İnsülin Pompası Tecrübeleri

Sor Bakalımİnsülin Pompası Tecrübeleri

İnsülin Pompası Tecrübeleri

İnsülin pompasını kullanan arkadaşlar lütfen yorum yapsınlar.

Artılarını eksilerini tam olarak öğrenmek isterim.

Kullanan arkadaşlar çok memnunlar mı ?

Lütfen yazarsanız seviniriz.

Erdoğen Bey

15 YORUMLAR

 1. Kendi adıma çok memnunum. Geceleri çok sık hipo yaşardımartık öyle bir sorunum pek olmuyor. Kan şekeri kontrolü daha kolay ancak karbonhidrat sayımı bilmeden takılmasının çok anlamlı olmadığını düşünüyorum. O nedenle pompa takılacak arkadaşlara önerim öncelikle kh sayımı öğrenmeleri ya da hastane yatışı yapılacaksa aynı anda kh saymayı öğretebilecek bir diyabet diyetisyeninin olduğu hastane seçilmeli. Pompadaki en büyük avantaj bazal oranlarını saatlere bölebilmektir. Yani vücudu taklit etmek daha da kolaylaşıyo. Öğün atlama, hafta sonları geç kalkma gibi esneklikler sağlıyo o da çok avantajlı. Ama bu esneklikleri yaşamanın şartı pompa ayarını iyi bilen bir doktorun kontrolünde olmak, sonuçta bazallar yanlış ya da yetersiz ayarlanırsa tabii ki öğün atladığında ya da diğer esneklikler yapıldığında sorun yaşanabiliyo.

 2. Erdoğan Bey Merhaba,

  Bildiğiniz gibi ben insülin pompası kullanıyorum.

  İnsülin pompası;

  1- Bir türlü düşürülemeyen ya da normal seviyeye getirilemeyen kan şekerine düzen getirir,

  2- Benim gibi oynak diyabeti olan yani bir çok düşük, bir çok yüksek kan şekerini daha iyi regüle eder,

  3- İnsülin kalemi ile sürekli enjeksiyondan kurtulunur. İnsülin pompası seti 4 günde 1 değiştirilir ve böylece derimizi 4 günde 1 defa deleriz,

  4- İnsülin pompası kullanan diyabetliler eskiye oranla daha az hipoglisemi atağı geçirirler,

  5- Kullandığımız bazal insülinlerin literatürde 24 saat etki süresi olduğu söylense de 21-22 saatte vücutta bazal insülin kalmaz. İnsülin pompasında tek tip yani sadece kısa etkili insülin kullanılır. Pompaya saatler bazında bazal değerleri girilir doktor tarafından. Ve azar azar ama sürekli diyabetlinin vücuduna bazal insülinin yerine kısa etkili insülin gider. Ve böylece bu şekilde vücut hiç ama hiç bazal insülinsiz kalmaz.

  Bu konuyla ilgili http://www.diyabetimben.com/karbonhidrat-sayim-yontemi-devam.html linkindeki yazımda bu bazallarla ilgili detayları okuyabilirsiniz.

  Bunlar benim anlatabileceğim ve kendi deneyimlediğim detaylar.

  sevgiler

 3. Esra hanım merhaba Ben de pompa taktırmak istiyorum araştırmaya girdim Ankarada endokrin ilaç firmasında çalışan bi tanıdığıma sordum hem oradaki endokrin doktorlarıyla da dioloğu olan kişi bana operasyon ile de takılan pompa olduğunu söyledi bilgilerinizi rica ediyorum… sevgiler

  • Aynur Hanım Merhaba,

   Ameliyat ile insülin pompası takılmasını ilk sizden duydum 🙂 .

   Yanlış biliniyor olmasın. Ya da aldığınız bilgiyi tekrar bir sorup bizimle de paylaşabilirseniz sevinirim.

   sevgiler

 4. Esra abla bende pompa düşünüyorum. Fakat nasıl bir şey yani göbek kısmına takıyorsun uyurken ya da spor yaparken çıkmıyor mu? Bir de ben humalog ve lantus kullanıyorum.Pompaya geçince lantusu bırakıcak mıyım?

  • Ecem Merhaba,

   İnsülin pompası ile ilgili sorduğun tüm detaylar bloğumuzda yazıyor.

   Ama yine de kısaca sorularına yanıt vermek için yazıyorum.

   Ben uyurken pijamamın göbek kısmına takıyorum. Bir sorun yaşamıyorum. Ya da bazen yatağın yatağın içine atıyorum ki buna nadiren yaparım. Yine de sorun olmuyor. Eşîm Eşref kilolu ve üstüne yatmaz pompanın ama yatsa da sorun olmadı 🙂 . Spor da bir problem yaşamadım.

   Pompa sadece kısa etkili insülin ile çalışıyor. Lantus gibi bazal insulinler pompaya geçince artık bırakılıyor. Kısa etkili insülin dozları pompada öyle iyi bir şekilde ayarlanıyor ki ufak ufak ayarlanan dozların Lantus gîbi bazal insülin yerine geçmesi sağlanıyor.

   http://www.diyabetimben.com/karbonhidrat-sayim-yontemi-devam.html linkindeki yazı yazdıklarımı biraz daha açıklar sana. Bu linkteki dozlarım yeni doktorumla değişti. Yeni bir yazıda hepsini paylaşırım.

   Sevgiler

    • Meltem Hanım Merhaba,

     Kimin hangi tavrı sizi kırıyor? Anlayamadım. Yapılan tüm yorumları okudum ama kırılacak bir konu bulamadım. Ya da kimin tavırları sizi rencide ediyor? Ki bu yazının altına ilk kez yorum yapıyorsunuz.

     Bana yardımcı olur musunuz?

     Diyabetimben.com ne bir doktor ne bir diyetisyen ne de hemşire. Sadece tecrübeleirn paylaşıldığı bir nokta. İnsanlar tecrübeli diğerlerine soru sorarak rehberlik bekliyorlar. Bu çok normal bir durum. Ben de ara ara soruyorum. Doktora sorsam da yeterli gelmeyebiliyor. Bu sebeple özellikle kilit ve hayati konularda bana soru sorulmasını ben de istemem.

     sevgiler

 5. Nevin Hanım iyi olur ya da kötü olur demek bize düşmez. Size en uygun insülini doktorunuz belirleyip pompada kullanmanız için yazacaktır

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: