Hakkımızda

logo (1)

DiyabetimBen.com

www.diyabetimben.com

Türkiye’nin Sadece Tip-1 Diyabetli ve Yakınlarının Birlikte Olduğu İlk ve En Büyük       ‘E-hasta Platformu’

16 Şubat 2012 yılında DiyabetimBen.com kuruldu. Amaç tip-1 diyabetle tanışma, tanı konurken yaşanılan zorluklar, tip-1 diyabet yönetimindeki zorluklar ve başarılar, hipoglisemiden hiperglisemiye kadar blog takipçilerinin tüm tecrübelerini paylaşmak adına kuruldu. 

Aynı zamanda diyabetimben.com olarak elimizden geldiğince buluşmalar ve yüzyüze görüşmeler gerçekleştirdik. Bu buluşmalar büyük ses getirdi. Ve tip-1 diyabetli bireyler ‘yalnız’ ve/veya ‘tek olmadıklarını’ böylece daha iyi hissetmeye başladılar.

Zaman geçtikçe diğer tip-1 diyabetli bireyler ve yakınları da kendi tecrübelerini anlatmaya başladı. Artık Diyabetimben.com tüm tip-1 diyabetli ve yakınlarının birbirine rehber olduğu ‘e-hasta’ platformu oldu.

Bugüne kadar doktor, diyetisyen ve uzmanlarla beraber iki büyük toplantı, kendi aralarında topluluk olarak sekiz kez buluştular. Bu buluşmalarla tip-1 diyabetli bireylerin birbirlerine olan destekleri de artmış oldu.

2013 yılında Hürriyet Bumerang Blog Ödülleri’nde ise En Çalışkan Blog kategorisinde ilk 10’a girmeyi başardı.

Bugün biz kim miyiz?

 • 5 yılda Türkiye’de tip-1 diyabet odağında tek ‘e-hasta’ sosyal platformu olmayı başaran,
 • Günde ortalama 3000 kez ziyaret edilen,
 • Gönüllü yazar kadrosu olan,
 • Diyabetimen.com Çeviri Ekibiyle tip-1 diyabetle ilgili tüm haberlerin çevirisini yapmasıyla da gönüllü bir ekibi oluşmasını sağlayan,
 • Sponsorların desteği ile tip-1 diyabetli ve yakınlarını doktor, diyetisyen ve konusunda uzman kişilerle biraraya getirerek büyük kongreler düzenleyen,
 • Her toplantıda katılımcıları uzmanlar aracılığı ile mevcut tip-1 diyabet tedavisi, beslenme şekli  ve gelişmelerle A’dan Z’ye bilgilendiren,
 • Marka bağımsız her türlü tıbbi malzeme ve besin ile ilgili olumlu/olumsuz bilgilendirme yapan ve
 • Türkiye’nin tip-1 diyabette en bilgili, en güncel, yeni gelişmeleri hızla takip eden, doktor, hemşire, diyetisyen ya da eczacı gibi olmadan ve konuşmadan sadece birbirlerine rehber olan tip-1 diyabetli ve yakınlarından oluşan sosyal bir platformuz.

En iyi yaptığımız

Her gün mutlaka tip-1 diyabetle ilgili bir blog yazısı yazarız. Böylece kesintisiz bilgi paylaşımında bulunuruz.

En güçlü yanımız

Gelişmeleri takip ederek dünyanın herhangi bir yerinde yapılan çalışmaları mutlaka yayınlarız.

Kime hizmet ederiz

Tip-1 diyabetli ve yakınlarına hizmet etmeyi hedeflerken aynı zamanda sağlık profesyonelleri ve uzmanlarının bizlerin ‘tip-1 diyabetli hayatlarını’ daha iyi anlayabilmelerini sağlamaktayız.

DiyabetimBen.com’un çalışma prensipleri;

 • Sadece tip-1 diyabetli ve yakınlarına fayda sağlar.
 • Tip-1 diyabetli ve yakınlarına doktor, hemşire, diyetisyen ya da eczacı gibi bilgi vermez sadece ‘rehberlik’ yapar.
 • Blogta isteyen herkes herhangi bir marka ile ilgili düşüncelerini içeren blog yazısı yazabilmekte özgürdür.

DiyabetimBen.com böylece dünyada gittikçe yaygınlaşan, tip-1 diyabet odağında ise Türkiye’de ilk ve en büyüğü olan bu sosyal platformda ‘e-hasta’ projesiyle tip-1 diyabetli bireylerin ve yakınlarının yalnız olmadıklarını hissettirirken, karşılaşacakları her türlü durum hakkında tecrübelerden yararlanarak bilgi verir. Böylece takipçiler tip-1 diyabetlerini daha ‘bilerek’, ‘daha fazla yalnız’ olmadıklarını düşünerek ve ‘korkmadan’ yaşarlar. Blogtan aldıkları bilgilerle daha bilgili hale gelerek doktorlarını da yönlendirme fırsatı elde ederken tip-1 diyabet tedavi süreçlerine olumlu katkılar sağlarlar.

36 YORUMLAR

 1. Merhaba Esra Hanım,

  Yeğenimin 1 ay önce Tip 1 şeker hastası olduğunu öğrendik bu hastalıkla ilgili internette araştırma yaparken bloğunuza rastladım her gün yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum ve sizden de çok şey öğrendik.

  Rica etsem bana mail adresinizi yollayabilir misiniz size mail atmak ve bazı sorular sormak istiyorum.

  Teşekkürler..

  • Merhaba Depremzede Aile vae Hatay samandağda
   Çoçukkarı diyabet.
   Şeker ölçüm sensorü lazım diğer ihdşyaçlar için kendilerine yardımcı olurmusunuz.?
   Mail yolladımEsra hanıma az önce.
   Ordan bana ukaşırsanız gerekli bilgiyi size iletirim Aile isim tel no adres.
   Şimdiden tşkler.
   Deprem gönüllüsü Nermin

  • Mithat Merhaba,

   Öyküm’ün de dediği gibi diyabet hiçbir şeye engel değil. Diyabetli hayat ve boksu nasıl birleştireceğini öğrendiğin sürece bir problem olmaz, olamaz 🙂 .

   sevgiler

 2. tabii ki yapabilirsin, iyi bir diyetisyenle spor yapacağın günler için özel bir beslenme programı yaparsın olur biter, diyabet hiçbişeye engel değil :))

 3. 15 yaşındaki oğlum mahmutcan 4.5 yıldır tip diyabet
  insülin kullnıyor tıpdaki yeni gelişmelri takip ediyoruz sizlerin bu konudaki duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyoruz……..

  • Veli Bey Merhaba,

   Tip-1 diyabetli olunca mecburen her küçük haberi dahi paylaşıyoruz. Tip-1 diyabeti de doğru yaşamak adına elimizden gelen tüm bilgileri aktarıyoruz. Umarım işinize yarıyordur.

   Güzel yorumunuz için de teşekkürler 🙂

   Sevgiler

 4. Sevgili site kurucuları emeği geçen herkes…

  Ben bir diyabetli annesiyim.Aynı zamanda bir eğitimciyim.Oğlum 2011 Nisan dan beri diyabetli.Komaya girerek öğrendiğimiz bu hastalık bizi çok yıprattı.Genetik olmadığı tespit edildi.

  2.5 oldu artık alıştık diyebiliyorum.Fakat oğlum bu yıl anaokuluna başlıyor ilk defa sosyal bir ortama girecek açıkçası endişeliyim.Ben de bir Öğretmen olmama rağmen Öğretmenlerin çoğunun diyabet hakkında bilgisi olmadığını hatta kanunen ilaç vermelerinin bile yasal olmadığı ortamda nasıl şekerlerinin ölçüleği gerek duyulursa nasıl insülinlerinin yapılacağını düşünüyorum…Bu konuda Başbakanlığıa ve hatta Cumhurbaşkanlığına defalarca şikayette bulundum.Ama çözüm bulamadım…

  Allah bütün diyabetlilerin yar ve yardımcısı olsun karşılarına hep tecrübeli insanlar çıkarsın demekten başka çözüm bulamıyorum….

 5. MERHABA ESRA HANIM,
  BENİMDE 4,5 YAŞINDA TİP-1 DİYABET OLAN OĞLUM VAR.TEŞHİS 2 YAŞINDAYKEN KONDU.SİTENİZİ FARKETTİĞİMDEN BERİ SİZE YAZMAK VE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM.

 6. FAKAT ANA SAYFADAKİ SİZDEN GELEN KISMINA MESAJIMI GÖNDEREMİYORUM.BİŞEYİ ATLIYORUM GALİBA BİLGİLENDİRME ADINA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER

  • Dilek Hanım Merhaba,

   Mesaj yani yorum gönderebilmeniz için yorum kısmındaki ad-soyad ve e-mail gibi boşluklara bilgilerinizi girmeniz lazım.

   Siz nasıl yapmaya çalıştığınızı da anlatırsanız sevinirim.

   Sevgiler

  • Mithat Merhaba,

   Türkiye’de basketbolcu ve tip-1 diyabetli Alper Saruhan var. Dolayısıyla futbolda sorun olmaması lazım ama elbette araştırmak lazım.

   sevgiler

 7. ESRA HANIM MERHABA HEMEN CEVAPLADIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER KUSURA BAKMAYIN EVDE İNTERNET OLMADIĞI İÇİN BEN ANCAK HAFTADA 1-2 GÜN SİZİ TAKİP EDEBİLİYORUM. AYNEN AD SOYAD VE E MAİL BİLGİLERİNİ GİRİYORUM.FAKAT BEN ANA SAYFAYA YA DA SİZDEN GELENLER KISMINA YAZMAK İSTİYORUM. BU YAZDIĞIM BÖLÜME HAKKIMIZDA KISMINDAN GİRİYORUM. ONU ÖĞRENMEK İSTEMİŞTİM.

  • Dilek Hanım Merhaba,

   Bloğumuza yazı yazmak için ‘yönetici’ olmanız lazım. Ancak şu anda sizin gibi birçok kişi sadece ‘abone’

   Yazacağınız yazı varsa lütfen; esra@diyabetimben.com mail adresine yazınızı maille gönderin.

   sevgiler

 8. Ben 31 yaşında ailevi nedenlerden dolayı henüz askerlik yapamadım. Şu anda büyük ihtimalle kaçak görünüyorum.

  4 ay önce TİP 2 diabetüs melitüs tanısı kondu ve ilaçlarımı alabilmem için doktor tarafından 1 yıllık rapor verildi.Açlık kan şekerim 180-250 arasında tokluk ise 280 ile 350 aralığında.

  Henüz ne askerlik şubesine nede aile hekimime gidip başvurmadım.

  Sizce askerlikten muaf olma ihtimalim nedir. Bilgi vermenizi ve yol göstermenizi rica ediyorum.

 9. 1986 doğumlu bı oğlum var 9 yaşından berı tıp ı dıabet hastası ssk göztepe hast.de ılknur aslanoğlu kontrolunde tedavı gördü hala ınsulın lantus ıle humolog kullanmakta 5 yıllık ıktısadı bıtırdı şu an sgk da icra memuru olarak çalışmakta ama kendısıyle ıletışım kurmakta çok zorlanıyoruz anne baba olarak 183 boy 75 kıloda sankı erıyor hayata kusuyor sıgara alkol almaya başladı sınır hat safhada ne yapacağiz çok zorlanıyoruz yardımcı olarsanız sevınırız şımdıden teşekkur eder başarılar sağlık dılıyorum

 10. İnsülin pompası hakkında;
  Ben 25 yıllık tip 1 diyabet hastasıyım. Hamileliğim ile beraber kan şekerim dengelenemediğinden doktorum insülin pompası önerdi. İnsülin pompası satın alırken benim yaşadığım maduriyetlerin sizler tarafından yaşanmaması için bu bilgilerin yararlı olacağını düşünüyorum. Pompamı medtronic firmasından satın aldım. Aşağıda sıraladığım bilgiler kolay kolay firma tarafından verilmiyor, verilse de artık çok geç pompayı almış oluyorsunuz.
  1. Firmanın 2 tür cihazı bulunuyor. Biri 7650 TL (hem insülin salınımını sağlıyor hem de kan şekeri ölçüyor.) Diğeri 5300 TL (yalnızca insülin salınımını sağlıyor.)
  2. Ben kan şekeri ölçen cihazı aldım ve çok pişmanım, SSK ödemeyi 1 yıldır durdurmuş ve ne kadarını karşılayacağı henüz belli değil.
  3. Cihaz anlık ölçüm yapmıyor, 20 dakika önceki kan değerinizi gösteriyor. Siz o 20 dakika içinde şekerinizin düştüğünü hissedip çoktan eski aletinizle ölçüp şeker yiyerek müdahale etmeye başlamış oluyorsunuz. Siz hemen müdahale edip yükseltmeye başladığınız için de o anki en düşük anı alet algılamıyor, ekranda o kadar düşük şeker görmüyorsunuz.
  4. Aleti tercih etme nedenim belli bir düşüşten sonra sesli sinyal vermesiydi, 20 dak geriden geldiği için çok geç oluyor. 15 dak içinde müdahale etmemiz çok önemli
  5. EN ÖNEMLİSİ, ALETİN ÖLÇÜM YAPABİLMESİ İÇİN GÜNDE 2 KEZ ESKİ ÖLÇÜM ALETİNİZLE PARMAKTAN ÖLÇÜM YAPIP YENİ MAKİNENİZE BU DEĞERİ GİRMENİZ GEREKİYOR. Günde 2 kez ölçüm birçoğumuz için zaten yeterli oluyor.
  6. Aletin bir sevdiğim yanı da değerleri mail atabilmesiydi. Bunun için ek bir aparat gerekiyormuş, 450 TL lik ve bunu SGK karşılamıyor.
  7. Aletin insülin salınımı için gerekli aparatları dışında, kan ölçümü için aylık toplam tutar 450 TL ve bunun yaşnızca 150 TL sini SGK ödüyor.
  Aleti taktırmaya karar verdiğinizde mutlaka önce deneme amaçlı demo takmalarını isteyin. Demo olarak kan şekeri ölçen aparatlarını takmıyorlar, bu yazdıklaım umarım karar vermeden önce faydalı olur.

  • Mithat Bey Merhaba,

   Kesin bir şey demek pek doğru olmaz ama profesyonel bir takımda oynama fırsatınız olursa ilk olacaksınız 🙂

   sevgiler,

 11. Ben de 14 yildir tip 1 diyabet hastasiyim.Hastaligimi cok seviyorum.Adi gibi seker bi hastalik.Sizin guzel bilgilerinizden yaralanmak istiyorum

 12. Merhaba

  Tip2 diyabet hastasıyım askerden muhaf raporuda yeni aldık. Buradada yaIşmalarımız olmuştu. Ben devlet memuruyum ve bana kaymakamlık gece nöbeti yazdılar. Bu nöbeti tutmak mecburiyetindemiyim sonuçta askere elverişli olmayıp kaymakam nöbeti tutmak yanlış değilmidir. Haklarım nelerdir yarımcı olabilirmisiniz?

  • Merhaba Tomar61ts,

   Askerden muaf olma raporu ile nöbet konusu iki farklı konu. Nöbet tutmamak için sizin bir de engelli raporu almanız lazım. Ve bu raporun oranının minimum % 40 olması gerekiyor. Tip-2 diyabetlilere % 40’ın üzerinden rapor genelde verilmiyor ama şansını bir deneyin.

   sevgiler,

 13. Merhaba Esra Hanım,
  Ben 5 yıldır tip-1 diyabet hastasıyım. 17 yaşındayım ve üniversiteye hazırlanıyorum. Şu zamana kadar hep insülin kalemlerini kullandım. Sürekli yanımda taşımam , soğuk tutmak zorunda olmam, asla unutmamam gerektiği için artık yoruldum. Kendimi sadece derslerime vermek istiyorum. Bu yüzden pompayı araştırdım. Açıkcası korkuyorum. Bana bir yol gösterir misiniz ? Ve stres şekere yükseltici etki yapıyor. Bana bu aşırı stresli senemde önerebileceğiniz bir şeyler var mı ?

  • Merhaba Büşra,

   Tanıştığıma memnun oldum.

   İnsülin pompası gözünü korkutmasın. Yerinden olsam Medtronic firması ile iletişime geçer insülin pompasını denemek istediğimi söylerdim. Ücretsiz olarak deneyip karar vermen bence daha doğru olur.

   Stres o kadar da şekeri yükseltmez ama hepimiz zor üniversite hazırlık sürecinden geçtik. Başımıza gerçekten gelmeyen kalmıyor bu hazırlık döneminde 🙂 Keşke o kadar stres yapmasaydım demişimdir. Sakin ol, hepimiz geçtik, takma diyeceğim ama iş yarar mı bilemedim 🙂

   sevgiler,

 14. Merhabalar Esra Hanım ;
  21 yaşındayım. Yaklaşık 5 ay önce evlilik niyetiyle biriyle tanıştım. Tanıştıktan 2 gün sonra yaklaşık 10 yıldır diyabet olduğunu ileride oluşacak her ihtimalle onu kabul edip etmeyeceğimi sordu. Diyabetle ilgili az çok bir bilgim olsa da yeterli bilgiye sahip değildim. Ve rahatsızlığını hiçbir şekilde bir probleme dönüştürdmedim. Fakat ailem duyunca çok karşı çıktı vazgeçmem için uğraştılar. Hem sevdiğim için hem de bu tür şeyler herkesin başına gelebilecek şeyler ki ileride ben de aynı rahatsızlığa yakalananilirim. Ailemi ikna ettim şu an nişanlıyız. Lakin ona yeterli olabilmem için neler yapmam gerekiyor, nelere dikkat etmem gerek ? Nişanlımın şu anki beslenme durumu benden çok daha sağlıklı , düzenli spor yapar ideal kilosunda ve kontrollerine dikkat eder. Fakat evlilikte ve şu dönemde bana düşen nedir nasıl ona faydalı olabilirim. Şimdiden teşekkür ediyorum böyle bir platform oluşturduğunuz için 😊

 15. Merhaba Esra hanım. 2.5 yaşında oğlum var. Yaklaşık 6 ay önce tip 1 diyabetli teşhisi konuldu. Şuan oğlum farenjit oldu boğazlar ağrıyor. Şekeri 200 ün üstünde seyrediyor. 2 defa 400 ün üstünü gördü şu üç günlük hastalığı boyunca. Daha öncede farenjit olmuştu aynı ilaçları kullanmıştı şekeri bu kadar yükselmemiş normal seyretmişti.fazla bişey yemiyor insülin ini düzgün yapıyoruz ama neden şekeri yüksek çıkıyor sizce. Yardımcı olursanız çok sevinirim

 16. merhaba esra hanim
  ablam 2 yildir seker hastası tedavi süresince verilen insilun ve ilaclar hic bir sonuç vermiyor 400.550 lerde şekeri çıkıyor ve normal durumda 150.300 arasinda olunca fenalasiyor hastanelik oluyor bu durumda dr hala düşürmeye calisiyorlar seker düşdükçe kotu durumda oluyor ancak 400.500 arasinda iyi ilac fayda etmiyor 2 ay icinde 20 kilo verdi su an 40 kiloda heran yemek yiyor ama yine seker düşüyor degisken sekermis ne yapmamiz gerekiyor bilemedik yardiminiza ihtiyacimiz var lutfen ne yapabiliriz tesekurler

 17. esra hanim ablam icin yorumunuzu bekliyorum
  umarım mail elinize geçti
  ablam seker hastasi 400.500 olunca sekeri kendisi gayet iyi dr lara gore bu komalik deniliyor
  dusuruyorlar 200.300 arasinda kotulesiyor anlatiyoruz bu degerlerde kotu durumda 400.olunca iyi diyoruz ama dr olmaz diyor degidken bir durum
  ne yapacagimizi şaşırdık 3 ay icinde 22 kilo verdi su an 40 kiloda 24 saat yemek yiyor yemediginde seker 200 düşüyor ve kotulesiyor boyle bir durum hangi yolu takip etmek lazim bilemedik lutfen bize yardim edin
  teşekürler

 18. Merhaba esra hn.
  36 yasında tip1 seker hastası bir bayanım 25 yıldır insulin kullanıyorum şekerin versiği rahatsızlıklardan dolayı gozumde bozulma ayaklarda sinir kaybı böbreklerden diyaliz riskim var doktorum insulin pompası onerdi fakat oncesinde karbonhidrat sayımı eğitimi almam gerekiyormus bulunduğum il İZMİR burada onerebileceğiniz diyetisyen varmı

 19. Merhaba. 2 adet Dexcom G4 sensörleri vericim erkenden tükendiği için elimde kaldı. Gönderi kutusu dahi açılmamış. Bu ürünleri almak isteyen olursa verebilirim. Tşk

 20. Merhaba bende 5 yıldır diyabetliyim 3 yıllık Bi balayı döneminden sonra tip 1 e geçtim ve 2 yıldır insulin pompasi kullanıyorum tip 1 de endike olan hiperemik ilac olan dapagliflozin forzigayla ilgili Bir fikri olan varmi acaba son dönemde Dr um bana pompaya ek olarak başladı fakat uzun süre kullanımda hipoglisemik ketoasidiz riski olabileceğinden bahsetti ve kontrollü kullanmaya başladım şekerim çok iyi regule ediyor fakat haif Bi konfuzeye sersemlik hali yapıyor Esra hanım sizden Bi fikir alabilirmiyim teşekkür ederim

 21. Merhaba benim antikor test sonuclarim şu şekilde

  Adacık hücre antikoru 1.17
  Anti gad 18.80
  İnsülin otoantikor 1.50
  C peptit 1.27

  Doktorum ilk yaptırdığı testte adacik hücre anrikorumun 0.88 çıkmasından dolayı sınırdasin demişti testleri tekrarlayalım demişti ve son testlerde Adacık hücre antikoru da maalesef pozitif geldi bu sonuçlara göre kesin tip 1 miyim yorum yazarsanız sevinirim

 22. Merhaba esra hanım
  Babam tip1 diyabet. Youtube sayfanız, siteniz ve hacettepe endokrin hocaları sayesinde hipoglisemi meyili çok fazla olduğu için 3 yıl önce medtronic minimed MMT-754WWS kullanmaya başladık öncelikle bunun için şükranlarımı sunuyorum. Ancak transmitter bozuldu yenisi hakkında değerli görüşlerinize ihtiyacımız var. Çünkü pompaya uyumlu transmitter bulamıyoruz pompayı değiştirsek sgk yine bi kısmını karşılayacak mı eski transmitterden bulup alsak sensörün sürekliliği açısından ne kadar daha kullanabiliriz?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.