Et ve Et Türevlerinin Kan Şekerine Etkisi

KH SayımıEt ve Et Türevlerinin Kan Şekerine Etkisi

Et ve Et Türevlerinin Kan Şekerine Etkisi

Artık galiba kan şekerimizi neler yükseltiyor neler yükseltmiyor biliyor ve farkındayız.

Et ve et grubu yiyecekler kan şekerimizi büyük ölçüde oynatmıyor. 100 gramdan fazla et alımımız olduğunda kan şekerimiz 3. ve 4. saat itibarı ile yükselmeye başlıyor. Ama yine de her şeyin fazlasının zarar olduğunu belirtmekte yarar var. Yeter miktarda et ve protein alırsak kan şekerimizi zora sokmayız.

Kan şekerimizi çok oynatmıyor diye bir inek büyüklüğünde etleri tüketmemek lazım 🙂 . Her şeyi kararında yemek güzel 🙂 .

Eşim safra kesesi ameliyatı olmadan önce kırmızı et olmayan sofraya oturmaz ve hatta önünden geçmezdi. Kırmızı et tükettiği günlerle, ameliyat sonrası kırmızı et tüketmediği günleri kıyasladığımda inanın eskiye oranla vücudunun daha iyi olduğunu söylüyor. Artık kırmızı eti eskisi kadar aramadığını bile itiraf etti 🙂 .

Kırmızı et, 1 köfte kadar = 0 gr karbonhidrat,

Tavuk eti, 1 köfte kadar = 0 gr karbonhidrat,

Balık eti, 1 köfte kadar = 0 gr karbonhidrat,

Köfte, 1 adet = 0 gr karbonhidrat (ama eğer içerisine köftenin tutması için ekmek içi koyuyorsak kullanılan ekmek miktarına göre karbonhidratı hesaplamak lazım.),

Schnitzel, 1/2 adet = 10 gr karbonhidrat,

Nugget, 2 adet = 15 gr karbonhidrat,

Salam, 2 ince dilim = 0 gr karbonhidrat,

Sosis, 1/2 orta boy = 0 gr karbonhidrat,

Sucuk, 3 ince dilim = 0 gr karbonhidrat,

Yumurta, 1 adet = 0 gr karbonhidrat içerir.

Şimdi bu karbonhidrat içeriklerine bakarak şöyle bir yorum çıkarabilirsiniz; 1 değil 2 yumurta, 2 ince dilim değil 6 ince dilim salam yersem kan şekerimi oynatır diye. Endişe edip şekerimi oynatır yemeyim demeyin. Dediğim gibi her şeyi fazlası zarar 🙂 . Ama şunu da unutmamak lazım ki 20 gramdan fazla protein alırsak 3. ve 4. saatlerde kan şekerimizi yükselme anlamında etkilemeye başlar.

Bir de listeden de anlayabileceğim gibi un ve un benzeri malzemelere bulanan köfte, et, balık ya da tavuk eti her zaman karbonhidrat içerir. Una bulamadan kızartılan etler yüksek oranda karbonhidrat içermez ama 3. ve 4. saatler anlattığım gibi kan şekeri anlamında dikkat etmemiz bir zaman. Bu detay önemli.

Schnitzel seven bir eşim olduğu için de bu yazının görselini eşim için seçiyorum 🙂 . ( Görsel foodspotting.com’dan alınmıştır.)

13 YORUMLAR

  • Eşref Bey,

   Unutmayalım ki karbonhidrat sayımını bilen diyabetliye bunu ye, bunu yeme diye bir şey söyleyemeyiz. Schnitzel herkesçe yenilebilir. Lütfen bir diyabetli yakını olarak yanlış yönlendirmeler yapmayalım 🙂 .

   sevgiler

 1. Yükseltmiyo demek yanlış olmuş sanki, kana 20 gr dan fazla protein girdiğinde dördüncü saatte etkiliyo kan şekerimizi. Bu miktar 100 gr ete denk geliyo, yani 1 porsiyon kebap için herşey tamam ama 1.5 porsiyonlarda maalesed sıkıntılı 3. ve 4. saatler olur.

  • Öyküm cüm,

   Bu detay için seni arayacaktım ama yorum yapman daha iyi oldu. Gerekli düzeltmeleri yaptım yazıda. Bir daha okursan sevinirim. Bri eksiklik ya da yanlış anlaşılabilecek bir cümle olursa hemen düzeltirim 🙂 .

   20 gramdan fazla protein girdiğinde kan şekeri çok mu yükselir?

   sevgiler

 2. Merhabalar Esra hanim…
  Yaziyi okudum ve aklima takilan bi seyler oldu, izniniz olursa size sormak isterim..bakin bizim yegene oglen icin 75 gr suda pismis tavuk eti yazmis doktor, aksamada balik eti 75 gr, bundan fazlasi olmazmis..Ama siz bu gidalarin iceriyinde 0 gr karbohidrat yazmissiniz, ben anladigim kadariyla yani grama gore yemeyeceyiz bu yemekleri, cok fazla deyilde, sadece grama tartmiyacagiz yeyecyiz cunki iceryinde karbohidrat yok sekeri yukseltmez.. ben dogrmumu anlamisim ? sanirim yalnis anlamisim ama.. 🙁

  • Meryem Hanım merhaba,

   Alınacak proteinin gramajı ya da boyutu önemli.

   Yazdığım ölçülerde alınırsa kan şekerini etkilemiyor. Ama yazıda da belirttiğim gibi belli bir gramajdan sonra alınırsa kan şekerini dengesizlestirir.

   Sevgiler

 3. Kan şekerindeki yükselme çok mu olur ? sorusuna çok diye yanıt veremem. ancak uzun vadede proteinler kanda çok kaldığından kan şekeri regulasyonunu az da olsa bozacaktır.

  Tabii bunları sadece karbonhidrat olarak görmek de yanlış örneğin biz her ne kadar yağsız kıyma da alsak etlerden aldığımız yağ miktarı fazla. Kalp-damr sağlığı ve kilo dengesi açısından bir öğünde 3 köfte kadar eti geçmemeli yediğimiz. Geçerse de 3-4 saat aralığına kadar bekleyip o aralıkta kan şekerini kontrol ederek gereken ek dozu yaparak diğer öğüne başlanabilir daha az hasarla geçiştirmek adına.

  Diyabet beslenmesinde ya da sağlıklı beslenmede doğru olan şey ” her şeyin azı karar çoğu zarar” ilkesini benimsemek.

  Ama kan şekeri açısından karbonhidrat içeriklerine göre et değişimlerinin daha rahat tüketileceği bir gerçek.

  • Öyküm cüm,

   Bugün Özgür Şef’in Ataşehir’deki yerine gittik Eşref ile. 4 dilim çavdar ekmeği, bir bardak ayran, salata ve yaklaşık 200 gr yağsız et yedim. Tadı takdire şayan 🙂 . Ama kan şekerim 3-4 saat sonra 220 mg/dL gibi bir değer çıktı.

   Galiba o kadar keyifle yedim ki löp löp et olacağına, kan şekerimi yükseltti 🙂 . Elbette suçu sadece ete de bağlamamak lazım ama bugün böyle oldu 🙂 .

   sevgiler

 4. Esracım böyle durumlar için yayma kullanabilirsin, yaklaşık ne kadar üniteyi kaç saate yayacağını deneyerek bulabilirsin o zaman bu yükseklik önlenir, bu da pompanın bi avantajı 🙂

  • Öyküm cüm,

   Bu konuda seni arayacağım. Yayma bolus konusunda Oğuzhan Bey ile görüştük. Senin de bazı konularda görüşünü almak istiyorum.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: