mi başlamak lazım sağlığımızı çalan hırsızlar bunlar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: