İnsülin Kalemi İle Doğru Enjeksiyon Nasıl Yapılır?

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Kalemi İle Doğru Enjeksiyon Nasıl Yapılır?

İnsülin Kalemi İle Doğru Enjeksiyon Nasıl Yapılır?

Madde-1: Her enjeksiyon öncesinde ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayın, durulayın ve dikkatle kurutun.

el yıkamak

 

 

 

 

 

Madde-2: Her enjeksiyondan önce enjeksiyon bölgenizi kontrol edin. Kullanacağınız bölgede kızarıklık, morarma, ödem, iltihaplanma, enfeksiyon, lipohipertrofi (yumru) ya da lipoatrofi (çöküntü) olmadığından emin olun. Eğer varsa lütfen tekrar sağlıklı haline dönene kadar bu bölgeye enjeksiyon yapmayın.

tip-1 diyabetli

 

 

 

 

 

 

 

 

Enjeksiyon yapacağınız bölgenin temiz olduğundan emin olun. Enfeksiyonların hızla yayılabileceği hastane ya da bakım evi dışında enjeksiyon yapılacak bölgenin dezenfektan ya da alkol ile temizlenmesi gerekli değildir.

Eğer alkol ya da dezenfektan uygulandıysa enjeksiyon ancak bölge tamamen kuruduktan sonra yapılmalıdır.

Madde-3: İlk yapmanız gereken öncelikle kalem üzerindeki tarihi kontrol etmek olmalıdır. Tarihi gecmiş insülinleri kullanmayın. İnsülin kaleminizi ve kalem iğnenizi hazırlayın. Eğer kartuş insülin kullanıyorsanız kartuşunuzu kalem içine yerleştirin.

insülin enjeksiyon rehberi 1

 

 

 

Madde-4: Karışım insülin kullanıyorsanız bu maddeyi dikkatle okuyun. Çünkü karışım insülinleri enjekte etmeden önce hafifçe hareket ettirip karışmasını sağlamak oldukça önemli.

İnsülininizi doğru şekilde karıştırmak için ilk olarak 10 kez hafifçe avuç içinde yuvarlamanız ve sonrasında 10 kez yukarı aşağı hafifçe hareket ettirmeniz gerekir. İnsülinin protein yapısı bozulacağından sert hareketlerden ve çalkalamaktan kaçınılmalıdır.

Son olarak görsel kontrol yaparak insülinin uygun şekilde karıştığından emin olun (eşit beyazlık).

insülin enjeksiyon rehberi 3

 

 

 

 

insülin enjeksiyonu rehberi 3

 

 

 

 

 

Madde-5: Enjeksiyon için kullanılacak bölgenin seçimi ve rotasyon oldukça önemlidir. Bildiğiniz gibi sürekli aynı yere ve/veya aynı bölgeye insülin yapmak insülin emilimini etkiler. Bu sebeple rotasyonu aman ihmal etmeyin.

insülin enjeksiyon rehberi 4

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: