FDA Yeni Bazal İnsülin Toujeo’yu Onaylıyor

Haberler&GelişmelerFDA Yeni Bazal İnsülin Toujeo'yu Onaylıyor

Lantus’un geliştirilmesi için artan rekabette Sanofi firması, piyasaya yeni bir bazal insülin sürerek bu yarışta önemli bir yol kat etti. Şubat 2015’in son haftasında firma, Toujeo adındaki günde tek doz kullanılan ve uzun süre etkili olan bazal insülinin FDA’dan onay aldığını duyurdu. Toujeo’nun bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren ABD’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

shutterstock_125388638_magic_needle_300pxÇalışmalar sonucu, Toujeo’nun kan şekerini kontrol etmede işlevinin Lantus ile uyuştuğu tespit edildi. Ayrıca, Bloomberg’in raporuna göre geceyarısı hipoglisemilerinin yaşanmasının engellenmesinde Lantus’tan daha etkili sonuçlar verdiğinin kanıtlandığı ifade edildi. Bu iki bazal insülin arasındaki en büyük fark ise Toujeo’nun Lantus’dan daha konsantre bir içeriğie sahip olması. Lantus’un içeriği 100 units/mL iken, Toujeo’nun 300 units/mL içerik ile Lantus’un kapasitesinin üç katı bir içeriğe sahip.

İlginçtir, Fierce Pharma’nın raporuna göre ilaç pazarı gözlemcileri Toujeo’nun onaylanması haberinden sonra bir şaşkınlığa düşmediler. Bir piyasa analisti, Lantus kullanıcılarının Toujeo’ya geçmeyeceklerini tahmin ediyor. Sebep olarak da iki insülin arasında yeterli bir fark olmamasını gösteriyor.

Sanofi, iki ürünün de sahibi olduğu için, bunun iyi bir haber olduğunu düşünecektiniz; ama Lantus için Sanofi’nin kâr marjı tehlike altına girdi. Sigorta mükellefleri 2015 yılında Lantus’un ücretinde bir indirim talep ediyorlar. Bunun yanısıra, Lantus türevi ilaç piyasasında çoğalaması da, Sanofi açısından beklenen bir diğer tehdit. Sanofi’nin kâr marjını koruması için, bazal insülin pazarında Toujeo ile güçlü bir dayanak oluşturması gerektiğine inanılıyor.

Fierce Pharma’nun raporuna göre AB yetkilileri, Toujeo’ya Avrupa pazarına girmesi konusunda yeşil ışık yaktı ve ilacın etiketinde gece yarısı hipoglisimisini engelleme hususunda Lantus’tan daha etkili olduğuna dair bir yazının bulunmasına izin verdi.

(Çeviri: Fatih Kalkan, Kaynak:http://insulinnation.com/treatment2/medicine-drugs/fda-approves-toujeo/)

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: