İnsülin Pompası ve SGK Süreci

İnsülin Pompasıİnsülin Pompası ve SGK Süreci

Diyabetli (şeker hastalığı) insülin pompası kullanıcılarının her 3 ayda 1 yaşadıkları ilin SGK Müdürlüğü’ne gitmeleri ayrı bir eziyet. Büyük ya da küçük şehir farketmiyor bence. Zira herkesin zamanı öyle ya da böyle gidiyor.

3 ayda 1 30 adet insülin pompası seti (3 kutu) ve 30 adet rezervuar (3 kutu)  alıyoruz. İlgili pompa firmasını arayarak siparişini veriyor ve siparişlerin geldiği kutu içerisinde bazı dökümanlar çıkıyor. Bu dökümanlarla beraber SGK’ya giderken götürülmesi gereken diğer dökümanları da birleştirip götürüyorsunuz. Amacımız pompa malzemelerinin parasını SGK’dan almak ve pompa tedarikçisine ödemeyi yapmak.

Mesela ben bugün Sirkeci SGK’ya gideceğim. Ve sizlere gitmeden önce ne tarz bir hazırlık yapıyorum anlatacağım.

Ortalama olarak her 3 ayda 1 pompa tedarikçisi olan firmayı arıyorum. Sipariş veriyorum. Genelde 30’ar adet pompa seti ve rezervuarı sipariş ediyorum. Ya da bazen sadece rezervuar ya da sadece set sipariş ediyorum. İllaha iki malzemeyi aynı anda almak zorunda değilsiniz.

UntitledSiparişi verdiğiniz gün hangi tarihse o tarihte yazılmış bir de reçeteniz olmak durumunda. Bunu aman atlamayın. Eğer fatura tarihi ile reçete tarihi arasında ciddi bir tarih farkı varsa SGK ödemeyi yapmıyor. Yanlış bilmiyorsam fatura tarihi ile reçete tarihi arasında artı-eksi 10 gün olursa ödemede bir sıkıntı olmuyor. Yani fatura tarihi 13.12.2013, reçete tarihi 04.12.2013 olursa bir sorun yaşanmıyor.

Kargom 1-2 günde elimde oluyor.

Gelen kargo kutusunda pompa set ve rezervuarlarıyla beraber; fatura, SGK’ya giderken hangi evrakların aslını, hangilerinin kopyasını götürmemiz gerektiğine dair tek sayfalık bir döküman ve insülin pompa tedarikçisinin firma dökümanları bulunuyor.

 

Untitled

Bizim için en önemlisi SGK’ya giderken yanımızda götürmemiz dökümanların yazdığı liste.

Bu listede şunlar yazıyor;

– 1 adet Heyet raporu fotokopisi (Aslı gibidir yapılmış): Ben salı gibidir yaptırmıyorum. Bugüne kadar da herhangi bir ödeme sorunu yaşamadım.

– 1 adet Heyet raporu fotokopisi

– 1 adet Reçete aslı

– 1 adet Reçete fotokopisi

– 1 adet Nüfus cüzdan fotokopisi

– 1 adet Fatura aslı (fatura arkasına bize gelen pompa set ve rezervuarlarının barkodlarını kutulardan kesip yapıştırıyoruz.)

– 1 adet Fatura fotokopisi (fatura arkasına bize gelen pompa set ve rezervuarlarının barkodlarını kutulardan kesip yapıştırmıştık. Bu şekilde kopyayı alıyoruz.)

– 1 adet, 2 sayfa İnsülin pompa tedarikçisinin yetki belgesi fotokopisi

– 1 adet, 2 sayfa Ulusal Bilgi Bankası çıktıları

Bu dökümanları bulunduğunuz ilin SGK Müdürlüğü’ne teslim ederken isterseniz aktif kullandığınız bir bankanın adı ve size ait olan IBAN numarasını SGK Müdürlüğü’nde dolduracağınız forma yazın. Yazmazsanız sizin ad ve soyadınıza Ziraat Bankası’na ortalama 2 ayda yatırılıyor. Ama bu süre maksimum 3 ay. 3 ay içerisinde yatırılmazsa SGK Müdürlüğü’nü arayarak sorunun nereden kaynaklandığını sorabilirsiniz.

Örneğin pompa malzeme faturası 450,36 TL (dikey set siparişi verdiyseniz.) SGK Geri Ödeme Sistemi’ne göre bizim cebimizden şu anda ortalama 150 TL gibi bir fark çıkıyor. Biz SGK’dan bize yatırılan tutarın üzerine ortalama 150 TL’yi ekleyerek toplamda fatura tutarı olan 450,36 TL’yi pompa tedarikçisinin hesabına gönderiyoruz.

*** Bu arada Sirkeci SSGM Müdürü Suat Kılıç’ın ajandası müsait olursa kendisini ziyaret edeceğim…

7 YORUMLAR

 1. merhabalar herkese benim gibi ilçede yasayanlar için durum daha bı zor oluyor hazırlığı yapıp gidiyorum bazen sistem calişmıyor veya sıra gelmiyor işte o zaman sözün bittiği yer. ayrıca ben önce recetemi yazdırıp sonra sipariş veriyorum çünkü türkiye şartlarında aksilikler olmazsa olmaz ki siparis veripte o tarihli bir recete yazdıramazsak medtronic tarafından o faturanın iptali zor oluyormuş diye biliyorum.

 2. Esra hanım kızıma insilün pompasını önerdiler ama ben taktırma taraftarı değilim.Şekeri düzensiz 1 senedir,ve 15 yaşında.Kızımda çölyak ve epilepside var 3 aylık hemoglobin,6 aylık göz,emg,çölyak testi,ve epilepsi kontrolleri bizi çok yoruyor.9sınıfa gidiyor dersleride çok ağır,ve kontrollere gitmek istemiyor ara veriyoru diye…Sizin anlattıklarınızıda okuyunca gözüm iyice korktu..:=(((((

 3. Esra hanım ve tüm diyabetimben üyelerine müjdem var
  SGK sensörlü pompanin tamamını ödeme yapmıştır
  Biz ödeme yapilan ilk miyiz bilmiyorum ama bundan da kurtulduk 🙂

 4. Tebrikler Lale Hanim.
  Sensorlardami ödeniyor….
  Esra Hanim bizde bu Kadar evraka gerek yok( Almanya).bizim Sigortalar direkt Firmalarla anlasiyor üc ayda su miktari öderiz diye. Doktor recetesiyle hersey haloluyor. Bu konuda sansliyim. Ama üc ay icin 30 Rezervior ödenmiyor .

 5. Merhaba Esra Hanım;

  Eşime insülin pompası takıldı, evraklarda bir sorun oluşmaması için elinizde reçete ve rapor örneği var mıdır, gönderebilir misiniz? Malum hastaneler yanlış evrak düzenleyebiliyorlar. Bu yüzden rapor ve reçetelerde nelerin olması gerektiğini tam olarak bilsek iyi olur. Varsa elinizde rapor ve reçete örneği gönderebilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkürler.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: