Anasayfa Günün Önerisi Günün Önerisi
 • çok sagolun esra hanım,bu bilgi çok işime yarayacak çünkü bazen saat 15 te kızımın şekeri biraz yüksek olabiliyor.ocak ayında kontrole gittigimizde ilk işim diyetisyenimizle bu konuyu görüşmek olacak umarım detaylı bilgiverir.

 • Bana pas verilmiş 🙂

  Burda kullanılan insülin önemli tabii her insülinle ek doz yapılmaz, kısa etkili ya da analog olmalı. Ben kuralı 1700 baz alarak uyguluyorum hedef kan şekerim de 110, sonuçlar son derece başarılı. Hedefin üzerndeki her idf kadar yükseklik için 1 ünite uygun ancak sedef hanım öğleden sonra yükseklik varsa öğlen dozunuzda ya öğleden sonraki ara öğünde ayarlama yapılmalı. Bu uygulama düzgün kan şekeri değerleri ve doğru insülin dozu bulunduğunda, beklenmeyen yüksekliklerle yaşamamak için. Eğer bir saat sürekli yüksekse o saate denk gelen insülin-karbonhidrat miktarı ile oynamak daha doğru

 • öyküm hanım,
  yorumunuz için çok teşekkür ederim.dediginiz gibi ara ögünde ayarlama yapmamız gerekiyor sanırım.
  selamlar

 • Esra Hanım merhaba,
  Sarı renkli notta ‘eğer bu birey yaşlı yada kilolu ise 1500/36=42 ‘ yazıyor.Bu yazıda bir yanlışlık olabilirmi? 1500/50=30 olması gerekmiyormu?Lütfen yanlış anlamayın bende karbonhidrat sayımını sizden öğrenmeye çalışıyorum bilmediğim için soruyorum.
  Yazıyı yayına almanıza gerek yok mail yoluylada görüşebiliriz.hoşçakalın..

  • Serap Hanım,

   Yazarken yanlış yazmışım 🙂 . 36 sonucunu bir önceki örnekte bulmuşum ya. Yine 50 yazacağıma 36 yazmışım 🙂 . Normalde iki hesaplama yöntemi için de günlük toplam insülin dozunu 50 ünite olarak hesaba dahil edecektim.

   O kadar önemli değil. Bir yanlış yok. Dolayısıyla 1800 hesaplamasında kişinin günlük toplam insülin dozunu 50 kabul ederken, 1500 hesaplamasında günlük dozu 36 olarak kabul edebiliriz.

   sevgiler

 • merhabalar
  yaklaşık 1 aydır tip 1 diyabet hastasıyım.hastanede yattığım süre zarfı içerisinde gunde 3 defa 14 doz apidra ve yatarkende 14 doz lantus yapılıyordu.taburcu olduktan sonra bende aynı şekilde devam ettim.ta ki 3 gün içerisinde 2 defa bayılana dek.şekerim ne yesemde çıkmıyordu.ve ben çareyi doktoruma danışmadan azaltmakta buldum.şu an 3 defa 4 doz apidra ve yatarken 10 doz lantus yapıyorum.
  esra hanım size sorum şu olacak.ileride bir sıkıntı var mıdır? son 10 gündür diyet listeme uymadan besleniyorum fakat sık ve az yiyorum. şekerim 80-110 arası çıkıyor. birde bu balayı dönemi ne demek? cevaplarsanız çok sevinirim.. şimdiden teşekkür ederim.

  • Mustafa Bey,

   Diyabette beslenme, doğru dozda insülin yapma ve böylece kan şekerini istenilen düzeyde tutmak önemlidir. Bunlara uzun zamanlar dikkat edilmezse böbrek fonksiyonlarına bozulma, görmede diyabetik retinopati ve nöropati gibi birçok sorunla karşı karşıya kalınabilir.

   Balayı dönemi ise diyabette normal insülin dozumuzu azaltarak yaşadığımız dönem. Bu dönemde insülin ihtiyacı azalıyor. Balayı dönemine girilip girilmediği sizin gibi yemek yese bile kan şekeri yükselmediğinde ortaya çıkabilir. Çünkü vücut bu balayı döneminde kısa ya da uzun süreli tekrar insülin üretiyor. Ve siz de dışarıdan insülin yaptığınız için kan şekeriniz bir türlü yükselmiyor. Balayı döneminde bazı doktorlar tüm insülinleri keserken bazı doktorlar ise sadece uzun etkili yani Lantus gibi insülinlerle diyabetlilerin hayatlarına devam etmesini öneriyor. Bu dönem geçici bir dönem. Bu sebeple kendi kafanıza göre değil de doktorunuzla görüşerek bazı kararları daha doğru alırsınız.

   Zira 2 defa bayılmak ciddi bir durum.

   sevgiler

 • Serap Hanım,

  Kafa karıştırmamak adına resmimizi değiştirdim. Her iki örnek için de aynı dozda yani 50 üniteyi kullanarak işlem yaptım 🙂 .

  sevgiler

 • 2+2+2 ve +4 ile 180 çıktı. Yani bu kadar düşürüyor 1 ünite. Ama bu faZla değilmi ya. Anlamadım ben pek bunu 🙂 pompa kullananlar için mi geçerli bu hesaplama?

  • Sayın Ygt,

   Bu evrensel ama tek başına uygulanmaması da gerekiyor. Endokrin doktoru ve diyetisyen ile gerçekten de 1 ünite 180 mg/dL düşürüyoru glisemik tablonuza göre istişare etmeniz lazım.

   Ayrıca bu hesaplama sadece pompa kullanıcıları için geçerli değil. Kalem kullananlara da uygulanıyor.

   sevgiler

  Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.