FreeStyle Libre Hakkında Birkaç Küçük Gelişme

Haberler&GelişmelerFreeStyle Libre Hakkında Birkaç Küçük Gelişme

FreeStyle Libre Hakkında Birkaç Küçük Gelişme

Geçtiğimiz hafta Amsterdam’daki etkinlikte Abbott temsilcileri FreeStyle Libre (Anlık Glükoz Ölçüm Sistemi) hakkında bazı önemli detayları aktardı.

Ben de elimden geldiğince bana gelen soruları ilettim. Ama öncelikle Libre’de yakın zamanda olacak bir değişiklikten bahsetmek lazım.

Libre’nin banyo/havuz/deniz gibi suyla temas ettikten sonra oluşacak nemin dışarı çıkması ve hava akışına izin vermek için ortasında bir delik var. Bu deliğin kapatılmaması gerektiği Abbott temsilcileri tarafından vurgusu yapıldı.

Ama yine de hem hava akışını sağlamak hem de nemin çıkışına destek olmak için  örümcek ağı gibi görünen bu iç aksam yine örümcek ağı gibi bir sistemle destekleniyor.

Aynı zamanda sensör ve bant arasındaki yapışkan tekrar formülüze edilmiş. Ve dayanıklılığı arttırılmış. Bu desteklemeyle birlikte sensör ve bant arasındaki fiziksel bağın kopması, sensörü düşüp sadece bandın deride kalmasının engellenmesi sağlanacak.

Ama cilt ile temas eden bant kısmın yapışkanında herhangi bir geliştirme yok.

Konuşulan Ama Çözüm Olamayacak Konular

FreeStyle Libre kumandasını sensöre yaklaştırdıkça anlık şeker değerini rakamsal olarak gösteren bir sensör teknolojisi. Arka planda ise 15 dakikada 1 ölçüm yapıp kendi hafızasına da kayıt ediyor. Ama ana ekranda, kumandayı okuttuğumuzda olduğu gibi 15 dakikada 1 kayıt ettiği şeker değerini gösterme planları bulunmuyor. Ya da ara ara Libre kendi kendine ölçüm yapıp, yine ana ekranda otomatik olarak sonucu göstersin gibi bir plan yok. Çünkü Libre’nin anlık glükoz ölçüm sistemi olup, CGMs (Sürekli glükoz ölçüm sistemi) olmadığı, yapılacak herhangi bir iyileştirmenin kullanıcılara ek mali yük getireceği yönünde.

Aynı zamanda hiperglisemi ve hipoglisemi anlarında sesli uyarı konusu da planda maalesef yok.

Yani kısaca ciddi bir ürün geliştirme şu an için planlanmıyor.

Görsel kaynak: http://diabetestechreview.com

8 YORUMLAR

 1. Aslı Bayrak · Merhaba Esra Hanım.Yazıda deliğin kapatılmaması gerektiği vurgulanmış. Oysa ben; (bu yaz ilk defa denizde kullanacağız),denize girdiği anlarda kapatmayı düşünüyordum.Kapatmak yanlış mı olur? Şimdiden teşekkürler.

  Esra Avcı Aslı Hanım Merhaba, Kapatmanın doğru olmayacağı söylendi. Sensörün plastik kısmı çıkabilir. Ölçüm sonuçları etkilenebilir vs. sevgiler,

  Aslı Bayrak · 🙏🙏

 2. Merhabalar librenin öylebir velistirmesi yok ama insanlarin var 😊 sony’nin smartwach 2 sini programlayarak rtcgm gibi kullanilabiliyor ayriyeten ambrosiasys.com dan alinacakkucuk bir okuyucu ile devamli ekranda görmekte mümkün 110 dolar artı gönderme ücreti

  • Gökhan Bey Merhaba,

   Evet. Hayatınızda tip-1 diyabet varsa her türlü geliştirmeyi bulup kendi hayatımıza implamente ediyoruz 🙂

   Ben de Dexcom için Nightscout’ı kurmuştum 🙂 Ki daha o kadar çok pozitif katkı sağlayacak geliştirme var ki! Hangi birini yapsak diye şaşırıyoruz.

   sevgiler

 3. Pınar Altaş Avcı Esra hanım biz libreyi takınca üzerinden bir bantla sabitliyoruz yanlışmı yapıyormuşuz yani

  diyabetimben.com Pınar Hanım Merhaba, Bantalamada sorun yok. Ama orta delik kısmını açık bırakmak gerekiyor. Bantlarken küçük bir pencere açıp öyle bantlarsanız daha anlamlı olur. sevgiler, esra

 4. Iyi aksamlar Esra hanim
  Kizimda 1.5 yildir libre kullanıyoruz Bu hafta sonu yurtdina cikacagiz insulinlerin ve pompanin raporu var ama libreni yok tabii.guvenlik acisindan sorun olur mu..bir de ucakta libre bozulur mu bilginiz var mi ..tesekkurler

 5. Merhaba. Freestyle libre’yi CGM’e dönüstürmek Sony smartwatch3 ve Librealarm Android uygulamasiyla mümkün. Ben diyabet tip1 degilim, fakat deneme amaçli kendi üzerimde deniyorum. Smartwatch i sensörün üzerine bir kolbandiyla sabitlestirdim ve NFC özelligi oldugu için bluetooth üzerinden her bes dakikada bir cep telefonuma glükoz degerini yolluyor.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: