İnsülin Enjeksiyonunu Daha Ağrısız Nasıl Yapabiliriz?

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Enjeksiyonunu Daha Ağrısız Nasıl Yapabiliriz?

İnsülin Enjeksiyonunu Daha Ağrısız Nasıl Yapabiliriz?

Aslında insülin kalemi kullanıcılarının en büyük sorunlardındandır.

Enjeksiyonu Daha Ağrısız Hale Getirmek İçin İpuçları

 • Kullanılmakta olan insülini oda sıcaklığında tutmak.
  • Bu konu gerçekten çok önemli. Genelde çoğu kişi dolaptan çıkardığı insülini direkt yapıyor. Bu sebeple dolaptan insülini çıkardığınızda minimum 10-15 dakika oda sıcaklığına gelmesi için beklemek en doğrusu.
 • Temizlemek için alkol kullanılıyorsa, enjeksiyonu ancak alkol tamamen kuruduktan sonra yapmak.
 • Kıl köklerine enjeksiyon yapmaktan kaçmak.
 • Daha kısa ve çağı daha küçük iğneler kullanmak.
 • Her enjeksiyonda yeni bir iğne kullanmak.
  • Galiba iğne ucunu sürekli değiştirmenin de öneminin pek farkında değiliz 🙂 SGK şu an ücretsiz olarak raporulu tip-1 diyabetlilere iğne ucu vermekte. Bu sebeple lütfen her enjeksiyonda iğne ucunuzu değiştirin.
 • İğneyi deriye hızlı ve dart atar gibi bi hareketle batırmak. Enjeksiyonu ise yavaşça yapmak ve pistonun (enjektör) veya başparmak butonunun tamamen basıldığına emin olmak.

Psikolojik Ağrı

Ağrı her zaman fizyolojik değildir; psikolojik de olabilir ancak bu ağrının gerçek olmadığı anlamına gelmemektedir. Enjeksiyon yapılacağında hastanın endişesini, hastanın sağlık bakımını üstlenen kişi olarak siz giderebilirsiniz. İğne fobisi ile insülin korkusunun ayrıştırılmasında dikkatli olunmalıdır.

Diyabetliler Kısa ve İnce İğneleri Tercih Eder

Klinik çalışmalarda, kullandıkları iğnelerin boyunu bildikleri durumlarda hastalar her zaman en kısa ve en ince iğneleri tercih etmektedirler.

 

Uzman önerileri

8 mm’den büyük iğnelerin önerilmesi için tıbbi bir neden yoktur. İlk tedaviye daha kısa iğneler ile başlanmalıdır.

6 YORUMLAR

 1. Merhabalar;
  Artık doğruyu buldum;8mm iğne kullanıyordum eskiden bir sorun yoktu kilo olduğu için ama artık ne yağ ne de et kalmadığı için önce numune iğne uçları (4-5-6 mm olarak her pakette üçer tane var) aldım eczanemden, hepsini deneyip etkilerini kontrol ettim ve 4 mm olarak karar verdim.Bu ayın 22 sinde yeni iğnelerim bunlar olacak.

 2. iyi günler…
  bu tam benim rahatsızlığımı anlatmış. tüm önerileri yaptığım halde sürekli ağrıyı hissediyorum.4mm kullanıyorum. her yerim morarmış durumda. bakalım ilerleyen günlerde durum nasıl olacak:) teşekkürler iyi günler…

 3. selamlar,

  hergün iğneyi kendimize batırmak zor iş 🙂 o yüzden canımızı bari az yaksın değil mi?

  98 senesinden beri insülin kullanıyorum, ilk senelerde 0,8 lik iğneleri kullanmak zorunda kaldık, 3 yıldır 0,6 lık kullanıyorum çok şukür Ama gene ancak diyerek sözüne devam edeceğim,

  ancak, bizim için insülinin her ml sinin her damlasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bir ara farklı bir markanın 0,4 lük olanı denedim, her zaman olmasa da enjeksiyonun ardından bazen birmiktar ilacın dışarı aktığını fark ettim, enjeksiyonu dışarda denediğimde ignelerin bazılarının ucundan ilaç çıkışının zor olduğu açık bir şekilde gördüm. tıkalı olan uçlarla ilgili bir kaç şikayet daha aldım tıkalı iğnede bastırıken eliniz titreyip enjeksiyonu zor bir hale getirebiliyor, şu anda en küçükleri 0,6 olsa bile sorun yaşayanlara ve 0,4 lük yerine 0,6 da olabilir diyenler için söylüyorum NOVOFİNE’ın kalitesini hepiniz biliyorsunuz yada Türkiyeye geleli 2-3 ay oldu WELLİON firmasının MEDFINE isimli ürünü var uç kesimi iğnenin girerken çıkarkenki kayganlığı harika. kutu içeriği %100 sorunsuz fabrikası da avrupadaolan tek ürünmüş. tavsiye ederim en yakın zamanda 0,4 lüğünü de gelmesini bekliyorum.

  • Yavuz Bey Merhaba,

   4 mm lik iğne ucu ile insülini nasıl yaptığınızı anlatmanızı rica etsem?

   Enjeksiyon yöntemi ve yolu oldukça önemli biliyorsunuz.

   Bu arada marka ve diğer detaylar hakkındaki yorumunuz için de teşekkür ederim 🙂

   sevgiler

 4. Esra hanım siz benim kusuruma bakmayın lütfen,
  yazınızı okudum ama cevabı yazmaya ancak vakit bulabildim,
  ne yalan söyleyim deri kaldırmayı çok sevmediğim için 4 lük ve altılıkta genelde açılı yöntemi kullanıyorum, tabi karına dik batırıyorum,
  benim söylemek istediğim her ikisinde de aynı şekilde uygulamama rağmen markasını vermek istemiyorum ama bu üretim arızaları hem şahsen hem de eczneme gelen hastalarımdan aldığım şikayetler de var, bu şikayetler üzerine denedim kutu içinde tıkalı yada kötü kesim yüünden kanamaya sebep olanlar var malesef her gün uygulanan bir enjeksiyon ürünün daha dikkatli üretilmesi gerekiyor. şimdi 6 lık ve sekizlik kullanan hastalarıma bahsettiğim iki ürünü kullanıyor ve veriyorum bundan daha az para kazanıyorum 😉 ama ne onların canı acıyor ne benim başım ağrıyor,
  Şimdiden hepinize “şündan bi tane yesen ne olacak sanki bi şey olaz canım” çümlesinin az olduğu, hiperglisemisiz güzel bir şeker bayramı diliyorum.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: