İnsülin Pompası Set ve Yapışkanları / Yeni Deneyimler

Tip-1'imİnsülin Pompası Set ve Yapışkanları / Yeni Deneyimler

Ortalama 5 yıldır insülin pompası kullanıyorum. Bu süre içerisinde çok nadir sıkıntı yaşadım. Ancak özellikle bu yaz enterasan konular yaşıyorum.

İtalya’ya gittiğimizde setin yapışkanının çıktığını ve setin silikon kısmının battığını anlatmıştım. Bunun benzerini iki kez daha yaşadım. Bunlardan sonuncusu bu sabah oldu.

Sabah kalktım. İşe gitmek için hazırlanacaktım. Seti bel bölgeme takmıştım. Hafif hafif bir şey batıyor gibi oldu ama set hiç aklıma geldi. Hatta belim ağrıyor galiba diye de kendi kendime konuştum 🙂 Giysi dolabımızın aynasından belime baktım. Kan akıyor. Seti yapışkanı karman çorman olmuş. Setin silikon kısmı kıvrılmış filan.

Kim bilir ne kadar böyle diye düşünürken hemen kan şekerimi ölçtüm. Gayet iyi çıktı. Belimden akan kanı durdurdum, yeni set taktım derken biraz yorulsam da kan şekerimin düzgün olması her şeye bedel elbette 🙂

Bu tarz durumlarda önerim lütfen sakin olun ve ilk iş kan şekerinizi kontrol etmek olsun. Her şey yolundaysa setinizi değiştirin. Kan şekeriniz yüksekse direkt insülin kalemiyle İDF oranınıza göre insülin yapın. Sonrasında pompanın set değişim işlemine başlamanızı öneririm. (Görsel kaynak: theregister.co.uk)

 

3 YORUMLAR

  1. Mehaba. Konya’dan Azranin babasiyim. Yas 3.5. Bir yil oldu kulkanmaya baslayali. Kuzeniyle asiri hareketli oynama sonucu bir iki kez bizim de ayrildi. Selamlar..

  2. 2 yıldır kullanıyorum ben de insülin pompasını ve benim de ilk defa dün başıma geldi. Normalde etek giymeyi seven biri değilim ve etek giydim. Ve set bacağımda idi. 9 aylık kızım kucağımda bi oraya bi buraya oynarken aşırı sıcağında etkisi ile set çıkmış farkında değilim. Eve geldim üstümü değiştirirken bi baktım setin yapışkanı çıkmış iğne dışarıda ama kan yoktu. Sadece kızarmışti ve hafif şişlik vardı. Hemen çıkardım. Esra hanim doğrusunu yapmış elbette. Şekerini ölçmüş ama benim fırsatım olmadı yenisini taktım hemen ama ölçemedim. Bu ara iyi bir pompa yöneticisi değilim ne yazikki. Az önce de 380 olan şekerimin neden yükseldiğini bulamadım. Öğlen yemek yeme fırsatım olmadı belki de ondan yükseldi yada aşırı sıcaktan. Benim başım sıcakla gerçekten dertte. Gerçekten sıcaktan şekeri yükselen var mı. Yoksa bana mı öyle geliyor 🙂

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: