Hipoglisemi Tecrübesi

Çocuklar ve T1DHipoglisemi Tecrübesi

UntitledHipoglisemi tecrübesi

Buradan herkese birşey söylemek istiyorum.

Yağız dün ağır bir hipoglisemi geçirdi.Yemekten hemen sonra kötü oldu 4 üniteye neredeyse 100 gr karbonhidrat vermiştim hipo olmamalıydı.Bir anda anne ben fena oluyorum demesiyle kucagıma aldım meyve suyunu içemeyecek durumdaydı.

Ha gayret oğlum diyerek bir paketi bitirtttim.

Gözleri görmedi bir an,  sesler çıkarmaya başladı.Ona birsey oldu diye çok korktum.

Kendine gelmesi on dakikayı buldu. Bu sefer başladı, bana bağırmaya hırçınlaştı Yağız hiç böyle olmamıştı.Daha sonra sen bana böyle yaptın dediğimde anne o anları hatırlamıyorum deyince daha bir kötü oldum.

Ben hipo olmasını uzun süredir göbeğinden yapmıyordum. Bir anda yapınca emilim hızlı olduğu için böyle olduğunu düşünüyorum.

sizlerin de aklında bulunsun istedim.

sevgiler

Yağız’ın annesi Tuğba Hanım

 

13 YORUMLAR

 1. Tuğba Hanım,

  Öncelikle size ve Yağız’a geçmiş olsun umarım diyabet hayatınızda bu durumlarla bir daha karşılaşmazsanız. Yağızın vermiş olduğu tepkiler çok normal. Her diyabetli yakını bu tarz şeylerle karşılaşa karşılaşa alışıyor bu duruma.

  Benim küçük ama önemli bir hatırlatmam olacak;
  Hipoglisemi anında özellikle baygınlık durumunda (meyve suyu v.b. birşey tüketmekte zorlanıyorsa) diyabetlinin kendine gelmesi için ”toz veya jel glukoz” kullanmak hem diyabetlinin hem de diyabetli yakınının işini fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

  Tekrardan geçmiş olsun.

 2. Yağız’ın annesi Tuğba hanım merhaba;
  Yaşadığınız durumun vahametini çok iyi anlayabiliyorum ki aynı durumu ben yaşadım.
  Yemekten yaklaşık 30-35 dakika sonra ciddi düzeyde hipo başladı;ben anında hissettiğim için gerekli önlemi derhal alarak durumu düzelttim.Ama kafama takılmıştı neden diye;ertesi gün doktoruma giderek durumu sorguladım,aldığım yanıtları sizinle paylaşmak istedim.
  1-Doz yanlışmı vuruldu acaba
  2-Yemeğe protein yada yağlı bir yiyeceklemi başlandı
  3-AKŞ kaçtı ölçüm yaptınız mı?
  4-İğneyi nereye yaptınız (bölgelerin etki süreleri değişken)
  5-İğneyi kasa batırmış olmanız mümkün mü?
  6-İğneden sonra çok yavaşmı yediniz

  Gibi soruları sorduktan sonra; bu olasılıkların, bu durumları tetikleyaceğini ifade ederek,şunuda söyledi;İğnenizi öğün sonrasıda yapabilirsiniz eğer yavaş yemek yiyorsanız veya protein ağırlıklı yiyorsanız.yemek sonrası sayım yaparak doz ayarlarsınız daha iyi olur demişti.
  Ayrıca çocuklarda özellikle yemek sorunu olanlarda bu yöntemi önermekteler.
  Tekrar geçmiş olsun lütfen bu durumlarda soğuk kanlı olun ki öylesiniz sanırım.
  Yağız’ı çok öptüm,size de saygılar.

 3. Tuğba Hanım merhaba,
  Sanırım Yağız’da daha çok size geçmiş olsun demek daha doğru olur.İnsan en sevdiğine bişey olunca eli ayağına dolaşıyor, dolaşmasa da, her şeyi doğru yapsada, bi şekilde işler yoluna girmiyor işte.Allah’tan size bol bol sabır, Yağız yeğenime hiposuz bir hayat dilerim.
  Sevgiler.

 4. Arkadaşlar hepiniz sağolun her anne evladı için üzülür ,elinden geleni yapmaya çalışır hatta evladı için canını verir ama diyabetli annesi daha bir farklıdır.her gece o nefes alıyormu diye bakıyorsa , onunla yatıp onunla kalkıyorsa ,aklı onda olarak uyuyorsa ne bileyim yazacak o kadar çok şey varki beni benim durumumdaki anlar ancak allah diyabetli annesi olarak hepimize sabır versin çocuklarımıza da şifa

 5. 23 ağustos yani bugün Yağız’ın diyabetle tanışmasının yıl dönümü.O günü hatırlamak bile istemiyorum.Yoğun bakımda gecen 12 saat benim ve eşim için dayanılmazdı.Aklıma geldikçe kötü oluyorum,acısıyla tatlısıyla bir yıl gecti.Bazen düşünürüz eşimle diyabetten sonra sanki hayatımız düzene girdi diye Yağızın beslenme düzeni hiç yoktu zor yemek yedirirdim saatlerce bir köfteyi bitiremezdi ama şimdi öylemi herşeyi silip süpürüyor.Tabi bizde çok mutlu oluyoruz.Uyku düzeni hic yoktu gece yarısına kadar oturur öğleye kadar uyurdu ama şimdi erken yatar erken kalkar.Bir senedir gelişimi daha güzel yaşıtlarından daha fazla hatta Öyküm hanımda söyledi bunu boyu kilosu çok güzel diye neyse ki allahıma şükür ediyorum daha kötüsünüde verebilirdi bizlere

 6. Merhaba tugba hanım.Hipoglisemi yi yaklaşık 2 ay önce bizde yasadık.Yagız Allahtan meyve suyunu içecek durumdaymış.Furkan tamamen bilincini kaybetmişti ve ben o an ne yapacagımı bildiğim halde şaşırdım.Neyseki hemen müdahale ettim ama inanın hala etkisi üzerimde.6 yıllık diyabetli oğlum.Ben bu durumu hiç yaşamayız diye düşünüyordum.Sinirlilik durumuna gelince şu an hat safhada.Şekeri düşük ama ve kendinde olduğu zamanlar çok fazla sinirli oluyor bana resmen sanki düşmanıymışım gibi davranıyor.Böyle anlarda cok üzülüyorum.Sonra yaptıklarını anlatınca gercektenmi böyle dedim üzüldünmü anne dediği zaman hersey geçiyor. Elinde değil sinirli olmamak diyorum .Umarım zamana her sey dahada iyi olur.Bizlerde korkuları ve üzüntüleri bir kenara koyarız. Sevgiler

 7. Tuğba hanım tekrar merhaba.Yazıyı onayladıktan sonra okudumda geçmiş olsun dememişim.Söz konusu hipo olunca benim aklım başımdan gidiyor.Tekrar size ve yagıza geçmiş olsun.Umarım bir daha hiç yaşanmaz. Sevgiler

 8. Yeliz hanım merhaba
  Sağ olun öncelikle, uzun süredir girmiyordum siteye Ahmet Furkan’ın geçirdiği rahatsızlığı az önce okudum.Yaşadıklarımız diyabetli anneleri olarak hep aynı, onların canları sağ olsun bizler her şeye katlanırız.

 9. Tuğba hanım biraz geç gördüm fakat cevap yazmak istedim. Ben 13-14 senedir diyabetliyim şuan 22 yaşındayım. Yağızın yaşını bilmiyorum fakat geçmişte yaşadığım hipoglisemiler çok çok ağır oluyordu Yağız gibi şu an şekerim 40 bile olsa daha iyi atlatabiliyorum onun da vücudu alışınca bu kadar kötü şeyler yaşamayacaksınız en azından öyle umuyorum. İğne yerini değiştirmek, daha önce iğne yapılan yerleri masaj gibi sıkmak insülin vurulduğuna yakın zamanda yapılan biraz hareketlilik hipoglisemiye etki eder ama hepsinden önce Yağızın o an yaşadığı fazla heyecan mutluluk önemli…Lafı çok uzatıp başınızı şişirmeyeyim bizim yaşadıklarımızı başkalarında görmek üzüyor çok konusuyoruz sonra…Çok geçmiş olsun…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: