Esra’nın Yeni Doktoru ve Yaşadıkları

Tip-1'imEsra'nın Yeni Doktoru ve Yaşadıkları

Doktor Tecrübesi

Uzun zamandır sizlerin de bildiği üzere diyabet (şeker hastalığı) için Prof Dr Nilgün Güvener Demirağ’a gidiyorum Başkent Üniversitesi Hastanesi Altunizade Diyabet Polikliniği’ne.

Nilgün Hanım’a gittikten sonra benim yemeklere bakış açım daha bir değişti. Evimize artık glisemik indeksi yüksek gıdalar girmiyor. Paketli ürünlerle eskiden daha yakınken artık yakınlığımız son buldu. Ana ve ara öğünlerde doğru beslenmeyi öğrendim. Salata zaten öğle ve akşam yemeğinde masamızdan eksik olmaz. Ayran da. Benim tek eksiğim et konusuydu. Eti aza yakın tüketiyordum. Yine Nilgün Hanım sayesinde ana öğünlere mutlaka kırmızı et ekliyorum. Tavuk tüketimimiz malum üretim sıkıntıları sebebiyle yok denecek kadar az. Yani tabak 3 e ayrıldı. Protein, et ve KH.  Ve bence de en ideal beslenme şekliyle beslenmeyi başardım. Bir de hayatıma Devit ve Matofin sayesinde girdi. Ancak tip-1 diyabetimi yönetmede bazal, KH/İnsülin Oranım gibi 2 önemli datayı adam akıllı oturtamadık. Çok özverili. Telefon randevuları oldukça ünlü. Randevu verdiği saatte mutlaka arar ve verdiği ödevleri size sorar ve aksilik varsa gidermek için yönlendirir. Bizim kendisiyle olan muayene saatlerimiz diğer hastalarına oranla da uzun oluyor. Bazen 1 saati bulmakta. Bu da hoşuma giden bir nokta.

Ama galiba beni artık tatmin etmemeye başladı. Beklentilerim arttı. Ancak farklı bir arayışa girdim. Yolum sevgili arkadaşım Serap’ın sayesinde Memorial Ataşehir’de Doç Dr Gökhan Özışık ile kesişti. 11 Şubat Cumartesi günü tanıştık kendisi ile. Eşref ile beraber gittik yanına. Benim tip-1 diyabetimle ilgili demografik bilgilerimi aldı ve yol haritamızı çizdi. Ödev verdi 2 hafta kendisi için datalarımı toplamam için. Ayrıca çenemin hizasından kulak memelerime giden yolda siyah kıllar ve boynumdaki kıllar dikkatini çekmiş ve hormon durumumu sormuştu. Ben de ne zaman yaptırsam normal çıkıyor demiştim. Ama Gökhan Bey; ‘bence yolunda gitmeyen bir şeyler var’ dedi. Ve erkeklik hormonu olan testesterondan söz etti. Bu hormon fazla ise kan şekerinde yükselme yönünde dengesizlik yaratırmış. Ban doğum kontrol hapı vermek istediğini söyleyince ‘hayır’ dedim. Zira evlendiğimiz ilk zamanda Yazz adında yeni çıkan bir kontrol hapı kullanmış ve kan şekerimi dengede tutmada zorluk yaşamıştım. Gökhan Bey’e bu deneyimimi anlatınca yeni çıkan bir ilacın bu etkiyi yapmayacağını ve daha doğala yakın bir ilaç olduğunu söyledi. İlacın adı: Qlairista. Oldukça yeni bir ilaç piyasada. 14 Mayıs’tan bu yana kullanıyorum. Fiziken bir etki görüp görmeyeceğimi bilmiyorum ama bu konuda detaylar oluştukça sizlere bilgi veririm.

Gökhan Bey benden 2 hafta boyunca kendisi için kan şekeri ölçümlerimi, yediği, içtiğim her ne varsa istedi. Ben de topladım ve yanına gittim. Geçtiğimiz hafta Perşembe günüydü. Yanımda 2 adet A3 ve üzerinde ne yedim ne içtim, kan şekerlerim, kan şekerim yüksek çıkmışsa neden yüksek çıkmış, neden düşük çıkmış ve düşük çıktığında ne yaparak yükselttiğime dair her türlü detay yazıyor. Benim için her şey yolunda gitmişti o 2 hafta. Tek sorunum akşam üzeri saat 16’da başlayan ve sonrasında da devam eden kan şekeri yüksekliğim idi. Bazalları da arttırmıştım ama sorunu çözememiştim. Normalde akşam üstü için saat 16:00 ile 18:00 ve 19:00’dan arasında sabit giden bazal değerlerim var. Gökhan Bey 16:00-17:00, 17:00-18:00 ve 18:00’dan sonra olarak saat 16’dan sonrasını 3 bölüme ayırdı. Ve her ayrımda farklı dozlarla ilerledik. Şu anda Gökhan Bey’in dediği gibi dilimizi ısıralım, her şey yolunda gidiyor 🙂

Diğer önemli nokta birkaç test istemesi. DHEA-SO4 (böbrek üstü bezlerinin çalışma performansını gösterir.), Kortizol ve ACTH yani Adrenokortikotropik Hormon değerlerimi istedi. ACTH Hormonu Kortizol Hormonu’nun üretimini uyaran bir hormon. Ki Kortizol artık hepimizin bildiği üzere kan şekerini yükselten bir hormon. Sonuçlardan da görebileceğiniz üzere bu testler düzgün çıktı.

Ve biz bu sonuçları referans alarak bazı değişikliklere gittik bugün. Gökhan Bey bugün maille bana şunları önerdi; “Artık Matofin ve Apikobal’i kesebilirsin Esra. Natrol Chromemate adlı kapsülden öğlen yemek öncesi 1 tane, New Life B12plus adlı pastilden de günün herhangi bir saati 1 tane başla. Nöropati için de Thioctacid-600mg adlı tabletten (içinde alfa lipoik asit vardır) gece yatmadan önce 1 tane almanı öneriyorum.”

Untitled
Thioctacid-600mg ve New Life B12 Plus

Bu arada bu 3 ilaç için 137 TL ödedim. SGK ödüyor mu bilmiyorum. Ki ödemiyordur. Ama belki özel sağlık sigortama ödettiririm 🙂 Natrol Chromemate’i Matofin yerine kullanacağım. Onun gibi bir fonksiyonu var. Apikobal’i B12 için kullanıyordum. Ki benim 449 çıkmıştı sonucum. Masa başı çalışanlar için 500 olması en iyisiymiş. Bu sebeple Apikobal yerine New Life B12 Plus emme tabletini alacağım. Selen Hanım vasıtası ile tanıdığım Alfa Lipoik asiti Gökhan Bey’e sormuştum. Sana nöropati için önlem ve Alfa Lipoik asitin yararlarından dolayı vereceğim demişti. Onu da Thioctacid-600mg’dan alacağım.

Ancak Natrol Chromemate kolay bulunmuyor. Bu ilacın üreticisi kaynaklı bir sıkıntı var galiba. Eczane depolarında yok ve ilaç firmasından pazartesi günü getirilecek ve ben ancak salı günü kullanabileceğim.

Bendeki son gelişmeler bu şekilde. Baya şey olmuş 2 haftadır tip-1 diyabetli hayatımda. Gökhan Bey ile iyi ki de tanışmışım. Serap iyi ki de bana önermiş. Umarım hep aynı dinamizm, verim ve gelişme ile tip-1 diyabetimi daha iyi yönetebiliriz.

20 YORUMLAR

 1. Esra hanım;
  böbreküstü enzim ve hormonlarda sıkıntı çıkmamasına çok sevindim.. malum vücut enzim ve hormonlarda ki her değişiklik bizim şekerimizi doğrudan yada dolaylı olarak etkiliyor.. şeker dengesizliğinin bilmediğimiz bir çok nedeni var bence.. sizin de başınıza gelmiştir… ben 2 günümü hatta 3 günümü neredeyse aynı yaşamama rağmen aynı şeyleri yiyip neredeyse aynı saatte tuvalete girmeye kadar (artık siz düşünün ne kadar aynı) herşeyi aynı yapmama rağmen o şekerler ne yazık ki aynı olmuyor.. sebepsiz yükselmelerim oluyor.. bu da işte metabolizmanın cilveleri.. hormonlar…
  umarım bir an önce yeni bazallar düzene girer ve size sıkıntı çıkarmaz… benim hipo lar gene başladı.. 40 lar 50 ler.. sanırım yine günlük performansımla dengeleyemiyorum bu insülini..
  adınıza çok sevindim.. akşam ki beyti keyfi üzerine bu haber de kaymaklı kadayıf oldu üstüne..(oysa ki kadayıfı hiç sewmem ama nedense öyle yazdım..)
  sevgiler…

  • Ayşe Hanım Merhaba,

   Aslında bu tip-1 diyabette hormonların öneminin farkında olan ve ana uzmanlık alanının bu şekilde olması ile böylesi bir doktorla beraber ilerlemenin mutluluğunu yaşıyorum.

   Bence ara ara doktorlarımızdan bu tarz testleri talep etmemiz. Belki bilmediği ya da tahmin etmediği bir durum söz konusu.

   Maalesef kalem insülinle bu tarz hipoglisemi riskleri artış gösteriyor. İnce ayar da yapamadığımız için ani durumları sık yaşıyoruz. Neyin sorun olabileceğini bulabildiniz mi peki?

   İncecik ve kadayıfa benzer bir tatlı var. Namussz sade dondurma ile de pek güzel gider 🙂 Bu cümlenize istinaden aklıma geldi 🙂

   sevgiler

   • Esra Hanım;
    hep şeytanlıkta aklınız yahuuu 😀 gerçi ben türttüm dimi 😀 suç bende..
    tatlı demeyin bana az önce ki hipo da gittim yine dayanamayıp helva yediiim 😀
    Nesil hanım cım duymasın 😀
    hipolar aşırı efordan oluyor.. yemek az geliyor.. eforlarımı planlayamıyorum.. çok yemek yemektense az insülin yapma taraftarıyım lakin dediğim gibi plansız oluyor aşırı eforlar…
    sevgiler…

 2. esra merhaba,bu doktor yazdıklarına gore bayagı ıyıymıs.ne guzel:)
  ben de bu tahlıllerı yaptrmak ıstıyorum.benım de bazen ayse hanımın dedıgı gıbı herseyın aynı olmasına ragmen sekerlerın şasırdıgı zaman oluyor.:)
  alpha lıpoık asıt ıcın de o ilaç acaba baska seylerdemı ıcerıyor noropatıyı engellemek ıcın?demekkı noropatı olmasa bıle hastalarda butur ılacları ,olusumunu engellemek ıcın verebılıyorlar oylemı?
  bır de bırsey daha sorucam sana.ogun telefonda sormayı unutmusum.matofın ı neden vermıstı doktor sana?
  çok soru sordum kusra bakma artık:)
  sevgıler.

  • Selen Hanım Merhaba,

   Gökhan Bey ile galiba frekansımız iyi tuttu. Bana anında çözüm üreten adam lazım. Bu hem iş hem de özel hayatımda böyle. Ara sıra Eşref ile bu konuda çatışırız 🙂 Eşref çok rahat adamdır 🙂 Gökhan Bey ile hem vakit kaybetmiyorsun hem de anında çözüm üretebiliyorsun.

   Aslında sistem şu şekilde. Uzun süre kan şekeri regüle gitmeyen bir tip-1 diyabetlide kan içerisinde başı boş dolaşan kan şekeri oldukça fazla. Normal insanlarda bu kan şekeri vakit kaybetmeden göze, kasa, kalbe yani hayatımızı gerçekleştirdiğimiz tüm organlara ulaşıyor ki bu organlar ve uzuvlarımız adam akıllı çalışabilsin. Ama biz tip-1 diyabetlilerde kan şekerinin regüle gitmediği zamanlarda özelliklere kaslara kandaki şeker gitmiyor. Ve kaslarda çalışıp çalışmama arasında gidip geliyor. Kafaları karışıyor. Bu kafa karışıklığı uzun süreli olursa da bir bakmışsın nöropati ile karşı karşıyasın. Bu Alfa Lipoik Asit ise kas hücrelerine kandaki şekerin ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bir nevi köprü görevi görüyor. Ama şunu da unutmamak lazım. İnsülinin ana amacı zaten kandaki başı boş dolaşan şekeri hedef hücrelere ulaştırmak. Ben biraz insülin gibi çalıştığını düşünüyorum. Yanlış ta düşünüyor olabilirim. Nöropati gibi bir durumla karşı karşıya kalmadan da kullanılırsa en azında kasların kafasını karıştırmayı önlemiş olabiliyoruz.

   Matofin insülin direnci olan diyabetlilerde kullanbilen bir ilaç. Ve eğer hepimizin dönem dönem yaşadığı her şey aynı ama kan şekeri adam gibi değil. Bu durumların daha az yaşanmasın sağlayan bir ilaç. Matofin gibi ilaçların içerisinde Metformin denilen bir madde var. Bu madde bizim yaptığımız insülinin daha iyi çalışmasını sağlıyor vücutta. Ben şöyle anlatıyorum kendime. Mesela pompadan ya da kalemden 5 ünite insülin gönderdik vücudumuza. O 5 ünite vücuda girince 4 ünitesi ancak çalışıyor. O 1 ünite çalışmadan pasifize oluyor. Metformin içeren ilaçlar işte o 1 ünitenin de çalışmasını sağlıyor. O 1 ünite insülin de çalışınca insülin ihtiyacın 5’den 4’e düşüyor. Dolayısıyla insülin ihtiyacın da azalıyor. Bende de 3 aşağı 5 yukarı böyle bir etki yarattı. Bir de bu ilaç ağız tadını değiştiriyor. Ben de her zaman olmasa da oluyor bu tad değişikliği. Böyle yediğin yemekten tad almamaya başlıyorsun. Yemek yeme isteğin de azalıyor. Kilo vermeye başlıyorsun 🙂 Bana göre en büyük dezavantajı ise bel bölgesindeki yağlanmayı arttırması. Literatürde böyle bir belirtisi de varmış.

   Umarım cevap verebilmişimdir 🙂

   sevgiler

 3. çok tsk.ederım esracım:)
  aydınlattıgın ıcın sağol.:)
  bende yaklasık 15 gun sonra falan doktora gıdıcegım.ve bunları sormak ıstıyorum.gercı hamılelık dusundugumuz ıcın bunları vermeyebılr fakat ıhtıyac varsada bır muddet en azından kullanıp hamılelıgı ertelemek daha mantıklı tabı.
  bu arada alfa lıpoık asıt aldım demıstım ya.mutfakta bıseyle ugrasıyordum yanında sısede o ılac varmıs gormemısım bende ve sıse yere dustu:(cam oldugu ıcınde kırıldı dıp kısmından.ıcıne cam gırdımı bılmıyorum ama ben evhamlı oldugum ıcın dırek çope attım ilacı.yanı daha 2 tane ıcmıstım kı ılac cope gıttı:))tekrar alıcam mecbuuuurrr:))
  sevgıler.

 4. canım arkadaşım, sana birazcık küçücük bir faydam olduysa ne mutlu bana… bu arada benim de Gökhan Bey’e görünme zamanım geldi geçiyor bile…

 5. esra hanım merhabalar iyi geceler dilerim gecenin bu saatinde size soracaklarım var.kusuruma bakmayın.1993 yılından beri tip1 diyabetliyim.ilk tanı ssk da konmuştu ve bana hap vermişler diyet listesi verip göndermişlerdi.1 1.5 ay sonra tekrar gittiğimde değişen bir şey yoktu.o zamanlar 22 yaşında bir gençtim alaya zırlaya neden niçinler içinde düşünürken,kulakları çınlasın müdürümün kayıpederide diyabetliymiş ve harbiyedeki diyabet hastanesine gidiyormuş ve memnunlarmış.hemen telefonunu bulup randevu aldım.ilk gittiğimde huriye hanım isminde bir doktara muayne oldum.bana verilen ilaç yanlışmış ve ben aralık 11 itibarıla insülin kullanmaya başladım.bayan dr. diye sevinmiştim.ama bir türlü frekanslarımız uyuşmamıştı. yaklaşık 1-1.5 ay sonra hastaneye tekrar gittim huriye hanım yoktu ve onun hastalarına cerrahpaşadan gelen erkek bir doktor dr.mücahit öztürk bakıyormuş.mecburen ona muayne olmam gerekti.tahlil sonuçlarını söyleyince ben başladım ağlamaya ben gayret gösteriyorum neden sonuçlarım düleymiyor diye.oda yani doktorda ama yeter ben ağlama duvarımıyım demezmi.huriye hanımın neredeyse bütün hastaları sıkıntılı . bende o sırada tamam bundan sonra siz buraya gelicekseniz ben sizin hastanız olmak istiyorum dedim.ve dr.mücahit beyle hasta doktor ilişkimiz başlamış oldu.kendisi şu an harbiyedeki diyabet hastanesine gitmiyor.nişantaşında muayenehanesi var.hastalarını haftanın bir günü orada takip ediyor.ve cerrahpaşada evvet gelelim size soracağım soruya özür dilerim konuya gelmem biraz uzun oldu galiba.yazınız ve kullandığınız ilaçların isimleri dikkatimi çekti tek tek baktım derken yukarıdaki yazınızı okudum.doktorunuzu değiştirdiğinizi yazmışsınız memorial ataşehir doç.dr.gökhan özışık anladığım kadarıyla doktırunuzdan memnunsunuz.bende ne tesadüfki bu gün çok düşünmüştüm.doktorumu değiştisem mi diye bunca yıl hep bu şeker konusunda insanın her şeyini bilen bir doktorunun olması gerektiğini, kendine özel gibi hastasının ruh halini bilen doktordan yanaydım. memorial ataşehir bana yani evime çok yakın 10 dakika taş çatlasa 15 dakika ne dersiniz öneririmisiniz.doktorun muayne ücreti nedir tahlil ve benzeri şeylerden sgk olarak faydalanılıyormu biraz bilgi verebilirmisiniz.paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.sağlıklı ve mutlu günler dilerim.iyi geceler

  • Ayşe Hanım Merhaba,

   Tam yatıyordum ama cevap veriyorum 🙂

   Doktor ve hasta ilişkisi sizin de bahsettiğiniz gibi tip-1 diyabette çok önemli. Ben tüm doktorlarım da bu yakınlığı gördüm. Oğuzhan Deyneli, Nilgün Güvener Demirağ ve şimdi de Gökhan Özışık ta. Hepsi birbirinden güzel birbirinden iyi insanlar.

   Benim iletişimime en uygun doktor ise şimdilik Gökhan Bey. Hızlı ve sonuç odaklı yaklaşımı hoşuma gidiyor ve her görüşmede ufkum genişliyor.

   Özel sağlık sigortam olduğu için sadece fark ödüyorum. 30-40 TL gibi. Ama SGK ile gidilirse doktorun muayene fiyatı ne oluyor sorup öğrenmek lazım. Zira özel sağlık sigortasına göre bile muayene ücretinin değiştiğini biliyorum.

   Doktor olarak tavsiye ederim ancak özel sağlık sigortası dışındaki fiyat konusunda net bilgim yok. Ama sorup öğrenebilirim. Yarın yazarım buradan size.

   Sevgiler

 6. esra hm selamlar
  Özel sağlık sigortsı geçiyor yazınızda bende kızım sıla için düşünüyorum sigorta firmasıyla görüştüğümde mevcut rahatsızlık teminat altına alınamıyor gibi bir cevap verdi merakım siz diyabet olmadan öncemi özel sigortalıydınız sonramı oldunuz sigortanız diyabet harcamalarını nasıl karşılıyor size özel bi durummu 🙂 çaılştığınız sigorta şirketinin irtibat numaralarını verebilirmisiniz yada benim numaramı sigortacınıza verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler.
  hoşçakalın

  • Dursun Bey Merhaba,

   Çalıştığım kurum aracılığı ile yapılan bir özel sağlık sigortası olması sebebiyle 1.750 TL limitli olarak tip-1 diyabetimle ilgili her şey ödeniyor.

   Ek olarak ileriyi de düşünerek kendime özel sağlık sigortası yaptırma planım var. Bu konuda herhangi bir özel sağlık kuruluşundan olumlu geri dönüş alırsam size bilgi veririm.

   Sevgiler

 7. esra merhaba,bugun doktora gıttık eşimle.senın yaptrdıgın tahlıllerı ve doktorunun yazdıgı ılaçları sordum.tahlıllere gerek yok dedı.cushıng hastalıgına yakalanma rıskı olanlarda bu tahlıller yapılıyormuş.gerek yok dedı yanı.matofınle ılgılı de tip2 lerde kullanıldıgını tip1lerde pankerasın zaten ınsulın uretmedgı ıcın kullanılmasının yanlıs oldugunu ,bazı kısılerde ınsulınlerın degerını yuzde yuz arttırsakta dusmuyor dedı bu zamanlarda hastaya verıyoruz dedı.alfa lıpoık asıt için ise eger emg cekımınde bacaklarda hıssızlık oldugu tespıt edılırse verılebılecegını soyledı.(ama ben yınede 2gunde bır cımeyı dusunuyorum:))bırde b6 vıtamınını sordum.onun da b6 vıtaını eksıklıgı olup olmadıgı ıcın tahlıl yapılıyormus fakat tahlıl sonucları net degerler deılmıs.bacaklarında huzursuzluk varsa kullan dedı.bende befull adlı bır vıtamın buldum b12 sı az b1 ve b6 sı yuksek degerde olan.onu ıcıyım dedım.
  booyle ısteee:)haber vereyım dedım.yarın rutın tahlıllerımız yapılacak.onların sonuclarını da bıldırrım.
  sevgıler…

  • Selen Hanım,

   Maalesef her doktor ve tip-1 diyabete bakış açısı farklı olabiliyor. Keşke tek doğru ve tek çözüm yolu olsa.

   Matofin çok tartışılan ama Yale’deki Eda Hoca’nın da özellikle tip-1 diyabetlilerde işe yaradığını çalışmalarıyla desteklediği ve benim de bu çalışma sebebiyle güvendiğim bir ilaç oldu. Gökhan Bey de Matofin e sıcak bakmıyor 🙂 Ama bence Eda Hoca iyi diyorsa iyidir 🙂

   Alfa Lipoik asit konusu dediğiniz gibi. EMG önemli bir referans ilaca başlayıp başlamama noktasında ama biz yine de önlem için kullanıyoruz. B6 da dediğiniz gibi çok net sonuç vermiyor.

   Befull u ilk defa duydum. Sorup soruşturmak lazım. Kafamıza göre ilaç içmesem lazım 🙂 Ama sizin sayenizde ve doktorun da önerisi ile hayatımda alfa Lipoik asit var 🙂

   Sevgiler

 8. Merhabalar tekrar,
  tahlıllerım cıktı.kolestrolum dusmuş,hdl ldl ıdare eder fakat hba1c yıne 7.5:((
  ben bunu nasıl düşürücem ya!!!popmaya gectım mart sonunda.3 ay gectı hanı duser umuduyla bakıyordum ama olmadı.sinirim bozuldu.
  acaba duzenlı yuruyus yapmıyorum ondan mı acaba?ama bakıyorum duzenlı yuruyus yapmayanlardada hba1c 7 en azından.benım neden dusmuyor?anlayamadım.
  sevgıler…

  • Selen Hanım,

   Günlük ölçümleriniz nasıldı peki? Her şey normaldi de mi HbA1c beklemediğiniz gibi çıktı? Bazı arkadaşlarımızda olduğu için tekrar üniversite hastanesinde test yaptırmışlardı. O sebeple söylüyorum.

   Bence spor hayatımızın tam merkezinde olsa da olmasa da bu HbA1c adam akıllı çıkmalı. Spora bağlamayın derim. Ben 2 günde 1 yüzmeye gidiyorum. Bu hafta adet sebebiyle gidemedim. Ama her zaman her zaman da maalesef spor olmuyor. Bence 3 ayın kritiğini oturup iyice bir yapın. Nerede eksiklerimiz var? Neleri daha iyi yapmanız gibilerinden?

   Sıkmayın canınızı 🙂 Biz varız 🙂 En azından mutluluk var 🙂

   sevgiler

 9. esracım oncelıkle tskller ıyı dıleklerın ıcın:)
  spor konusunda sen yıne ıkı gunde bır yuzuyorsun ben en fazla haftada ıkı kere yuruyrum.bılıyorum gun asırı en azından yapmam lazım ama yapamıyorum ıste ne benı engellıyor usenıyormuyum bılmıyorum:)
  kılo fazlalıgım vardı hala var.10 kılo vermeden oncede 7.5tu sımdıde 7.5.buda komık :)guluyorum sınırım bozuldu cunku.
  neyse kendınıze ıyı bakın.sevgıler:)

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: