FDA, Sürekli Glikoz Ölçüm Sistemi “Dexcom G6’yı” Onayladı

Haberler&GelişmelerFDA, Sürekli Glikoz Ölçüm Sistemi "Dexcom G6'yı" Onayladı

FDA, Sürekli Glikoz Ölçüm Sistemi “Dexcom G6’yı” Onayladı

Bildiğimiz gibi Dexcom en güvenilir CGMs yani sürekli glikoz ölçüm sistemi. Dexcom’un ilk G4 modeli, ardından da G5 ve G6 modelleri çıktı. Her bir modelin kendi içinde farkları var. G5 ile birlikte mobil takip ve yönetim devreye giriyor. G6 ile de daha farklı ve ciddi anlamda özgürlük sağlatacak özellikle geliyor.

Bugün de Amerika Gıda ve İlaç Dairesi olan FDA, Dexcom G6’yı onayladı.

Dexcom G6’ya Hızlıca Bakalım

  • Dexcom G6, 2 yaş ve üstü tüm diyabetlilerin hayatını kolaylaştırmak adına çıktı.
  • Dexcom G6 ile transmitter G4 ve G5’e göre % 28 daha ince.
  • Sensörü cilde taktığımız aparat bir zımbalama aparatı formatında.
  • G4’te varolan G5’te de kullanıcıya bırakılan kumanda kullanımı G6’da ortadan kalkıyor. Mobile uygulama üzerinden sensör glikoz değerini diyabetli kişi kontrol edebilirken yakınları da uzakta olunsa da takip edebilecek.
  • G4 ve G5 modellerinin tek seferlik kullanım süresi 7 günlük iken G6’da bu süre 10 güne çıkıyor.
  • Ve o kadar şaşırtıcıdır ki ilk kez parmaktan şeker ölçümü yaparak kalibrasyon zorunluluğu olmayan ilk sürekli glikoz ölçüm sistemi olacak.
  • Ama yine de Dexcom gibi insan sağlığına ayrı bir önem veren firmalar sıkıntı ya da kafa karıştıran bir glikoz düzeyiyle karşılaşıldığında parmak ölçümüyle kontrol yapılmasını öneriyor.

Türkiye’de Dexcom G4’ün satışını yapan Medsalus firması olması sebebiyle Dexcom G6’nın Türkiye’ye gelme olasılığının en azından olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim 🙂

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: