Gençler Evlerinde Yapay Pankreası Deniyorlar

Haberler&GelişmelerGençler Evlerinde Yapay Pankreası Deniyorlar

shutterstock_153278603_group_teenage_girls_300pxİngiltere’deki araştırmacıların gençlerin evlerinde üç haftalık uzun bir sure için yapay pancreas sistemini denemelerine izin vermelerine, yetişkinlerin gençlerin yaşadıkları teknolojik sorunları kendi başlarına çözmelerine alışık oldukları için aslında şaşırmamamız gerekir.

Nisan 2014’de Juvenil Diyabet Araştırma Vakfı’nda bulunan araştırmacılar Tip 1 diyabetli gençlerin gerçek dünya şartlarında yapay pankreas teknolojisini başarılı bir şekilde test ettiklerini duyurdular.

Araştırmacıların uzaktan izledikleri gençler evlerinde üç hafta boyunca kapalı bir döngü içinde yapay pankreas sistemini kullandılar. Sistem sürekli bir glikoz monitörüne (CGM) bağlı bir insülin pompasından oluşuyor; pompa otomatik (CGM) glikoz monitörü yorumlarına dayanarak insülin seviyelerini ayarlamak için programlanmış. Üç hafta sonra, gençler aynı sistemi sadece pompa bileşenini aktive ederek kullandılar.

Diabetes.co.uk’nin makalesine göre yapay pankreas teknolojisi tam da araştırmacıların umduğu gibi sonuçlar verdi. Standart Pompa tedavisi ile karşılaştırıldığında, deneysel sistemin gece kan şekeri kontrolünde daha gelişmiş olduğunu ve gece hipoglisemi yaşama sayısının azaldığını gözlemlemişler. Ayrıca, araştırmacılar yapay pankreas kullanan gençlerin normal pompa kullandıkları zamana göre günlük insülin ihtiyaçlarının 2.3 doz azaldığını farketmişler.

(Diyabet komitesinde bulunan bazı kişilerin kullanılan sisteme ‘yapay pankreas’ denilmesine glükagon iletiminde eksiklik olduğu için karşı olduklarını belirtmemiz gerekir.)

İngiltere’ de yapılan yapay pankreas teknolojisinin test edildiği çalışma Amerika’da denenmiş olan çalışmalardan daha uzun süre ile yapılmış bir çalışmadır. 2012 yılında Virginia Merkezi Diyabet Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada araştırmacılar, sadece yetişkin T1’lerin birkaç gün için benzer bir sistem ile evlerde takibini yaptılar.

Tom Brobson Amerika Birleşik Devletleri’nde JDRF’ nin araştırma ve yatırım fırsatları ulusal direktörü olarak, 2012 yılında yapılan çalışmada yer aldı. Bay Brobson, bir denek olarak kan şekeri değerlerinin yükselmesinden endişe etmeden bir restoranta gidip özgürce hamburger ve dondurmayı sonuna kadar bitirme deneyiminin nasıl bir özgürlük hissi verdiğini hatırlıyor.

Makalede Bay Brobson kelimenin tam anlamıyla kendisine ‘Git ve hayatını yaşa’ denildiğini anlatıyor.

Virginia Üniversitesi araştırmacılarının bu yaz diyabet kamplarına katılacak gençler ile ve yakın zamanda ev ortamında yapmayı planladıkları deney çalışmalarına hazırlanmasından dolayı yakın zamanda gerçek hayatta gerçekleştirilen yapay pankreas denemeleri ile iligli daha fazla bilgi edinebileceğiz.

Kate_For_JDRF_300pxKüçük bir grup ABD’ li genç laboratuar ortamında deneysel yapay pankreas teknolojisini çoktan denedi. Knoxville Tennessee’ den, 14 yaşındaki Kate Cacopardo, son zamanlarda Virginia Üniversitesi’nin bir çalışmasına katılmıştır. Birkaç gün için, Kate ve T1 olan bir grup genç Dexcom pompa ve CGM-döngü sistemine bağlanmışlar (güvenlik için bir yedek pompa hazır bulundurulmuş) bir kısmı ise her zamanki Pompa tedavisine devam etmişlerdir. Labaratuarda birkaç gün boyunca gözlem altında tutulan gençler bu süre zarfında laboratuar ortamında günlük yaşantılarını devam ettirmişler, gündüz ve gece boyunca araştırmacılar tarafından neredeyse laboratuarda geçirdikleri tüm süre boyunca gözlemlenmişlerdir. Birkaç gün sonra, iki grup genç yer değiştirmişlerdir. Kate için, deneysel sistem hakkında en unutulmaz şeylerden biri nasıl deneysel hissettirmediği olmuştur.

Email röportajında  Kate şunları söylüyor ‘’Biraz hantaldı ve açıkcası pompalarımızı kullanmaya alıştığımız  gibi ona alışamadık ama çok da farklı değildi“.

Ayrıca daha erken safhalarda  yapay pankreasının yüksek kan şekeri okuma işini atlayıp yeniden kalibre edilmesi gerektiğinde sistemin otomatik olarak çok güzel çalıştığını vücut ihtiyaçlarına cevap verdiğini söylüyor. Deney süresi dolduğunda ise üzüldüğünü belirtiyor.

‘’Eğer yarın kullanıma başlama şansımız olsa (Denenen yapay pankreas sistemini), hepimiz bu ürünü kullanmak istediğimizi belirttik’’ diyor.

Araştırmacılar, gelecekte bu sistem ile iligli yapılacak olan denemelerde, genç T1 diyabetlilerin yapay pankreas kullanımına yetişkin T1’lerden daha kolay adapte olacaklarını belirtiyorlar.

Kate ve diyabetle birlikte büyüyen akranları, duyarlı tasarımlar, akıllı pompa ve CGM’ye aşina bir jenerasyon olarak büyüdüler. Kate araştırmaya katılan gençler ile gözlemde bulunan aileleri arasında teknik açıdan bölünme olduğunu belirtiyor.

Gruptaki gençlerden birinin deneye katıldığı sırada babasının ofisindeki bilgisayarını onarmak zorunda kaldığını anlatıyor. O gencin gerçekten teknolojiye ailesinden daha yakın olduğunu belirtiyor.

Annesinin sadece pompası ile ilgili temel bilgileri bildiğini ama ailelerin konuyu daha iyi anlamaya çalıştığını belirtiyor.

(Çeviri: DiyabetimBen.com Çeviri Ekibinden Merve Demir, Kaynak: http://insulinnation.com)

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: