IBM, Apple, Johnson & Johnson ve Medtronic’in Dijital Sağlık Ortaklığı

Haberler&GelişmelerIBM, Apple, Johnson & Johnson ve Medtronic’in Dijital Sağlık Ortaklığı

Sağlık alanındaki varlığını büyük ölçüde arttıran IBM, ünlü süper bilgisayarı Watson’ın kullanımı için, Medtronic (MDT), Johnson & Johnson (JNJ) ve Apple (AAPL) ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

New York’un teknoloji devi IBM, Watson’ın bundan böyle ResearchKit ve HealthKit uygulamalarında da kullanılabileceğini ve bu sayede uygulamaların, “büyük veri”den açık ve güvenli bir şekilde veri çekilebilen cloud sayesinde daha fazla veriyi analiz edebilecekleri ifade ediliyor. Ayrıca IBM, sağlık sektörüne yönelik veri analizi çalışmalarının etkinliğini arttırmak amacıyla Boston’da IBM Watson Health’i kurduğunu da açıkladı.

Bu girişim kapsamında Medtronic ile yapılan ortaklık; diyabet merkezli olacak. Ancak, odak noktası yalnızca diyabet değil, aynı zamanda hastaların kullandığı diğer cihazlardan da sağlık verileri toplamak ve toplanan bu veriler yoluyla gelecekte üretilecek yeni cihazlar için bir altyapı hazırlamak olacak. Medtronic Diyabet Grup Başkanı Hooman Hakami,  konuyla ilgili “Cihazlar tek başlarına diyabeti tedavi edemezler. Liderlik teknolojileri, büyük veri, bilişim ve dünya standartlarında hasta yönetimi kombinasyonlarının hepsi, diyabet tedavisinde etkili sonuçlar elde etmek için gerekli unsurlardır.” şeklinde konuştu. Medtronic ve IBM, güçlerini bir araya getirerek diyabetle yaşayan insanların daha fazla özgürlüğün ve daha sağlıklı olmanın tadını çıkarabilmelerini amaçlanıyor. Bu amaçla da; bakım teknolojilerinin, daha düşük maliyetle, daha iyi bir seviyeye taşınması için çalışmalar yapılacak.

Bu arada, IBM Johnson & Johnson’a eklem replasmanı ve spinal cerrahi de dahil olmak üzere, preoperatif ve postoperatif hasta bakımı için koçluk sistemleri oluşturma konusunda yardımcı olacak. Son olarak IBM, sağlık sektörüne yönelik veri analiz çalışmalarını desteklemek amacıyla Explorys ve Phytel adlı iki firmayı satın aldığını duyurdu. Explorys, Cleveland Clinic’in yan kuruluşu olan ve 26 büyük sağlık sistemi tarafından kullanılan Bulut Bilgi İşlem Platformu’nun geliştiricisi. Dallas ‘Phytel ise; yeni hükümet düzenlemeleri ve değişen geri ödeme modellerinin optimize edilmesi amacıyla kullanılan bulut-tabanlı hizmetlerin geliştiricisi.

IBM’in Genel Müdür Yardımcısı John E. Kelly konuya ilişkin “Tüm bu veriler hem hastalara hem de servis sağlayıcılara aşırı yükleme olacak gibi gözükebilir ancak aynı zamanda sağlık yönetim sistemlerinin dönüşümü noktasında benzeri görülmemiş bir fırsat sunmaktadır.” şeklinde konuştu. Kelly sözlerine şöyle devam etti: “Hastaların yararını gözetmek ve küresel sağlığı geliştirmek amacıyla tüm bu bilgileri gerçek zamanlı olarak analiz etmenin daha iyi yollarını bulmamız gerekiyor. Bu konuda ise yalnızca IBM Watson gelişmiş bilişsel yeteneklere sahiptir ve gerçekleştirilen tüm ortaklıklar da bu açık, güvenilir ve ölçeklenebilir platformu daha iyi noktalara getirmek içindir.”

Watson Sağlık Bulutu’nun doktorlar, araştırmacılar ve sağlık sektörü çalışanları için güvenli ve açık bir platform olacağını açıklayan Kelly’nin sözlerine bakılacak olursa; bu yeni bulut, insan sağlığını etkileyebilecek birçok olumsuz etkene, daha geniş bir açıyla bakmaya olanak sağlayacak gibi gözüküyor.

Kaynak: http://www.tekdozdijital.com/

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: