İnsülin Pompalarının Hacklenmesi Mümkün Mü?

İnsülin Pompasıİnsülin Pompalarının Hacklenmesi Mümkün Mü?

İnsülin Pompalarının Hacklenmesi Mümkün Mü?

Aslında bu haber bu ayın başında yabancı kaynaklara düştü. 3 haftadır sağlık sorunları ile uğraşırken bu konuya değinmeye ancak fırsat oldu 🙁

İnsülin pompaları teknolojik cihazlar. Ve biz tip-1 diyabetli bireylerin hayatlarını ciddi anlamda kolaylaştırıyor. Kronik yaşam şekilleri olan bireylerin kullandığı bu tarz teknolojik cihazların hacklenmesini hayal ediyorduk ama ‘söz konusu insan sağlığı’ olunca kimse yapmaz diye düşünüyorduk.

Animas OneTouch Ping insülin pompası Türkiye’de yok. Johnson&Johnson firmasına ait bir insülin pompası. 100 binden fazla Animas OneTouch Ping insülin pompası kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Johnson&Johnson, OneTouch Ping insülin pompası kullanan diyabetlilere bir mektup gönderdi. OneTouch Ping insülin pompasının teknik anlamda bir açığı ve potansiyel siber saldırı riski olduğunu belirtti. Bu tarz bir güvenlik açığı olduğunu Siber Güvenlik Uzmanı Jay Radcliffe aynı zamanda tip-1 diyabetli. Bu tarz güvenlik açıklarını bulup insülin pompası tedarikçilerine konuyla ilgili bilgi veren birisi olduğu yayınlanan haberlerden anlaşılıyor.

İnsülin pompasını etkisiz hale getirmek, fazla dozda insülin gönderilmesine izin verecek derecede bir potansiyel riskten bahsediliyor.

Yazının ilk satırlarında bahsettiğimiz gibi Johnson&Johnson firması şeffaf bir şekilde tüm kullanıcılarına konuyu bildirdi. Ve gerekli önlemleri alacaklarını özenle vurguladılar. Bu zamana kadar da insülin pompası kullanıcılarının siber saldırıya maruz kalmadıklarını, küçük bir risk olduğu tespit edilir edilmez gerekli önlemi aldıklarını belirtmeleri elbette harika.

Aynı zamanda FDA (Food and Drug Administration = Gıda ve İlaç Dairesi) olası siber saldırılara önlem için tıbbi cihaz üreticilerine gerekli önlemlerin alınması adına bir kural setini de Ocak 2016’da tekrar revize etti. Kural seti için: FDA outlines cybersecurity recommendations for medical device manufacturers linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bu arada insülin pompası kullanıyorsanız ya da insülin pompası taktırmaya karar verecekseniz sakın endişe etmeyin. Yıllardır insülin pompasını güvenler kullanıyoruz.

Umarız siber saldırılar (hacklemeler) insan sağlığını tehdit edebilecek noktaya gelmez 🙂

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: