Hangisini Yesem?

Sor BakalımHangisini Yesem?

Hangisini Yesem?

Bir de soru soralım uzun zamandır yazamamıştım 🙂

Sıddık eve gittiğinde masanın üzerinde karbonhidrat içeriği 60 gram olan bal, yine aynı karbonhidrat içeriğinde çikolatalı süt ve yine 60 gr karbonhidrat içeriğinde fındıklı çikolata bulur.

Bunlardan hangisini seçip tükettiğinde besinin kana giriş anındaki kan şekeri daha yüksek olur ?

Nedeniyle istiyorum tabii .

Ve ikinci soru; Diyabet Sıddık hangisini tükettiğinde insülin ihtiyacı daha fazla olur? Yine nedeniyle 🙂

Öyküm Solak

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

13 YORUMLAR

 1. Öyküm Hanım merhaba bence bal.Çünkü çikolata yağ içerdiğinden kana geç şeker karışır.
  2. Aynı olur Çünkü üçü de 60 karbonhidrat.

 2. Aslında gerçek Sıddık böyle değil , sorularda mecburen öğretmen için bunları tercih ediyo, çok fedakar 🙂 Bu arada sıddık bu kadar uğraşılmayı kaldırıp bu sorularıma kızmadığından kendisine bir teşekkür yolluyorum burdan. İyi ki var 🙂

 3. Ben de Özlem Hanımla aynı fikirdeyim:Bence de balın kana giriş anındaki şeker değeri daha yüksek olur.Çünki glisemik indeksi yüksek bir besin.Hele hele şeker katılmış bir balsa! Buna ilaveten alınan miktar da yabana atılacak gibi değil:60 gr karbonhidrat; dolayısıyla gilisemik yükte de oldukça zengin. (Allah daha çok versin, kıskanmıyoruz canım:))Glisemik indeksi yüksek olduğu için hızla kana karışacak ve kan şekerini de hızlı bir şekilde yükseltecektir diye düşünüyorum?

  Bu arada sanki üçünün içinde en masumu çikolatalı süt gibi geldi bana?
  Karbonhidrat sayımı yapılırken zaten insülin dozları alınan CHO miktarına göre hesaplanıyor.Dolayısıyle karbonhidrat içerikleri aynı olduğu için insülin miktarları da aynı olur.

 4. Bence bu kadar bal yiyince insulin ihtiyaci neredeyse 2 kat artar ,bunu kendimde denemistim hatta blogda bi soru olarak da sormustum sebebinide soyle dusunuyorum ,insulin sekeri tutup hucre icine sokarken vucuttan kayboluyor,kandaki seker ne kadar yogunsa insulinde o kadar cok kullaniliyor dolayisiyla yuksek kan sekerini normal seviyelere cekerken insulin kanda tukeniyor ,glisemik indexi dusuk besinlerde ani kan sekeri yukselmesi olmadigi icin insulinle seker birbirine paralel gidiyo ,hatta benim 100 gr kepekli ekmege 4 unite insulin yeterken,beyaz ekmekte en az 5 unite vuruyorum. Sundan eminim glisemik indexi veya yuku fazla olan besinlerde kh/i orani degisiyor,ama yukarda yazdigim sebepten mi emin degilim ben oyle yorumladim,merakla bekliyorum cevabi

 5. Glisemik indeks ve yükü acisindan degerlendirildiginde yani 2. saat tokluk sekeri en yuksek bal sonrasinda cikolatali sut ve findikli cikolata olacaktir. Hepsi 60 gr cho sahip olmasina ragmen insulin ayarlamasi 2. saat tokluk sekerine gore belirlendigi icin insulin ihtiyacida yukardaki siralamaya gore olacaktir. yani bal icin daha fazla insuline ihtiyac olacaktir.

 6. Cevaplarımız süper, glisemik yük de yerine oturmuş. Bi de şöyle bir soru soralım. Çukulata ortadan kalksın. Karbonhidratlar da kalksın. Bir tarafta bir bardak muzlu süt ( bardağın boyutunu söylemicem hesaba katmadan cevap lazım, bir tarafta da yine aynı boy bardak içinde Sprite (lihgt değil tabii ki) . Burda nasıl bir yorum yapalım. Ucunu açık bıraktım düşündüklerinizi yazın :)))

 7. Merhaba Öyküm Hanım,
  Ben burada da sprite ın daha fazla yükselteceğini düşünüyorum.İçindeki yüksek şeker miktarından dolayı Gİ si de yüksek olur çünkü.
  Muzlu sütteki muzun Gİ si yüksek olsa da hem Gİ si hem de GYükü düşük olan süt onu frenleyecektir :)) midir acaba? :))
  Bu arada Öyküm Hanım, ben sorunun ilk halindeki insülin miktarını merak ettim.Yorumlarda artacağını yazan arkadaşlar da var.İkinci saatte ölçüm yapıp artırmalı mı? KH lar aynı olduğundan ins. miktarı da aynı olmaz mı?
  sevgilerimle

 8. Buket Hanım cevabınız aslında doğru olurdu, karbonhidrat oranları aynı olsaydı. Burda aslında başka bir ayrıntı var onun bulunması için biraz daha cevabı bekletmek lazım.
  Karbonhidrat sayımı yaparken glisemik yük değeri Çok yüksek besinler için 1-2 karbonhidrat değişimi karşılığına sınır konur. Sebebi de daha fazlasının insülin ihtiyacı hesaplayamamak ya da en azından bizlerin bunu hesaplayamaması. Bal glisemik yük açısından oldukça yüksek. Bu da demektir ki 1 kaşığı için diyabetli biri ünite ihtiyaç dyuyorsa, 10 kaşık yediğinde 10 ünite gerekmeyecek. Belki de iki katı insülin dahi gerekli tolerasyonu yapamayacak çünkü vücuda yükü içerdiği karbonhidrattan fazla. O nedenle aslında 70 gr karbonhidratlık bal yememek lazım. Bu sorularda amaç bunu benimsetmek. Bal için sabah kahvaltısında 15 gr karşılığı gelen miktar tek ve en uygun zaman aslında …

 9. Ben de sprite diyorum digerine ne de olsa yag giriyor lakin surda bi tokezledim acikcasi bi tarafta cikolatali sut (sivi),digerinde cikolata(kati),sivi olanin kana dahaeren gececegini dusunuyorum ama hem sutte yag var hem cikolatasinda,diger taraftan sadece cikolatada yag var bunlar bence basa bas olabilir ama cikolatali sut bi tik daha kana erken karisir diye dusunuyorum.Oykum hanim cevabi verin artik nolur 😀

 10. 1 bardak muzlu süt 1 bardak sprite in yaninda cok masum kalir bence. sprite şekerli bi icecek hem cho olarak hem de glisemik indeksi daha yüksek oldugu icin muzlu süt tercih edilmelidir bence.

 11. AlpEren Bey sizi üzmeden yazıyorum :))

  İlk soru için Bal zaten cevabımızdı. Sadece çukulatalı süt ile çukulata karşılaştırıldığında ise( Balı ortadan kaldırdığımızda), kana girişte yüksek olacak tabii ki çukulatalı süt. Ancak çukulatalı sütteki ayrıntı şöyle: Bala öre oldukça geç karışma sebebi sütteki sağdan çok kakaodaki yağ. Yani çukulatalı süt meyvelilere göre daha yağlı. Ancak çukulatanın kendisi, neredeyse tereyağını dişlemek gibi. Çukulatamız 3-4 saatte aheste aheste kana karışacak. Tabii alınan miktar 60 gr karbonhidrat olunca, sofra şekeri içeren çukulatalı sütümüzün glisemik yükü de daha yüksek olacak.

  İkinci soruda ise(Sprite-Muzlu süt) karbonhidrat oranlarını kaldıralım ortadan dememin sebebi muzlu sütün değişkenliği. Piyasaki sütlere bakın, karbonhidrat oranları oldukça değişken. Özellikle bazı marketlerde Amerikan malı meyveli sütler var ki, yağ ve şeker içerikleri neredeyse bomba. Aslında tabii ki aynı kh oranları olsa Sprite daha suçlu olacak ama ÇOK FAZLA sofra şekeri içeren bir muzlu süt ise durum değişebilir. Bunu hatırlatmak istedim.

  Ancak şunu daha net söylemek istiyorum, tabii ki bunlar eğitim soruları ve bunları bilmek bize her tür içecek ve yiyeceği yorumlamak için altyapı hazırlıyo, ancak bugünkü analog insülinler ne yaparsak yapalım şekerli içecekleri tam tolere edemiyorlar. Kana giriş anında ciddi bir dalgalanma ardından hızlı bir düşüşle seyrediyo şekerler, insülinini versek bile. Bu nedenle benim önerim, çok çok zorunda kalmadıkça (hipoglisemi durumları hariç) şekerli içecekleri tercih etmeyin. Örneğin Sprite yerine Çamlıca Light Gazoz’u denemenizi öneririm oldukça başarılı tat olarak. Yine Light Ice Tea, gazlı içecek tüketmek istemeyenler için iyi bir alternatif. Bunun yanı sıra bazı marketlerde satılan kh oranları çok düşük, tatlandırıcılı, meyveli sodalar var. Onların da tadı meyveli gazoza çok yakın. Sodyum değeri sıkıntılı olmayan arkadaşlar deneyebilirler. Türk marka meyveli sodalar şeker içerikli, onları kullanacaksan kontrollü olmak gerekmekte.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: