Anasayfa T1D Hakkında Herşey Etki Sürelerine Göre İnsülin Tipleri Nelerdir?

Etki Sürelerine Göre İnsülin Tipleri Nelerdir?

18 108.866 görüntüleme

Diyabetli (şeker hastalığı) kullandığı insülinlerin kısa etkili, hızlı etkili, orta etkili, uzun etkili gibi insülin tipleri vardır.

Kısa Etkili İnsülinler

1- Görünümü berraktır.
2- Kısa etkili insülinin etkisi çabuk başlar. Fakat sadece sınırlı bir sürede etkilidir.
3- Etkisi ½ (yarım) saat-1 saat arasında başlar.
4- İğne yapıldıktan 3-4 saat sonra en fazla etki gösterir.
5- Etki süresi 6-8 saattir.

 

Ülkemizde kısa etkili insülin iki firma tarafından üretilmektedir. Bunlardan Lilly firmasının ürettiği kısa etkili insülininin adı; Humulin-R, Novo Nordisk firmasının ürettiği insülinin adı ise; Actrapid olup her ikisinin de enjektör için flakonu kalem için kartuşu(Penfili) bulunur.

 

Hızlı Etkili (Analog) İnsülinler (Lispro ve Aspart)

1- Görünümü berraktır.
2- Etkisi 15 dakika içerisinde başlar.
3- İğne yapıldıktan 1 saat sonra insülin en fazla etki gösterir.
4- Etki süresi 3-5saattir.

Ülkemizde analog insülin iki firma tarafından üretilmektedir. Bunlardan Lilly firmasının ürettiği hızlı etkili insülininin adı; Humalog
Novo Nordisk firmasının ürettiği insülinin adı ise; Novo rapiddir.

 

Orta Etkili İnsülinler

Orta etkili insülinlerin etkileri kısa etkililere göre daha geç ortaya çıkar ve daha uzun sürer.

1- Görünümü bulanıktır.
2- Etkisi 2 saat içerisinde başlar.
3- İğne yapıldıktan 8-10 saat sonra insülin en fazla etki gösterir.
4- Etki süresi 16-18 saattir.

Ülkemizde orta etkili insülin iki firma tarafından üretilmektedir. Bunlardan Lilly firmasının ürettiği orta etkili insülininin adı Humulin NNovo Nordisk firmasının ürettiği orta etkili insülinin adı ise İnsülatard‘dır. Her ikisinin de enjektör için flakonu kalem için kartuşu(Penfili) bulunur.

 

Miks (Karışım) İnsülinler

Hem kısa ve hem de orta etkili insülinlerin belli oranda (70/30, 80/20 ve diğerleri) karıştılması ile oluşturulan insülinlerdir.

Ülkemizde mix insülin iki firma tarafından üretilmektedir. Bunlardan Lilly firmasının ürettiği miks etkili insülininin adı; Humulin M,
Novo Nordisk firmasının ürettiği miks etkili insülinin adı ise; Novomikstir.  Analog olarak, Lilly firmasının ürettiği insülinin adı; Humalog-Mix 25, Novo Nordisk firmasının ürettiği insülinin adı ise; Novomix 30dur.

 

Uzun Etkili İnsülinler

Bu grupta; Lantus (glarjin) ve Levemir vardır.

1- Görünümümü berraktır.
2- Etkisi 1-2 saat içerisinde başlar.Kanda devamlı aynı seviyede bulunur.
3- Etki süresi 24saattir.

Yazar: Takipçilerimizden Yusuf Akgül ( http://www.ankaradiyabet.org.tr/d4.aspx‘den ve görsel en.wikipedia.org’dan alınmıştır.)

 • Merhaba Esra hnm;

  Kaynagını tam olarak hatırlamıyorum cunku zamanında indirdiğim pdf’lerden .doc notlarımdan paylaşıyorum,ben insülin kullanmaya başladıgımda bilmiyordum kaç çeşit insülin var nasıl etki süreleri gibi vs.. arkadaşlara umarım bi faydası olur.uyarınızıda dikkate alıcam.

  Saygılar.

  • Yusuf Bey Merhaba,

   Büyük faydası olacağına eminim.

   Çok değerli teorik bilgiler çünkü. Bu arada yazının kaynağını buldum.

   sevgiler

 • Merhaba,
  bir sorum olacak 2 yıldır Diyabet olan 8 yaşındaki oğlum hızlı etkili olarak Humolog kullanmaktadır. Her zaman Humolog 100 IU/ kullanıyoruz. İlacımız bitti Eczacımızdan telefonla talep ettiğimde üzerinde MİX 50 yazılı olan farklı kutuda bir ilaç gönderdi. Bu kutuyu ilk kez görüyorum. Kullandığımız ilacın görünümü şeffaf oluyordu bu ise beyaz renkte aralarında çok fark varmı bu gelen yeni ilacı kullanabilirmiyiz. Malum bugün cuma Doktorumuza ulaşamıyorum internette de bununla ilgili fazla bilgi bulamadım. Bilgi paylaşımınız için şimdiden teşekkürler,
  Saygılar,

  • Aslı Hanım Merhaba

   Eczacınız maalesef yanlış Humalog vermiş. Siz normalde hızlı etkili Humalog kullanırken size Humalog Mix vererek orta hızlı etkili insülini göndermiş. Ayrıca Humalog Mix ayran gibidir. Çalkalamak gerektirir. Sizin normal kullandığınız Humalog ise su gibidir.

   Hemen insülini iade edin ve doğru olan insülini isteyin.

   sevgiler

   • Merhabalar, Esra Hanım. Uzun Bir aradan sonra İnsülin Pompası Ve dexcom’un G4 une geçişim çok hızlı oldu. Benim sizden öğrenmek istediğim pompada en hızlı etkili insülin nedir siz neyi kullanıyorsunuz. Tşkler.

 • Esra Hn. ilginize çok teşekkür ederim. Hiç bir sorumu bugüne kadar yanıtsız bırakmadınız. Blogunuzun üyesi olduğum ve sizi tanıdığım için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Sevgi ve saygılarımla,

 • Çok açıklayıcı ve sade anlatımla anlatıp ve aynı firmaların ortak isim kullanmasını gösterdiğinizden hafızada kalıcılığı artmış..

 • Merhaba ogkum 3 yaşında homolog kullanıyoruz insülin den 2 saat sonra kan şeker i kendi kendine yukseliyor ne yapmamiz gerekiyor yardimci olurmusunuz şimdiden çok teşekkür ederim

  • Merhaba Ozan Bey,

   Humalog’u yemekten önce yaptığınızı ve 2 saat sonraki şekerin tokluk şeker olduğunu düşünürsek çocuğunuzun yediği karbonhidrat ile yaptığınız insülin dozunun doğru olmaması bir sebep olabilir. Diğer sebep çocuğunuz 3 yaşında ve gelişiyor. Hormonlar rol alıyor diyebiliriz.

   sevgiler,

 • iyi akşamlar esra hanim benim anneabnem tip2 seker hastasi ve gece lantua yerine novorapid kullandi ne yapmaliyiz ve telasliyiz acaba lantusu yine mi vurmaliyiz hizli cevap verirseniz seviniriz

  • Merhaba Alparslan Bey,

   Lantus’u ne olursa olsun yapmanız gerekiyor.

   Şekeri düşmesin diye de bir şeyler yesin.

   sevgiler,

  Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.