İnsülin Yapıyorum Ama Kan Şekerim Düşmüyor

T1D Hakkında Her Şeyİnsülin Yapıyorum Ama Kan Şekerim Düşmüyor

İnsülin Yapıyorum Ama Kan Şekerim Düşmüyor

Birkaç haftadır bana sıkça gelen sorulardan bir tanesi. “İnsülin yapıyorum ya da insülin pompası setini değiştirmeme rağmen kan şekerim düşmüyor düşmüyor. Ne yapmalıyım?”

Bildiğiniz gibi ben ne doktor, ne hemşire, ne de diyetisyenim. Yaklaşık 15 yıldır tip-1 diyabetliyim. Kendi tecrübelerime göre sorulara yanıt vermeye çalışıyorum ama şöyle ya da böyle yapın diyemiyorum.

Yine kendi tecrübelerime dayanarak son günlerde sıkça gelen bu soru ve ulaştığımız soruna değinmek gerek. İnsülin kalemiyle insülin yaparken ya da insüli pompası set değişim zamanında bölge değişimi ya da bölge içi rotasyon yapmıyorsak kan şekeri yüksekliğini yaşamamız kaçınılmaz olur. Ve maalesef bu konudaki soruyu soran herkesle yaptığım görüşmeler sonucunda çoğunlukla rotasyon yapılmaması sorunuyla karşılaşıyoruz.

site rotation mapÇok basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım. İnsülin yapılabilen farklı bölgeler vardır. Bu bölgeler; göbek, kol, baldır, popo ve bel kısmımızdır. İnsülin Enjeksiyonu İçin Vücutta Hangi Bölgeler Kullanılır? başlıklı yazıda tüm detaylarıyla bu bölgeler anlatılmıştır. Örneğin tip-1 diyabetli hayatınızda sadece göbek bölgesine insülin enjeksiyonu yaparsanız ya da insülin pompası setini takarsanız bir süre sonra göbek bölgeniz sertleşecek, yumrular oluşmaya başlayacak ve yaptığınız insülinin emilimi gittikçe azalacaktır. Sürekli aynı bölgeye insülin yapılırsa veya insülin pompası set değişimi hep aynı bölgede olursa oluşabilecek negatif durumları anlatan Günün Önerisi – Lipohipertrofi İçin Önlem başlıklı yazıyı da lütfen okuyun.

Diyabetimben.com‘u kurduğumuz ilk zamanlarda bir buluşmada tanıştığım ve çocukluktan bu yana tip-1 diyabetli bir yetişkin vardı. Okulda ya da sosyal hayatında insülin enjeksiyonu yaparken kimse kendisini görmesin ya da kimse tip-1 diyabetli olduğunu bilmesin gibi sosyal korkularından ötürü hep göbek bölgesinden insülin enjeksiyonu yapmış. Ve maalesef göbeği ipi düğümlediğimizde oluşan düğüm görüntüsü gibi düğüm düğüm olmuş. Artık göbek bölgesine insülin enjeksiyonu yapamıyor olsa da vakti zamanında tek bir bölgeyi kullanmak yerine bölge değişimi ve bölge içinde rotasyon yapsaydı bu tarz olumsuz bir durumla karşılaşmayacaktı.

Sürekli aynı bölgeyi kullanan tip-1 diyabetliyseniz sürekli yaşadığınız kan şekeri yüksekliğinin sebebi bu olabilir. Lütfen insülin yapılabilen ya da insülin pompası seti takılabilen tüm bölgeleri kullanmaya çalışın.

Tip-1 diyabetinizi daha iyi yönetmenin zor olmadığını ve birey olarak önemli olduğunuzu sakın unutmayın. Ve yine unutmayın; insülin enjeksiyonu yapılabilen her yere insülin pompası setini de takabilmekteyiz.

Görsel kaynak: helgajaunegg.com

6 YORUMLAR

 1. TC Mehmet Fevzi Börü Soruyu biraz acarmisiniz

  Diyabetim Ben TC Mehmet Fevzi Börü Bey Merhaba, Yazının linkinde tüm detaylar bulunmakta. Sevgiler, esra

  TC Mehmet Fevzi Börü Esra hanim merhaba sevgiler hurmetler..bende hata yaziyi gorunce linke bakmadim:)

  TC Mehmet Fevzi Börü Yediklerinide unutmayalim bu arada sekeri dusmeyen kisinin

  Yasemin Ince Kızımın başına gelmişti,kalem insülin bozulmuş bu nedenle bolus etki etmemiş…Öğle sıralarında 300 e çıkan kan şekeri 15-20 dakika içinde 400 üzerine çıkmıştı.İnsülini unutma ihtimalini göze almak zorunda kaldık.
  Ya tekrar lantus yapacaktı,bu da bazal insülinin iki defa enjekte edilmesi riskini ortaya çıkarıyordu yada humalog un bozuk olduğunu var sayarak humalog uygulayacaktık.Humalog kalemini değiştirdiğimizde kan şekerinin degeli olarak normale düştüğünü gözledik.Karar aşaması cidden oldukça zorlayıcı

  TC Mehmet Fevzi Börü Cihaz ve aparatlarimizi her kullanimda kontrol etmeliyiz. Kalemimizi kullanmadan once bir damla disari cikarmaliyiz igne ucundan dozumuzun ayarini bozmadan

  Serpil Yayla insülin az yediği yemek miktarı çoktur

  Ender Turgul Az yemek ye, hareket et, spor yap mutlaka düşecektir.

  Melahat Durlanık Yiğit Kilo alımı olduysa insülün yetersiz kalıyor .doz arttırımı gerek

  diyabetimben.com Yorum yapan herkese teşekkürler. Ancak linke girerseniz bölge içi ve dışı rotasyonun önemini vurgulamaktayız. Sevgiler, esra

 2. merhaba ankarada bana tavsiye edebileceğiniz tip 1 diyabet doktoru varmıdır? Doktorumdan memnundum fakat kliniğini kapattı tam zamanlı hastaneye geçti , ha1c 6 çıkıyordu yılda 2 3 kere en fazla işin içinden çıkamadığım zaman arıyordum memnundum.Şuan gittiğim doktor ise 5 haftadır üzerimde deneme yapıyor ( zannedersiniz ki zor hastayım yediğim içtiğim gün içinde yaptığım dozların hepsini kağıda yazıyor kan şekerimi günde 10 defa ölçüyor önüne koyuyorum ) 6 ya 1 in çok düşük olduğunu 12 ye 1 olması gerektiğini düşündüğü için haftada 2 gün yada 1 gün yaşadığım hiper yada hipoyu yok etmek için tüm sistemimi değiştirdi 5 haftadır kan şekerim akşam 6 ya kadar 300 400 6 dan sonra 40 50 oluyor . Düzeltme dozu yapıyorum yapma anlıyamıyorum diyor. Kısacası profesör olmuş olmasına rağmen her hastanın “fabrika çıkışı 12 ye 1 yapılacak” kuralı olmadığını olan benim 5 haftada sağlımın gittiğini bir türlü anlamıyor.Kendisine yinede saygıda kusur etmedim,dediklerini yapıyorum lakin kafama yatmıyor dünkü hastada değilim 14 yıllık diyabetliyim . Sporumu yaparım hayatımın merkezinde kan şekeri kontrolü vardır diğer her şey sonra gelir. Kısacası yılda 2 3 defa arayınca geri dönüş yapabilecek iyi bir doktora ihtiyacım var özel resmi önemli değil . Yardımcı olursanız çok sevinirim kusura bakmayın uzun oldu biraz ama 340 kan şekerine düzeltme dozu yapmamak insanı bu hale getiriyor.

  • Tip1diyabet Merhaba,

   Yaşınız 18’i geçmiştir diye düşünüyorum. Prof Dr İlhan Yetkin var Ankara’da. Onu önerebilirim. Bunun dışında da Ankara’daki arkadaşlara sormam lazım.

   Bu arada bahsettiğiniz gibi fabrika ayarları olan bir yaşam şeklimiz maalesef yok. Keşke bir formülü olsa da o formüle uyulduğunda her şey yolunda gitse.

   Yorumunuzdan ne hisssettiğiniz de anlaşılıyor. Bir şekilde size göre doğru doktoru bulunca her şey yoluna eminim ki girecektir. Birazcık sabır 🙂

   sevgiler

  • Öncelikle geçmiş olsun bende 13 yıldır Tip1 im sizin yaşadıklarınızı şuan yaşıyorum dediğiniz gibi Dr ye gittim sonuc yok hala yüksek şekerle mücadele ediyorum. Bir günüm şöyle
   Sabah aç 180 vurulan ins18 u novorapid
   Tok 145
   Öğle açlık 170

 3. yaşam ve beslenme periyodumda herhangi bir değişimim olamamasına karşılık şeker düzeyim 400-450 aralığında10 gündür istkrarlı geziyor sizce ne yapmalıyım

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: