FDA, Medtronic Guardian ™ Connect Sürekli Glikoz Ölçüm Sistemini Onayladı

CGMsFDA, Medtronic Guardian ™ Connect Sürekli Glikoz Ölçüm Sistemini Onayladı

FDA, Medtronic Guardian ™ Connect Sürekli Glikoz Ölçüm Sistemini Onayladı

FDA (Gıda ve İlaç Dairesi), Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmak üzere Guardian ™ Connect sürekli glikoz izleme (CGM) sistemini onayladı.

Ki bildiğiniz gibi Guardian ™ Connect sistemi, Medtronic Türkiye Diyabet Birimi tarafından satılmakta. Medtronic Sürekli Glükoz Ölçüm Sistemi “Guardian Connect” linkindeki yazıyı okuyarak da benim tecrübelerime ulaşabilirsiniz.

Guardian ™ Connect sistemi, 14-75 yaş arası diyabetli bireylerin yaşamlarına katkı sağlayan bir sistemdir.

 • Yüksek ve düşük şeker oranlarını yaşamadan bizlere bilgi veren ve yönlendiren,
 • 5 dakikada 1 aplikasyona sensör glikoz değeri gönderen,
 • Sürekli sensör glikoz verisini doğrudan sensör vericiden akıllı telefona göndermek için onaylanmış ilk akıllı ve bağımsız CGM sistemidir.

Guardian ™ Connect ile Sugar.IQ ™  akıllı diyabet aplikasyonu ile birlikte çalışmakta. Şu an halen iOS tabanlı cihazlarla entegre çalışıyor. Sugar.IQ ™  aplikasyonu ile herhangi bir kumanda ya da insülin pompası gibi cihazlara ihtiyaç duymadan hem kendi sensör glükoz değerimizi takip edebiliyor hem de yakınlarımız bizi takip edebilmekte.

Aynı zamanda bu sistem, Medtronic’in en yeni ve en gelişmiş sensörü olan Guardian Sensör 3 ile çalışıyor. Bildiğiniz gibi Guardian Sensör 3 Medtronic 670G yapay pankreas teknolojisi için yeni üretilmiş bir sensör. Ki şu anda da bu sistem Türkiye’de Guardian Sensör 2 ile çalışmakta.

Sugar.IQ ™ sayesinde de kan şekerimiz yükselmeden ya da düşmeden 60 dakika öncesinde yönlendiriliyoruz. Yani şekerin yükselecek, düşecek diye bu olayları yaşamadan 60 dakika öncesinde uyarılar alıyoruz. IBM Watson Sağlık birimi Sugar.IQ’de yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Diyabetlilerin glikoz düzeylerinin gıda alımına, insülin dozlarına, günlük rutinlerine ve diğer faktörlere nasıl tepki verdiğini sürekli analiz ediyor.

Sugar.IQ ™ sayesinde şekerin hedef aralığın ne kadar altında, ne kadar içinde ve ne kadar üzerinde olduğu da bize yukarıda gördüğünüz gibi raporlanabiliyor.

 

Bu raporu gün gün ve hafta hafta gibi belli periyotlara indirgeyerek özelleştirebiliyoruz. 3’er saatlik aralıklarla da gidişat takibi yapılabilmekte. Ki böylece hangi günlerde sorun var vs gibi daha detaya inebiliyoruz.

Bu arada Türkiye’de kullandığımız mobil aplikasyon Sugar.IQ ™ ‘ye göre daha farklı. Dediğim gibi Guardian ™ Connect’i ve aplikasyonunu ben de kullandım.

Bu yeni uygulama ile de ciddi ve güzel geliştirmeler yapılmış. Daha kullanıcı dostu ve çözüm odaklı olunmuş.

Bu sene yaz ayından sonra yurt dışında satışa çıkacak Sugar.IQ ™ ve özellikle Guardian Sensör 3 de umarım Türkiye’ye en kısa sürede gelir.

 

Daha fazla bilgi için https://www.medtronicdiabetes.com/products/sugar.iq-diabetes-assistant linkinden Medtronic Diyabet’in global web sitesine ulaşabilirsiniz.

Benim tecrübelerim, tüm teknik detaylar ve maliyetler içinse http://www.diyabetimben.com/?s=Guardian+Connect linkindeki yazıları okuyabilirsiniz.

 

 

5 YORUMLAR

  • Merhaba,

   Guardian sensör 3 yeni çıktı ve muhtemelen 670G insülin pompası ile Türkiye’ye gelir. Nereden baksanız 2019 yılını bulur.

   sevgiler,

 1. Merhaba esra hanim yazılarını elimden geldiğince okumaya çalışıyorum oglum 4 yaşında tip1 diyabetli bi süredir medtronic Guardian connect i oglum için incelerken bu yazınizdaki “Guardian ™ Connect sistemi, 14-75 yaş arası diyabetli bireylerin yaşamlarına katkı sağlayan bir sistemdir.” Fark ettim 14 yaşından küçükler kullanamıyor mu? Bir diğer sorum o yaştaki çocuğa hangi sensörü önerirsiniz? Teşekkürler

  • Murat Bey Merhaba,

   Bu yazıdaki Guardian Connect sistemi Enlite3 sensör ile çalışan sistem. Şu andaki Enlite2 sensörün kullanım yaşı 2 yaşa kadar indi.

   Aslında ben ne dersem diyeyim kullanıcı tecrübesi daha kıymetli. Ama ya Guardian Connect ya da Dexcom diyebilirim. Satın almadan önce her ikisinin de demosunu deneyerek bence daha doğru karar verebilirsiniz.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: