İnsülin Pompa Setlerinin Reçetelendirilmesi Hakkında

İnsülin Pompasıİnsülin Pompa Setlerinin Reçetelendirilmesi Hakkında

İnsülin Pompası Sarf Malzemelerinin Geri Ödemesi Hakkında başlıklı yazıyı Eylül 2015’te yazmıştım. O günlerde de Medtronic’ten sipariş verirken işyeri hekimine insülin pompa seti yazdırmakta bir sorun olup olmayacağını sorma ihtiyacı hissetmiştim. Zira yıllardır çalıştığım şirketlerin işyeri hekimlerine insülin pompa set ve rezervuarlarını yazdırırım.

Görüştüğüm kişi birkaç ay önce SGK’nın işyeri hekimlerine yazdırılan insülin pompa set ve rezervuarların geri ödemesini yapılmayacağına dair değişiklik yapıldığını söyledi. Ve çalışan ve işyeri hekimine insülin pompası ekipmanlarını sıkıntısız yazdıran ve geri ödemesinş alan bir özel sektör çalışanı olarak bu fırsatın elimden gitmesi çok mutsuz etmişti. Eylül ayındaki o yazıda da yazmayı unutmuştum ama bugün gelen mesaj konuyu bana tekrar hatırlattı 🙁

Medtronic kullanıcılarına gelen mesaj:

BILGILENDIRME. Sayin kullanicimiz; SGK tarafindan degistirilen yonetmelik geregi, is yeri hekimlerinin yazdigi receteler kabul edilmeyecektir. Recetelerinizi Dahiliye veya Endokrinoloji uzmanina veya Aile hekiminize yazdiriniz. Bilginize sunariz.

SGK neyi düşünerek bu şekilde bir değişiklik yaptı bilmiyorum ama çalışanlar için doktora gidip insülin pompa set ve rezervuarlarını reçete ettirmek kolay olmuyor. Ya izin alacaksınız ya da SGK’nın geçtiği bir özel hastaneden yazdıracaksınız.

Maalesef olumlu gelişmelerden çok olumsuz gelişmeleri yazmak alışkanlık oluşturdu 🙂 Çözümden çok çözümsüzlük getiren SGK’yı ve ülkemizin sağlık politikasını en içten dileklerimle alkışlıyorum.

 

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar,

  Yukarıda bahsi geçen sorundan mağdur olan biri olarak ufak bir düzeltme yapmak istiyorum.

  İş yeri hekiminiz Medula Sistemi’ne kayıtlı ise yine pompa seti reçetenizi yazdırabilirsiniz. Eski iş yerimde tüm setleri bu şekilde alıyordum. Ancak iş yeri değişikliğinden sonra alamadım. SGK’dan konuyla ilgili bilgi istediğimde, reçeteyi yazan iş yeri hekiminin Medula Sistemi’nde kayıtlı olmamasından dolayı ödeme yapılmadığı bilgisini aldım.

  Örnek vermek gerekirse, iş yeri hekiminiz, gündüz işletmenizde olup, akşam özel bir hastanede nöbet tutup, ilaç yazıyorsa Medula Sistemi’ne kayıtlı demektir. Ancak iş yeri hekiminiz sadece iş yerinizde çalışıyorsa Medula Sistemi’ne kayıtlı olmama ihtimali vardır.

  Saygılarımla,

  Emrah ENER

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: