Esra’nın Yıllık Rutin Kontrolleri Bitti

Tip-1'imEsra'nın Yıllık Rutin Kontrolleri Bitti

Ujhhkntitled3-4 aydır yıllık rutin kontrollerimi yaptırmakla uğraşıyordum. Nedense bu sefer adam akıllı ve kısa sürede bitiremedim bu kontrol sürecini ama nihayet sonlandırdım.

Ben önce Maltepe Dünya Göz Hastanesi‘ne giderek göz dibi muayenesini yaptırmıştım. Galiba 3-4 ay oluyor. Göz dibi muayenem temiz çıkmıştı. Bu arada biliyorsunuz göz dibi muayenesinde gözümüze bir damla damlatıyorlar. Ben bu muayanede olduğu gibi tüm muayenelerimde bu şekilde ilerledim. Ve maalesef ortalama 3-4 saat etrafı çok net göremiyorsunuz. Ama haberiniz olsun. Birçok yerde damla ile değil göz dibinin fotoğrafı çekilerek de bu işlem yapılmaya başlandı. Devlet hastanelerinde bile var. En azından muayene sonrasında görme problemi yaşamıyorsunuz. Bu aklınızın bir köşesinde kalsın.

HbA1c sonuçlarına pek güvenmesem de hem Memorial Ataşehir hem de Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ortalama 6,8 çıktı. Bu güzel bir sonuç. Ki HbA1c sonucumuz güzel çıkmışsa kendimizi nasıl mutlu hissediyoruz biliyorsunuz.

Sadece ilaçlarımı aksattığım için Haşimato Tirodim’e bağlı olarak tiroid hormonum artmış ve D vitamini değerim ise düşmüştü. Lütfen ama lütfen rutinde kullandığınız bu tarz ilaçları aksatmayın. Birkaç gün bile kullanmadığınız zaman tüm değerler oynayabiliyor.

Esra, Oğuzhan Bey’in Yanındaydı ve Esra’nın Yıllık Kontrolleri yazılarımda da 2 kontrol sonrası aradaki farkı daha net görebilirsiniz. İşte 1 ayda neler değişiyor 🙂

idrar toplamaVe nihayet 24 saat idrarımı da toplayıp dün hastaneye bıraktım. Bu arada idrar toplama mevzumu yazayım. Cumartesi günü dışarıda işlerimiz de vardı. Hastaneden idrar toplamam için verilen 24 saatlik idrar toplama kabı ile gezdim dışarıda 🙂 Elimde bir poşetin içinde idrar kabı ve dışarıda işlerimizi hallediyoruz. Bana çok komik ve garip geldi.

Ben içerisine idrarımı rahat rahat yaptım. Yaparken ara ara kabın dışına sıçramalar oldu. Ama çok az miktarlarda. Keşke bu tarz kapların ağız kısmı biraz daha geniş olsa. Yandaki resimde kabı görebilirsiniz. medsarf.com internet adresinden görseline ulaştım. Evdekini çekmeyi maalesef unutmuşum 🙂

Yine birkaç kes yeltenmiştim idrar toplamaya ama ya idrar topladığımı unutup tuvalete yapmıştım ya da 2 kez adet başlangıç günüme denk gelmişti. Ama bu sefer başardım 🙂 Bugün de sonuçlar çıktı. Sizlerle paylaşıyorum.

 

Adı Soyadı :

ESRA AVCI

Yaş :

31

Cinsiyet :

Kadın
23.03.2014 tarihli Ataşehir – Dahiliye servisindeki Poliklinik Formundan istenen tetkikler
TEST ADI

SONUÇ

BIRIM

REFERANS

SONUÇ TAR.
Örnek No: 7139047

Lab.Ataşehir

MİKROALBUMİN, İDRAR (24 sa)  

7

mg/24 saat

0 – 30

24.03.2014

Ben kan şekerimi iyi marka kan şekeri ölçüm cihazı kullanarak ölçüyorum. Kan şekerimi sürekli ve hatta rakam vermek gerekirsek günde ortalama 10 kez ölçüyorum. Sürekli kan şekeri kontrolü tip-1 diyabetli hayatta olmazsa olmaz.

Aynı zamanda doktorunuz ve diyetisyeniniz ile iyi bir ekip olmanız gerekiyor. Sürekli iletişim halinde olmak lazım.

Kısacası bu yılı da herhangi bir komplikasyon geçirmeden bitirdik. Ortalama 12 yıl komplikasyonsuz geçti. Umarım daha nice komplikasyonsuz yıllar geçiririz 🙂

10 YORUMLAR

 1. Sonuççlarınıza çok sevindim gözünüz aydın merak ettiğim birşey var siz neden sensörlü pompa kullanmıyosunuz SEVGİLERİMLE

  • Saime Hanım Merhaba,

   Bir ara almak için demo çalışması yaptım. Ortalama 4-5 kez taktım. Ama sensör sinyal değeri ve pompa ile sensör bağlantısının sürekli kopması beni benden aldı. Yoğun iş dönemimde bir kenara attım. Ama yine de bir ara tekrar deneme planım var. Bir de estetik sorun 🙂

   Gözüm gerçekten aydın oldu 🙂 Teşekkürler.

   sevgiler

  • Saime Hanım Merhaba,

   Çocuklarda istemiyor olabilir mi? Bilmediğim için kesin bir şey diyemiyorum. Ama yaş konusu önemli bir faktör olabilir. Ki çocuklarda komplikasyon riski daha az olduğu için de olabilir.

   Bazı doktorlar kandan da bakabiliyor. Bu daha zahmetsiz olanı. Belki de onu yapıyordur.

   sevgiler

 2. Tebrikler Esra hanm. Darisi basima ne diyelim. Benim 24 sa biraz yuksek ve demir b12 kan değerlerim oldukca düşük cikti :(( pompaya gecmeden once ve smdiki tek iyi sonucum a1c sizinki kadar olmasa da 10.1 den 7.7 ye düştü. Darısı başıma inş :))

 3. esra hanım idrar toplayarak hic tahlil vermedim ben yani doktorum hic istemedi rutin kontrollerimde gittiğimde normal o gunki idararımı veriyorum o kadar bunu doktoruma söyledim ama gerek yok dedi sizce dogrumu?

 4. Fatma Merhaba,

  Böbrek fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığı ya 24 saatlik idrar toplayarak ya da o an idrar vererek spot idrarla bakılır.

  24 saat idrar toplamak biraz meşakatli. Ama spot idrarda çıkmama ihtimali olan sorunları net bir şekilde ortaya koyar. Ben yılda 1 kez mutlaka toplayıp götürüyorum teste. Bence doktorunu dürtükle 🙂

  Sevgiler

 5. evet ablacım dürtükleme çalışmalarına başlıcam hemen:))) bu arada benim anti insülin antikorum 16 çıkmış yani yüksek novorapidi ve apidrayı dönüşümlü kullanıyordum ama apidra pek etki etmiyo bende o yüzden bıraktım bu kezde novorapidle humolog kullanmaya başladım dönüşümlü ama humologta pek etki etmiyo ben öyle düşünüyorum 5-6 aydır sadece novorapid kullanıyorum bu arada son7 senedirde novorapid kullanıyorum ben doktoruma göre novorapidi değiştiricem ama ne humolog nede apidra bana etki etmiyo fazla kısacası ne yapmam gerektiğini kestiremiyorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: