Glükometre Kıyaslaması

Genel BilgilerGlükometre Kıyaslaması
Glükometre
Glükometre

Bir diyabetli (şeker hastalığı) olarak her kan şekeri ölçüm cihazını denemekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Ama elbette adını sanını duymadığım firmaların ölçüm aletlerinin yanından bile geçmiyorum.

Bloğumuzda da reklamları yayınlanan iki firmanın Türkiye’de olan ve en iyi ölçüm cihazlarını sizlere anlatmak isterim.

Sizlerin de bildiği üzere ben 2002 yılından bu yana Roche’un Accu-chek Active ölçüm cihazı ve çubuklarını kullanıyordum. 2011 yılında Roche’un Mümessili Ercüment Öztürk ile tanışmamdan sonra Performa Nano’yu kullanmaya başladım. Bu değişim zamanı SGK’nın ölçüm çubuklarının ödemesindeki sürecine denk gelmişti.

 

 

 

Glükometre
Glükometre

Eskiden kullandığım Accu-chek Active 1,5 µl kan ile çalışıyor. Ve inanın evimde Performa Nano çubuğu kalmayınca eski ama kullanma süresi geçmeyen Active çubuklarıyla ölçüm yapınca aradaki farkı daha net görüyorum. Zira Performa Nano 0,5 µl kan ile çalışıyor. Yaklaşık 2,5 katı daha az kanla çalışıyor Active’den.  Parmağımdaki kanı ölçüm çubuğunun ucuna götürdüğümde kanı çekme hızı oldukça fazla. 5 saniyede de sonucu ekranında gösteriyor. Ayrıca Performa Nano’nun ekran ışığı oldukça fazla. Benim gibi gece kalkıp 03:30 ve 05:00’da ışığı açmadan kan şekerini ölçmeye çalışan bir diyabetli için bu ışık bulunmaz bir nimet 🙂 .  Ölçümden sonra stribi yuvasından çıkarmasanız bile ışığı galiba 2 dakika açık kalabiliyor. Ayrıca oldukça küçük bu cihaz. Bir de açlık, tokluk ya da kontrol amaçlı kan şekeri ölçümü yaptığımızı da Performa Nano’da işaretleyebiliyoruz. 500 ölçüm sonucunu hafızasında saklayabiliyor. 7-14,30 ve 90 günlük ölçüm ortalaması alabiliyoruz. Ve yine Roche’un geliştirdiği bir yöntem ile cihazın bir programı sayesinde ölçüm sonuçları grafiğe dökülebiliyor. Ben doktorum Nilgün Hanım’ın odasına girmeden Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde bu ölçüm raporunu hemşire yardımıyla grafiğe döktürüyorum ve sonuçlarımı böylece Nilgün Hanım daha iyi yorumlayabiliyor. Her ölçüm çubuğu kutusunda kod kartuşu çıkıyor. Ve her kutuda kod kartuşu ayrı. Her yeni kutudan çıkan kod kartuşunu cihaza takmak ve yine her kutuda kod kartuşunu değiştirmek lazım. Unutmadan da söylemem gerekirse tüm ölçüm çubukları aynı kutu içerisinde.

 

Glükometre
Glükometre

Dün Abbott’un Ürün Müdürü Pelin Hanım ile bloğumuzdaki reklamları ve blogta daha neler yapabiliriz konularını konuşmak için buluştuk. Gelirken yanında FreeSytleOptium kan şekeri ölçüm cihazı ve çubuklarından getirmiş denemem için. FreeSytleOptium da kullanım açısında oldukça ergonomik. FreeSytleOptium 0,6 µl kan ile çalışıyor. 5 saniyede ölçüm sonucunu veriyor ekranda. Ancak parmağınızdaki kanı ölçüm çubuğunun ucuna yaklaştırdığınızda daha yavaş bir şekilde kanı içerisine çekiyor. 7-14 ve 30 günlük ölçüm ortalaması alabiliyoruz. Eğer kan şekeriniz yüksekse keton uyarısı veriyor ekranında. Benim dün pompamda kabarcıklar oluşmuştu. Bu sebeple kan şekerim 350 mg/dL’ye çıkmıştı. Ölçümümü FreeSytleOptium ile yaptım. Ve ekranda Keton uyarısı verdi (Umarım yanlış hatırlamıyorumdur. Ketaosidoz mu yazmıştı yoksa 🙂 . ) . 400 ölçüm sonucunu hafızasında saklayabiliyor. Unutmadan da söylemem gerekirse tüm ölçüm çubukları aynı kutu içerisinde değil. Her ölçüm çubuğu ayrı ayrı paketlenmiş. Kod kartuşu da bulunmuyor. Böylece her kutu kan şekeri ölçüm çubuğunda da kodlama gerekmiyor.

Peki fiyat farklı nasıl? Performa Nano’da 50’lik kutu başına hastanın cebinden 18-19 TL fark çıkıyor. Ama FreeSytleOptium’da 8-9 TL çıkıyormuş. FreeSytleOptium ölçüm çubuğu almadığım için deneyimim yok. Bana aktarılan bilgiyi sizlere iletiyorum. Bilgisi olan varsa yorum yapabilir.

Glükometre
Glükometre

Ancak her iki firmanın mümesilleriyle irtibata geçerek daha uygun fiyata hasta farkını ödeyebilirsiniz.

İki firmada güvenilir ve bilinen firmalar. Burada biz diyabetlilerin bir cihazdan beklentileri önemli olacak. Bir de en doğru sonucu vermesi.

Aklıma gelen farklı detaylar gelirse yazıya eklerim. Sizlerin de olursa yorum yapabilirsiniz…

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

20 YORUMLAR

 1. Esra Hanım,bizde performa nano yu kullanıyoruz çok memnunuz ama ölçüm çubuklarını çabucak bitiriyoruz.Buda biraz masraflı oluyor.İnşallah en kısa zamanda bir çözüm bulunur.

  • Tuğba Hanım Merhaba,

   Biraz masraflı dediğiniz gibi ama en azından doğru sonuç alabildiğimiz güvenilir bir cihaz.

   Bu arada telefonunuzun olduğu maili aldım. Mehmet Ali’den de mail bekliyorum. Geldiğinde arar konuşuruz 🙂 .

   sevgiler

 2. Marka ismi vermeseniz daha iyi olmaz mı
  Sgk şu an da piyasadaki tüm cihazlara performans testi uygulamkta ve yakında açıklanacak bu test sonucu

  • Emine Hanım Merhaba,

   Öneriniz için teşekkürler. Ancak bloğumuz deneyimlerin anlatıldığı bir yer.

   Kendi deneyimlerimi kendimce anlatıyorum. Bununla beraber tüm arkadaşlarımızın da anlatmalarına uygun bir platorm sağlıyoruz.

   Sizin bahsettiğiniz testlerin sonucunda umarım bu iki ürün de sınıfı geçer 🙂 . Endişenizin de sebebini merak ettiğimi belirtmek isterim.

   sevgiler

 3. Bende acu check, plusmed ve easy ever voice diye markalar var. Hastaneye giderken plusmed ve acu check goturmustum. Ayni anda olcum yapip hangisinin daha yakin sonuc verdigini gormek istemistim. Hastane olcumum 156 ciktiginda acu check 144 plusmed ise 146 vermisti. Sonucta hastane olcumleri damardan bu cihazlar ise kilcal damardan olcum yapiyor o yuzden bu farkin normal oldugunu dusunuyorum. Az kanla olcum yapmasi yada teknolojisi benim icin bir olcu olmadi hic. Acikcasi tek isime gelen smart telefonlarla ( bluetooth/wifi ) iletisim kurup daha detayli istatistik tutabilmesi olur. Yada cihazlara ogunde tukettigimiz seyleri yazabilmek. Diger taraftan parmak delindigi zaman mutlaka yeteri kadar kan akisi oluyor 🙂 Kaldiki iki cihazda ufak miktarlarla olcum yapabiliyor. Ama gordugum en basarili parmak delici acu check ‘e ait. Digerlerinden hic hoslanmamistim 🙂

 4. küçük bir not: hastanede damardan ölçümde aslında damardan olduğundan değil alınan kanın plazmasına (sulu kısım) bakıldığı için farkediyor. bu yüzden lab şeker ölüçmlerine plazma ölçüm, bizim parmaktan ölçümlerimize ise tam kan ölçümü denir. tam kan ölçümleri, plazmaya göre %10-15 düşüktür.

 5. Optium yarı yarıya ucuza mı geliyormuş, bunu bilmiyordum. Farklı marka bir glukometrem bulunsun istiyordum (şimdiye kadar sadece Nano kullandım), Optium’u düşüneyim o zaman. Esra Hanım, Abbott bize kampanya yapsın, promosyon yapsın 🙂

  http://www.glucosemeters4u.com/Comparison%20Table.htm böyle bir link buldum biraz önce, pek çoğu bizde olmayan 10 glukometreyi kıyaslamış. Bence bakmaya değer kısa ve güzel bir tablo olmuş. Bu arada fiyatlara baktığınızda yurt dışında ne kadar pahalı olduğunu da görmeniz mümkün 🙂

  • Selim Bey,

   Performa Nano’yu alabildiniz mi?

   Dediğim gibi gerçekten optium da ödenen fark bu kadar düşük mü bilmîyorum?

   İnternetten baktığımda Dermomarket adlı bir sitede 50lik 1 kutusu 42,50 TL, Performa Nano ise 32 TL. Dolayısıyla hasta farkı nasıl düşük oluyor anlayamadım.

   SGK ve Sağlık Bakanlığı tüm ölçüm cihazlarını testlerden geçiriyormuş. Sonuç ne kadar güvenli çıkacak bilmîyorum ama beklemek lazım. Çünkü bilinen markalarda dahi problem olduğunu söyleniyor.

   Ben ara sıra fırsat buldukça farklı markaları deneyip sizlerle paylaşmak istiyorum. Ime-dc’yi de denemiştim.

   Güvenilirlik önemli bir detay olmalı bizim için. Unutmayın.

   Sevgiler

 6. Esra Hanım, aldım, çok da güzel oldu, çok teşekkür ederim! Fotoğraf da çektik Ajda’yla bugün, Ajda’cım burayı görüyorsan fotoğrafları bilgisayara atarsan harika olur sevgilim 🙂

  Devletin yayınlayacağı raporu ben de merakla beklemeye başladım şimdi. Gerçi sağlığa zararlı su firmalarını açıklamayan, sucuğun içine dünyaları katan markaları açıklamayan devletin raporundan da pek bir şey ummamak lazım diye düşünüyorum. Ime-Dc birinci gelirse şaşırmam o yüzden.

  • Selim Bey,

   Sizinle aynı fikirdeyim. Çıkan raporda hiç ummadığım ve özelikle Ime-dc ön sıralarda olursa diye meraklardayım. Endişe de ediyorum.

   Ajda Hanım bloğa ekleyebilirse iyi olur. Ama eklemede sorun yaşarsanız esra@diyabetimben.com a mail gönderebilirsiniz.

   sevgiler

 7. Yaklaşık 5 yıldır Optium kullanıyorum ve memnunum. Yalnız her şey firma yetkilisinin söylediği gibi değil. Kocaeli’deyken bu stripler için kutu başı 13 TL öderken Bursa’da 17 TL ödüyordum.Birkaç ay önce eczane değiştirdim ve şimdi kutu başına 10 TL ödüyorum.Eczacım oraya ilk gidişimde 5 kutu insülin alırsam 3 kutu stribi ücretsiz vereceğini söylemişti ve sağ olsun öyle de yaptı.Eczaneleri iyi araştırmak gerekiyor.Ben önceleri çekindiğim için eczanelere tek tek sormamıştım; ama ölçüm sayısında artış olunca sormaya karar verdim. Anlaşacağınız bir eczane mutlaka vardır.Sağlıcakla kalın.

 8. Herkese merhaba..
  Genelde bu tür cihazlar plazma kanına göre kalibrasyona tabii tutuluyor..Dolayısı ile hastanede yapılan venöz kandan alınan numunelerden çıkan sonuçla,cihazların sonuçları arasında pek fark olmaması gerekir..5-6 mg/dl fark normaldir..Zira kanın alındığı parmaklar arasında bile fark oluyor..Bazı hastalar 10 mg/dl kadar sonuç farkından bahsediyorlar..Mesela işaret parmağından bakıyor sonuç 90 mg/dl çıkıyor..Yüzük parmağından bakıyor 99 mg/dl çıkıyor..

  Prensibim şudur..Eğer kan şekeri sonucunuz 100 mg/dl’nin altındaysa düşük olan değeri baz alırım..180 mg/dl’nin üzerindeyse yüksek olan değeri baz alırım..Çünkü kan şekeri düşükken hipoglisemi ihtimali, kan şekeri yüksekken de ketoasidoz ihtimali sözkonusudur..Düşük ihtimaldir ama gene de tedbiri elden bırakmamak gerekir evde yapılan ölçümlerde..

  Bir de glukozuri durumu var tabii..160-180 mg/dl düzeyini geçen glukoz düzeyleri böbreği zorluyor ve asemptomatik glukozüriye yol açıyor..İşte diyabetik insanlarda görülen bu glukozüriler, diyabetik nefropatinin ana nedenidir..Bu türden glukozüriler bazen hiçbir şikayete yol açmaz..Bazen de peniste yada vajinada kaşınmaya, şişlik hissine, idrar yolu enfeksiyonuna yol açar..Bazen de pyelonefrite yol açabilir..O yüzden 160-180 mg/dl düzeyini geçmemeli kan şekeri..

  Maalesef hiperglisemin yarattığı tek sorun kan ketoasidoz değil..Glukozuri de ciddi bir sorun ve kesinlikle önlenmesi gerek böbreği korumak için..Bu o kadar da zor birşey değil..Sonuçta elimizde insülin gibi bir silah var..

  Özetle açlıkta da toklukta da kan şekerimiz 70-140 mg/dl arasında olmalıdır..Herzaman..

 9. ”Benim dün pompamda kabarcıklar oluşmuştu. Bu sebeple kan şekerim 350 mg/dL’ye çıkmıştı.”

  Bu cümle beni çok üzdü Esra Hanım..İnsülin pompası çok ama çok iyi bir buluş..Kesinlikle..Standart insülin enjeksiyonları ile kıyaslanamayacak kadar iyi..

  Ama artık geliştirilmesi gerek..Ülkemizde faaliyet gösteren insülin pompası firmalarına her konuda teşekkür ederim..Yaptıkları hizmetten dolayı..Ürünlerini diğer ülkelere kıyasla daha yüksek rakamlara satıyorlar ülkemizde..Ona da eyvallah..

  Ama lütfen artık geliştirsinler şu ürünleri..Bu teknoloji mevcut..Çok çok rahat yapabilirler bunu..Kablosuz olan ve cep telefonundan da kontrol edilebilen cihazlar geliştirmeleri gerekiyor..OmniPod gibi bir cihaz üretmek çok zor olmasa gerek..Kablolar gerçekten ciddi bir problem..Mevcut cihazların uzaktan kumandalı olmaması da ayrı bir problem..

  Hem şeker ölçümü yapıp hem insülin enjekte eden cihazlar da var..Ama bunların biraz daha gelişmesi gerekir..O yüzden ”kan şekerini ölçen insülin pompası” talebim yok şu anda..Ama kablosuz, telefonla dahi yönetilebilen yani OmniPod gibi bir cihaz beklentim fazlası ile var..Hatta geç bile kaldılar..

  Bence bu duruma razı olmanın manası yok..İnsülin pompası firmalarının temsilcileri ile ilk fırsatta görüşmek ve bu talebi iletmek gerekir..Bu en temel hakkı diyabetik insanların..Hatta sağlık bakanlığı ile dahi görüşülebilir..Bu insanlar fazlası ile hak ediyorlar bu konforu..

  • Eyüp Bey,

   Kabarcık konusu inanın çok saçma sapan bir detay ama oldukça önemli.

   Şimdi pompaya insülini almadan önce dolaptan çıkarılan insülinin oda sıcaklığına gelmesi istenir. Ben her zaman bu ayrtılara dikkat ederek insülin rezervuara yerleştiririm. Ama her 10 defadan 1 ya da 2 sinde kabarcık oluşuyor.

   Medtronicin rezervuar şırıngılarının piston kısmı bence çok esnek. Ve dışarıdaki hava istemesek te içeriye giriyor insülini şırıngaya çekerken. Bu aslında önemli bir sorun. Bunun gibi daha birçok ama önemli sıkıntılar var ama diyabetliler kendi kendilerine çözüm üretiyorlar sorunları giderebilmek ya da minimize etmek için.

   Ne yazık ki Türkiye’de şu an en iyi pompa bu markaya ait. Ve bizden maksimum faydayı almaya çalışıyorum.

   Keşke büyük markalar hemen hemen Medtronic fiyatına ürünlerini Türkiye’ye getirebilseler de bizler de alabilsek.

   Roche’un pompası yakın zamanda Türkiye’ye getirilecekmiş. Pazara girebilirler mi bilemiyorum. Çünkü normal fiyatı Türkiye şartlarına göre pahalı. Onu da yakından takip ediyorum.

   Unutmadan söylemem de gerekir ki bizim kan şekeri ölçüm çubuklarımıza çözüm getirmeyen devlet pompalarımıza mı çözüm bulacak? 🙂

   sevgiler

 10. freestyle optium cihazınında data kablosu varmış web sitesinde gördüm. Bu gün firmayı aradım. O kadar kalitesiz, ilgisiz bir çağrı merkezi var ki çok şaşırdım. Kabloyu eczacılardan temin edebileceğimizi söyledi. Bende eczacımı arayıp sorduğumda yok öyle birşey hani olsa da medikallerden alabilirsiniz dedi. Birde xceed ile optium arasında ne fark var dediğimde bana parmaktan nasıl kan alınırı anlattı. Hiç memnun kalmadım.
  Bende accucheck almak istiyorum sanırım cihazları 2 senede bir veriyorlarmış. Aleti ücretli alıp bir daha ki raporumuza bu cihazın stripleri yazdırabiliyor muyuz?

 11. Cevabiniz icin tesekkur ederim esra hanim.
  Dun roche firmasi ilede iletisime gectim. Murat beye yinlerdirdiler. Soylemeden edemeyecegim gercektwn bu firma musteri memnuniyetinin hakkini veriyor. Bana cihazi musterilerimize ucretsiz veriyoruz dedi. Etrafimdaki eczaneler hakkinda bilgide verdi. Hangisinden daha uygun hangisi striplere fark almiyor anlatti. Persembe gununden sonra insallah accu chek e gececegim. Murat beye burdan tesekkur ediyorum.
  Artik yavas yavas sistemi anliyorum is sadece doktor hemsirede bitmiyor. Uretici firmalarlada iletisimde olmamaiz gerekiyor. Tabi Turk ve Turkiye de oldugum icin kendimi cok sansli hissediyorum. Rusya inanilmaz geri kalkmis bir ulkeydi. 8 mm ignelerle gunde 5 kez insulin yapiyordum kizima. Karni sismeye baslamisti. Turkiye de 2 ye dustu ve daha ince uclu igneler var. Yetersizdw olsa yardimci olmaya calisan bir sigorta kurumuda var.

 12. bence en iyisi accu check performa nano ama ondada malesef fiyat farkı ödüyoruz, daha önce imdc kullanıyordum, imdc yi eşim kullanmak için aldı nanoya devam ediyorum doktor gebeyim diye nanoyu tavsiye etti ve nanoyu kullanıyorum ve gayet memnunum şeker düzenlemesi için hastaneye yattığımızda imdc ve nanodan ölçtüğümde inanılmaz bir fark vardı 40 sayı imdc den 60 gelen şeker nanodan 100 geldi ve nanoya devam ediyorum birde masrafı olmasa

 13. Esra hanım size öncelikle teşşekkür ediyorum bu cihazları bizimle paylaştığınız için birde ben lilly nin humapen luxura hd insülin kalemine geçtim isterseniz fotoğrafını gönderebilirim birdbirde ben de insülin pompasına geçeceğim ama Roche un pompasını bekliyorum Roche un pompası Hakkı’nda bilgi veririmisiniz teşekkürler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: