Huawei Watch 4 Serisi İle Şeker Ölçümü

Haberler&GelişmelerHuawei Watch 4 Serisi İle Şeker Ölçümü

Kansız yani non-invaziv şeker ölçümü yapma hayali birçok firmanın hayali. Ve yıllardır da bu konu üzerine çalışan firmalar var.

Bu şekilde şeker ölçümü yapmayı hedefleyenlerden biri de Apple. Ancak bu işin zorluğu ve özellikle güvenilir sonuç vermenin sorumluluğu sebebiyle firmalar halen çalışmalar yapıyor. Tıpkı Apple gibi.

Huawei ise 800.000’den fazla kan şekeri veri noktasın testlere tabi tutarak 100.000 saatten fazla veri toplamış, güvenilir ve doğru bir sağlık izleme sistemi geliştirmiştir. Odakları özellikle tip-2 diyabetli bireyler ve kan şekeri yükseliği.

Bu sebeple de Huawei Watch 4, hiperglisemi riskini değerlendirmek için kalp atış hızını, nabız dalgalarını ve diğer bazı önemli göstergeleri izliyor. Şekeri her dakika ölçerek saatte gösteriyor.

Huawei TruSeenTM 5.0 teknolojisi ile çalışan bu saat 7 gün boyunca takılarak kullanıcının verilerini kayıt ederek hiperglisemi uyarlarını aktive edecek.

Optik absorpsiyon/emisyon spektroskopisi adı verilen teknikle ölçüm yapılıyor. Saatin arkasında yer alan sensörler cilde gönderdiği ışınların ışık yansımalarını analiz ediyor ve şekerin kaç olduğunu tahminliyor.

Bu arada şeker ölçüm özelliğinin öncelikle Çin’de kullanılabileceği de belirtilmiş. Haziran ayında da Avrupa’ya sunulması planlanıyormuş.

Huawei Watch 4’un bir tıbbi cihaz olmadığını, sadece bir yol gösterici olduğunu da vurgulamadan geçmeyelim.

Apple’ın saatle şeker ölçme çalışmaları yaptığı ise yıllardır biliniyor. Ancak yazımın başında da belirttiğim gibi güvenilir non-invaziv şeker ölçümü basit bir konu değil. Bu sebeple Apple birçok yöntem deniyor. Silikon fotonik adı verilen çip teknolojisini absorpsiyon/emisyon spektroskopisi ile birleştirerek şeker ölçümü yapmayı hedefliyorlar.

Son olarak; parmaktan şeker ölçümü halen en güvenilir ölçüm şekli. Cilt altı sıvısının şekerini ölçen şeker ölçüm sensörleri de ilk çıktılarında parmak ölçümüyle sensör ölçümü arasında dramatik farklar vardı. Ki halen sensör teknolojisi halen en mükemmel şeker ölçüm şekli değil. Ancak en azından parmak ölçümüyle uyumlu giden teknolojiler de var. Saat gibi teknolojilerle non-invaziv şekilde şeker ölçümü yapmak ta parmaktan sensörle şeker ölçümüne geçmek gibi sancılı olacak. Ama Huawei’n bu önemli adımı sonrası bu gelişmelerin hızlanacağı umudu da artmış oluyor.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

7 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: