Etki Sürelerine Göre İnsülin Tipleri Nelerdir?

T1D Hakkında Her ŞeyEtki Sürelerine Göre İnsülin Tipleri Nelerdir?

Etki Sürelerine Göre İnsülin Tipleri Nelerdir?

Diyabetli (şeker hastalığı) kullandığı insülinlerin kısa etkili, hızlı etkili, orta etkili, uzun etkili gibi insülin tipleri vardır.

Kısa Etkili İnsülinler

1- Görünümü berraktır.
2- Kısa etkili insülinin etkisi çabuk başlar. Fakat sadece sınırlı bir sürede etkilidir.
3- Etkisi ½ (yarım) saat-1 saat arasında başlar.
4- İğne yapıldıktan 3-4 saat sonra en fazla etki gösterir.
5- Etki süresi 6-8 saattir.

 

Ülkemizde kısa etkili insülin iki firma tarafından üretilmektedir. Bunlardan Lilly firmasının ürettiği kısa etkili insülininin adı; Humulin-R, Novo Nordisk firmasının ürettiği insülinin adı ise; Actrapid olup her ikisinin de enjektör için flakonu kalem için kartuşu (Penfili) bulunur.

 

Hızlı Etkili (Analog) İnsülinler (Lispro ve Aspart)

1- Görünümü berraktır.
2- Etkisi 15 dakika içerisinde başlar.
3- İğne yapıldıktan 1 saat sonra insülin en fazla etki gösterir.
4- Etki süresi 3-5saattir.

Ülkemizde analog insülin iki firma tarafından üretilmektedir. Bunlardan Lilly firmasının ürettiği hızlı etkili insülininin adı; Humalog, Novo Nordisk firmasının ürettiği insülinin adı ise; Novorapiddir.

Orta Etkili İnsülinler

Orta etkili insülinlerin etkileri kısa etkililere göre daha geç ortaya çıkar ve daha uzun sürer.

1- Görünümü bulanıktır.
2- Etkisi 2 saat içerisinde başlar.
3- İğne yapıldıktan 8-10 saat sonra insülin en fazla etki gösterir.
4- Etki süresi 16-18 saattir.

Ülkemizde orta etkili insülin iki firma tarafından üretilmektedir. Bunlardan Lilly firmasının ürettiği orta etkili insülininin adı Humulin NNovo Nordisk firmasının ürettiği orta etkili insülinin adı ise İnsülatard‘dır. Her ikisinin de enjektör için flakonu kalem için kartuşu (Penfili) bulunur.

Miks (Karışım) İnsülinler

Hem kısa ve hem de orta etkili insülinlerin belli oranda (70/30, 80/20 ve diğerleri) karıştılması ile oluşturulan insülinlerdir.

Ülkemizde mix insülin iki firma tarafından üretilmektedir. Bunlardan Lilly firmasının ürettiği miks etkili insülininin adı; Humulin M, Novo Nordisk firmasının ürettiği miks etkili insülinin adı ise; Novomikstir.  Analog olarak, Lilly firmasının ürettiği insülinin adı; Humalog-Mix 25, Novo Nordisk firmasının ürettiği insülinin adı ise; Novomix 30dur.

Uzun Etkili İnsülinler

Bu grupta; Lantus (glarjin) ve Levemir vardır.

1- Görünümümü berraktır.
2- Etkisi 1-2 saat içerisinde başlar.Kanda devamlı aynı seviyede bulunur.
3- Etki süresi 24saattir.

Yazar: Takipçilerimizden Yusuf Akgül ( http://www.ankaradiyabet.org.tr/d4.aspx‘den ve görsel en.wikipedia.org’dan alınmıştır.)

Sonraki İçerik

28 YORUMLAR

 1. Yusuf Bey Merhaba,

  Yazınız için teşekkür ederim.

  Çok önemli bilgiler içeriyor yazınız. Tüm takipçilerimiz için iyi bir veri kaynağı olacağından eminim.

  Yazdığınız yazı kitabi bir bilgi midir? Ben de ara sıra kitabi bilgi paylaşıyorum ama sonunda kaynak belirtiyorum.

  Böyle ise sizden kaynağı yazının sonuna girmenizi ya da diyabetimben@gmail.com mail adresine göndermenizi rica edeceğim.

  Sevgiler

 2. Merhaba Esra hnm;

  Kaynagını tam olarak hatırlamıyorum cunku zamanında indirdiğim pdf’lerden .doc notlarımdan paylaşıyorum,ben insülin kullanmaya başladıgımda bilmiyordum kaç çeşit insülin var nasıl etki süreleri gibi vs.. arkadaşlara umarım bi faydası olur.uyarınızıda dikkate alıcam.

  Saygılar.

  • Yusuf Bey Merhaba,

   Büyük faydası olacağına eminim.

   Çok değerli teorik bilgiler çünkü. Bu arada yazının kaynağını buldum.

   sevgiler

 3. Merhaba,
  bir sorum olacak 2 yıldır Diyabet olan 8 yaşındaki oğlum hızlı etkili olarak Humolog kullanmaktadır. Her zaman Humolog 100 IU/ kullanıyoruz. İlacımız bitti Eczacımızdan telefonla talep ettiğimde üzerinde MİX 50 yazılı olan farklı kutuda bir ilaç gönderdi. Bu kutuyu ilk kez görüyorum. Kullandığımız ilacın görünümü şeffaf oluyordu bu ise beyaz renkte aralarında çok fark varmı bu gelen yeni ilacı kullanabilirmiyiz. Malum bugün cuma Doktorumuza ulaşamıyorum internette de bununla ilgili fazla bilgi bulamadım. Bilgi paylaşımınız için şimdiden teşekkürler,
  Saygılar,

  • Aslı Hanım Merhaba

   Eczacınız maalesef yanlış Humalog vermiş. Siz normalde hızlı etkili Humalog kullanırken size Humalog Mix vererek orta hızlı etkili insülini göndermiş. Ayrıca Humalog Mix ayran gibidir. Çalkalamak gerektirir. Sizin normal kullandığınız Humalog ise su gibidir.

   Hemen insülini iade edin ve doğru olan insülini isteyin.

   sevgiler

   • Merhabalar, Esra Hanım. Uzun Bir aradan sonra İnsülin Pompası Ve dexcom’un G4 une geçişim çok hızlı oldu. Benim sizden öğrenmek istediğim pompada en hızlı etkili insülin nedir siz neyi kullanıyorsunuz. Tşkler.

 4. Esra Hn. ilginize çok teşekkür ederim. Hiç bir sorumu bugüne kadar yanıtsız bırakmadınız. Blogunuzun üyesi olduğum ve sizi tanıdığım için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Sevgi ve saygılarımla,

 5. Çok açıklayıcı ve sade anlatımla anlatıp ve aynı firmaların ortak isim kullanmasını gösterdiğinizden hafızada kalıcılığı artmış..

 6. Merhaba ogkum 3 yaşında homolog kullanıyoruz insülin den 2 saat sonra kan şeker i kendi kendine yukseliyor ne yapmamiz gerekiyor yardimci olurmusunuz şimdiden çok teşekkür ederim

  • Merhaba Ozan Bey,

   Humalog’u yemekten önce yaptığınızı ve 2 saat sonraki şekerin tokluk şeker olduğunu düşünürsek çocuğunuzun yediği karbonhidrat ile yaptığınız insülin dozunun doğru olmaması bir sebep olabilir. Diğer sebep çocuğunuz 3 yaşında ve gelişiyor. Hormonlar rol alıyor diyebiliriz.

   sevgiler,

 7. Merhaba kendi başıma doktorsuz insülin kullaniyorum.Siz tecrubelisiniz ; lütfen yardim edin .Kime soracagimi bilmiyorum .Humalog kisa etkili insülin aldirdim anneme eczaneden. Iki üç gündür internetten okuyup- öğrenip kullaniyorum. Çok değişik bir şey oldu .Kalem insülinimi baldirima sapladim yavaşça , insülini emdirdim; yani derimden dışarıya cikmadi ; fakat iğneyi cikardiktan sonra damla damla iğneden cikti .Sorum şu, lütfen cevap verin zor durumdayim doktorum yok .O çıkan şey ne? .insülinimi dozunda yaptim, yedirdim
  Igneden cikan sıvı ney öyleyse. Iki unite zerk etmistim. Bu ne demek oluyor .Yeniden mi yapmaliyim .Hani deriden dışarıya çıksa neyse ; ama degil .Kalem igneden disari cikti sivi .Neden böyle oldu? .Ne yapilmasi lazim .Bu normal mi

  • Merhaba Zeynep Uçar,

   Doktorunuz olmadan anneniz nasıl insülin kullanır anlayamadım? İnsülini kim kullan dedi ki annenize?

   sevgiler,

 8. Oğlum 6 yaşında 1,5 yaşından beri tip 1 insülin ve levemir kullandık bu zamana kadar geçen ay iğne sayısını düşürmek için doktor tavsiyesi üzerine lantusa geçiş yaptık ama biryerde sıkıntı var doktorumuza sorduğumuzda biz günlük 6 sabah 5 akşam levemir yapmaktaydık yani 11 milim veya her ne deniyorsa doktorumuz dedi 11 lantus yapın sabah tek dosaj olarak. Ama oğlumun kan değeri nekadar yerse yesin akşam 8 den sabaha kadar hep düşük gidiyor 45 komayı girdi geçen sabah 6 da bugün 64 ara öğün verdim elma süt uyudu şuan baktım yine 62 burda bi büyük bir sıkıntı var acaba levemir ile lantus aynı etkiyi yapmıyormu levemiri 6 sabah 5 akşam vururken lantus da 11 vurmak aynı ayarmı lütfen yardımcı olun

 9. Ben doktor değilim fakat, uzun etkili insülinlerde akşam yemeğinde uzun sindirim süresi alan karbonhidratlar alın mesela yulaf ezmesi veya bulgur yanında süt yada yoğurt gibi.Lantus levemirden daha etkili ve güçlü bir insülin.Yada lantus dozunu 5 iü olarak düşürün duruma bakın.Kan şekeri stabil ve istenen aralıkda kalıyorsa o şekilde devam edin eğer yetersiz geliyorsa lantusu 7 iü yapın.Bu değeri doktor bilmez siz kendiniz ölçerek ideal dozu bulacaksınız.Açlık kan şekeri 70 altına iniyorsa dozu düşürün sabah kalktığında.Eğer 100 üzerinde syrediyorsa bu sefer arttırın.Uzun etkili insülinlerin avantajı dalgalanma iniş-çıkış fazla olmaması ve stabil gitmesidir.Geçmiş olsun.

 10. Merhaba. Tıp 1 diyabet hastasıyım normal zamanda kullandığım Novorapid ilacım bitti bunun yerine evde Humalog buldum bunu kullanabilir miyim? Biliyorum normalde kendi ilacımı kullanmam gerekiyor ama siparişi verdim hala gelmedi. Şekerim fırladı, saat gece yarısını geçti gözüme uyku girmiyor, korkuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 11. Mrb kızım 8 yaşında tıp 1 tanısı kondu 1 haftadır ünsülin tedavisi görüyor araştırma hastanesi yatıyor.
  Doktora balayı ile ilgili soru sordum ilk önce balayı için erken dedi sonra ketoz değeri yüksek çıktı.balayı dönemi geçmiş dedi bu çelişki neden?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: