İnsülin Pompası Kullanıcılarına Yayma Bolus Önerileri

İnsülin Pompasıİnsülin Pompası Kullanıcılarına Yayma Bolus Önerileri

İnsülin Pompası Kullanıcılarına Yayma Bolus Önerileri

Pompada yaymaları ayarlamak kişisel takip ister. Buradan nasıl yaptığımızı anlatmaya çalışalım.

Belli besinler yağ ile beraber pişirildiğinden, diğerleri birebir yağ ihtiva ettiğinden kan şekerimizi 3. saatte yükseltir. Bu ayrım çok önemli.

Birebir Yağ İhtiva Eden Besinler İçin

Örneğin çikolata ortala %70 oranında yağ ihtiva eder. Bu durumda karbonhidratın bir kısmı önce diğeri sonra girmez. Hepsi zamana yayılarak kana giriş yapar.

Bu durumlarda direk yayma yapmak gerekir ama kaç saate?

Bu bizim yağ metabolizmamıza bağlı. Genelde 3 saat yayma çikolata gibi yoğun yağ ihtiva eden bir besinin karbonhidratın tolere eder. Ama bazı bireylerde bu 2.5 saat de olabilir. Temel olan böyle bir besin yenildiğinde birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü saatte şeker bakmaktır. Kan şekeri sonuçları zaten bize yol gösterir. Örneğin 3 saate yayma yaptığımızda birinci ve ikinci saatler yüksek dördüncü saat düşük kan şekeri var ise 2,5 saate yayma denemeliyiz.

Yağ İle Beraber Pişirilen Besinler İçin

Yağ ile pişirildiği için yağlı olan besinlerde ise – örneğin patates kızartması- ikili yayma denemesi yapıyoruz. İlk denemede insülini ikiye bölerek yarısını hemen verip yarısını yine 3 saate yayarak başlıyoruz.

Yine 1. 2. 3. ve 4. saatlerde kan şekeri bakarak ayar yapıyoruz.

Örneğin iskender yediniz ve 4 ünite yapacaksınız, 2. sini hemen yolladınız 2. sini 3 saate yaydınız ve kan şekerleri şöyle gitti:

Yemek öncesi: 130 mg/dL
1. saat : 190 mg/dL
2. saat : 150 mg/dL
3. saat : 100 mg/dL
4. saat : 70 mg/dL

Bu örnekte kan şekeri 1. saat yüksek 4. saat düşük mesela, 2-3 arası da hızlı düşmüş. O zaman 4 üniteyi 2,5-1,5 bölüp yaymayı 2,5 saatle deneyebiliriz.

Denemelerle sonuca ulaşıyoruz yani umarım açıklayıcı olmuştur.

9 YORUMLAR

 1. Esra Hanım merhabalar,

  Benim acil olarak levemirin etki süresi ile ilgili bilgiye ihtiyacım var. Acaba levemirin etki süresinin doruk noktası kaçıncı saatti? Bu aralar şekerimi kontrol altına almakta zorlanıyorum da, ona göre bir düzenleme yapacağım. Doktoruma da şu anda ulaşmam zor biraz.

  Yardımınız için çok teşekkürler,

  Sevgiler..

  • Damla Hanım Merhaba,

   Bu soruyu bir ara yine sormuştunuz ve cevaplamıştım diye hatırlıyorum ama bulamadım.

   Etkisi 1-2 saat içerisinde başlar.Kanda devamlı aynı seviyede bulunur. Etki süresi 24 saattir. Ama genelde yapıldıktan 20 saat sonra bitiyor gibi düşünebilirsiniz. Eğer bu durumdan kaynaklı ise belki Levemir’i 2 ye bölerek farklı saatlerde yapabilirsiniz ama bunu doktorunuza danışmadan yapmanız doğru olmaz.

   sevgiler

 2. Esra hn merhaba
  Pompaya geçmeden önce levemir ya da lantus etki sürelerinde bizde çok sorun yaşadık.önce lantus kullandık fakat şekerimiz çok düşünce günde 2 ye bölerek levemire geçtik levemirin etkisi bildiğiniz gibi 1.5 saat sonra başlıyor ama etkisi benim gözlemlerime göre sabit gitmedi.ikiye böldümüz levemirin normalde 10 ar saat sürmesi gereken etki süresi bizde ilk beşer saatde doruğa çıkıp sonra etkisini yitiriyordu.bu 5 saatlik süre içerisindedir sürekli şekeri kontrol edip ek öğün alıyorduk.size 1 günün değerlerini vereyim
  Gece 23.30 da 104 olan şekere 1 meyve ve yoğurt 2 form bisküvi ara öğününü alarak yattığımızda Gece 3 teki ölçümde şeker 88 çıktı.(bu örnek verdiğim gün hastanede yattığımız dönemdi ). 1 kesme şeker verildi.ben düşmenin devam edeceğini diğer gecelerden bildiğimden 4.50 de yine ölçtüm şeker 71 e düşmüştü.2 kesme şeker verdim 15 dakika sonra şeker 70 di.1 meyve suyu verdim1.5 saat sonra saat 6.45 de açlığımız 128 olmuştu. aynı olayı sabah levemiri vurduğumuzda da yaşıyorduk.ilk beşer saat hep dikkat etmek zorunda kalıyorduk.sabah vurdumuzda örneğin saat 8 de vurduysak 10 daki ara öğünüzü 10 da vurduysak öğlen öğününü levemiride dikkate alarak hesaplıyorduk. bu da çok zor oluyordu.pompaya geçince bu sorunumuz ortada kalktı.gece 2 saatde bir ölçüp sürekli ara öğün aldığımız dönem bitti.Kabus gibi 6 ay geçirdik.pompayı kasım ayında taktırdık ve o zamandan beri çok şükür uyuyoruz.(Esra hn biliyorsunuz eşimin pankreası alındı. Acaba levemir ya da lantusun etkisi sadece eşimde mi böyle oluyor?)
  Sevgiyle kalın

  • Sevil Hanım Merhaba,

   Novo Nordisk’in iki insülini var. Biri Novorapid, diğeri de Levemir. Bu iki tip insülini diğer benzer insülinlerden ayıran bazı madde değişiklikleri var.

   Hipoglisemiler hakkında şöyle bir yorum yapabilirim: Levemir ve Novo Rapid’in bir grup tip-1 diyabetli bireyde normalden farklı çalıştığı ve hipoglisemi olasılığının arttığı gözlenmiş. Bugün birkaç yabancı kaynakta da sizin anlattıklarınızı destekler bilgiler var.

   Ancak etki süresi konusunda tecrübe etseniz de dediğiniz gibi olmaması gerekiyor. Acaba 6 ay boyunca hep damara mı denk geldi yapılan Levemir? Damara denk geldiyse hipoglisemi riskinin sebeplerinden de olabilir. Eşiniz zayıf biri mi? O dönemde kullandığı iğne ucu boyutu neydi? gibi soruların cevaplarına göre yorum yapmak doğru olabilir.

   Ya da pankreas alındıktan sonra 6 ay süren bir balayı dönemi mi yaşadı eşiniz? Ki geçtiğimiz sene Mayıs ayında ameliyat olmuştu diye hatırlıyorum eşiniz. Balayı dönemine de denk gelme olasılığı oldukça yüksek gibi.

   Doktorların görüşünü hiç aldınız mı?

   sevgiler

 3. Esra hn merhab
  İğne ucunu ilk altı vermişlerdi Sonra Haziran ayında sitenizi takip edince daha küçük iğneler olduğunu öğrenip hemeniğne ucunu değiştirdikDamara gelme olayına çok dikkat ettikameliyat öncesi 62 ye düşen kilosunu ilk üç ay sonunda 67 ye çıkardık diyetisyenimiz bu kiloyu ideal buldu. Eşim çok zor kilo alıyor.Karbonhidrat miktarını bayağı arttırdık.Doktorumuz 73 e kadar çıkabileceğimizi söyledi.humolog da hiç sorun yaşamadık.sabah ve akşam öğünlerin de de sorunumuz olmadı Levemiri sabah saat 10 akşam saat 10 da vuruyorduk.Sabah saat10 da yaptığımızda bazen 11.30 bazen 12 de etkileşime giriyordu.yemeği saat 12 de veriyordum.Öğlen açlıkları çok değişken çıkıyordu.öğleden sonra saat 3 ten sonra da etkisi azalıyordu Ara öğün alamıyorduk. 20 gr karbonhidrat bile alsa akşam açlıkları 250 leri buluyordu.( birde 5. 6 adet çaya atılan çeyrek kesmeşeker toplamda 2)Sorunlar sadece levemir ve lantusu vurduktan 1.5 saat sonra yaşanııyorduBalayı dönemi olsa Mayıs ayından bu yana sabah kahvaltısı
  45 gr karbonhidratalımına karşılık insülün dozlarımızda 6 ile 8 arası dışında değişmedi.
  Önce lantus kullanıyorduk.sonra doktorumuz bu sorundan dolayı Levemire döndürdü.levemir sabah akşam yaptıkbir ara gene lantusu 1 hafta denedikbaktık olmuyo doktorumuz hastaneye yatırdı.Verdiğim ÖRnek hastanede yattığımız döneme ait.bir sonraki günde doktorumuz farkı görsün diye saat saat not tuttum değerler gene aynıydı.Gece 3 ve5 te 2 ara öğün alırsak sabahı ediyorduk Zaten hastaneye yatışta pompa da taktırınca bu sorundan kurtulduk

  sevgiyle kalın iyi akşamlar

 4. Sevil hanım merhaba,

  Ben de levemiri sabah ve akşam saat 10’da vuruyorum. Bu aralar özellikle öğle yemeğinden 1-2 saat sonra hipoglisemi, akşam açlığında ise hiperglisemi yaşıyorum.

  Hatta dün novo-nordisk i levemirin etki süresi hakkında bilgi almak için aradım ama maalesef pek yardımcı olamadılar. Hatta prospektüse bakmamı önerdiler 🙂 benim de hiç aklıma gelmemişti doğrusu 🙂 nereden aradığımı sordular, çanakkale dedim. Bir süre hatta bekledikten sonra şu anda çanakkale bölgesine bakan sorumluya ulaşamadıklarını söylediler…

  Ben de Esra Hanımdan yardım istedim ve sağolsun anında dönüş yapıp cevapladı..

  İşin özeti tekrar “pompa mı taktırsam” düşüncelerine geri dönüş yaptım..

  Sevgiler..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: