Anasayfa Tip-1'im Glükometreden Okunan Meyve Şekeri

Glükometreden Okunan Meyve Şekeri

6 4.416 görüntüleme

incirGaliba 2 gün önceydi.

Mevsimin ilk incirleri girdi evimize. Kuru incir değil elbette. Yaş incir. Ben çook severim ya 🙂 Bir de standart kirazımız var yanında.

Ben spora gitmişim. Canım meyve çektikçe çekiyor. Yedikçe yedim. Tip-1 diyabetmiş. Kan şekeriymiş. Aklımda elbet. Ama bende kendimi engelleme isteği sıfır.

Ben inciri şöyle yerim. Kabukları soyar ikiye bölerim. Her iki böldüğüm parçanın iç kısmına parmaklarıma bastırırım. Bana göre tadı daha güzel oluyor 🙂 Sanki daha bi şekerleniyor incir 🙂 2 adet yedim.

Ardından sayısız kiraz 🙂

Aradan galiba 2 saat filan geçti. Gece yatmaya hazırlanıyoruz. Kan şekerimi ölçtüm. 283 mg/dL. ‘Eeeeee. Bu kadar semirirsen olacağı bu. Gönder şimdi pompadan ek doz insülin.’ 3,8 ünite ek doz gitti.

Uyku öncesi hazırlıklar bitti. Yataktayız. Bir daha ölçtüm. Aradan yani ek doz göndermemden sadece 25 dk geçmişti. Kan şekerimi bir ölçtüm. 163 mg/dL. Olamaz dedim. Pompama baktım aktif insülin ne durumda diye. 3,7 üniteye düşmüş. 0,1 ünite insülin 283 mg/dL olan kan şekerini 163 mg/dL’ye nasıl düşürür? Eşref ile bu konuyu konuşurken; ‘vay ben aklıma. meyve yedikten sonra el yıkamadım ki!’

Dolayısıyla glükometrenin ölçtüğü şeker yediğim incir ve kirazın meyve şekeri. Eeee peki o kadar ek doz insülin gitti. Şimdi ne olacak?

Uzun bir geceydi. Ara ara kalktık. Vişne suyu içerek yattım bu arada. Neyse ki sıkıntısız ve hipoglisemi yaşamadan sabahı ettik 🙂

Kan şekeri ölçümünden önce ne yapıyormuşuz? Ellerimiz mis pak oluyormuş. Bunu bu deneyimden sonra kafama kazıdım 🙂

Hadi bu yazının resmi de evimize giren mevsimin ilk incirleri olsun 🙂

 • Dilek Hanım,

  Kan şekeri ölçüm cihazınız hangi markaydı?

  Vallahi ben de yakında her şeyi deneyen kadın moduna girip Arda’ya yarenlik edebilirim 🙂 Bu akşam herhangi bir meyveye, ki muhtemelen çilek olur, stribi daldıracağım. Bakalım kaç çıkacak şekeri 🙂

  İnanın merak ettim bu arada sonuçlar nasıl çıkar diye.

  sevgiler

  • Esra hnm merhaba,
   Bizim cihaz plus med, çok memnunuz bu arada.Arda’yı size emanet edebilirim birlikte çalışırsınız;)
   Selamlar sevgiler

 • Esra Hanım merhaba
  Afiyet olsun.Afiyet olsun, Esra AVCI.
  İncirler sanki fotomontajla yerleştirilmiş o kadar emanet duruyorlar 🙂
  Tamamen istem dışı koparılmışlar dalından, ağacından bu çok belli ve şu şarkıyı söylüyorlardı sanırım.
  “Ben daha 18’im :D”
  Dilek Hanım,
  Artık bende hemen hemen her şeyin içinde acaba ben şimdi bunu yiyiyorum ama şimdi bunda ne kadar şeker var, vücudum ne kadar fazladan insülin üretiyor acaba ?????
  Arda gibi sayesinde cipsle açılan arayı biraz düzeltsek fena olmaz sanki.
  Herkese selamlar…

 • Dilek Hanım,

  Şundan sordum markayı; her ölçümde çip mi değiştiriliyor? Çipi değiştirmeyi unuttuk demişsiniz. Sonuç ondan yanlış çıkmış olabilir diye bir yargınız da oluşmuş.

  sevgiler

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.