İnsülin Duyarlılık Faktörü; Kan Şekerini Düşürmek İçin Yapılan Bolus Dozu

T1D Hakkında Her Şeyİnsülin Duyarlılık Faktörü; Kan Şekerini Düşürmek İçin Yapılan Bolus Dozu

İnsülin Duyarlılık Faktörü; Kan Şekerini Düşürmek İçin Yapılan Bolus Dozu

IDF, yani insülin duyarlılık faktörü kan şekerimiz yüksekken onu normale getirmek için yapacağımız insülin dozunda bize yardımcı olmakta. Yani 1 ünite insülinin kan şekerimizi ne kadar düşüreceğini belirleriz. İnsülin duyarlılık faktörü ile ilgili daha fazla bilgi için Hiperglisemi Esnasında Doğru Ek Doz İnsülin Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Benim IDF oranım 50 mg/dL kan şekeri düşüklüğü için 1 ünite insülin yapmak. Bu 1 ünite insülinden kastımız hızlı etkili insülinler. Yani Apidra, Humalog ya da Novorapid’dir.

IDF oranımıza göre yüksek kan şekerini düşürmek için hızlı etkili insülini yaptıktan;

  • 2 saat sonra kan şekeri değeri hedef kan şekerine yarı mesafede, 4 saat sonra ise hedef değerde olmalı.
    • Örneğin kan şekerimiz 300 mg/dL idi. Kan şekeri hedefimiz 100 mg/dL. Bu değere gelmek için 4 ünite hızlı etkili insülin yapmalıyız. Düzeltme bolusu yaptıktan 2 saat sonra kan şekerimiz 200 mg/dL’ye, 4 saat sonra ise 100 mg/dL’ye gelmeli.
  • Kan şekeri değerimiz düzeltme bolusu sonrası istenen oranda düşmüyorsa IDF %10-20 oranında azaltılmalı. Yani 50 mg/dL düşüş için değil 40-45 mg/dL düşüş için 1 ünite insülin yapılmalı.
  • Ve kan şekeri düşüşüne göre bu oranla oynanmalı. Ancak özellikle IDF oranını ayarlamada minimum 3, maksimum 7 günlük aralıklarla düzenlemeler yapılmalı.

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: