Esra Dün Doktor Kontrolündeydi

Tip-1'imEsra Dün Doktor Kontrolündeydi

Birkaç gündür bloğuma girip yazı yazamadığımın farkındayım. Sadece yorumları onaylayıp cevap vermeye zaman ayırabildim.

1-2 günlük mecburi moladan sonra hepinize tekrar merhaba 🙂 .

Dün, yani 1 Haziran Cuma günü değerli doktorum Doç Dr. Oğuzhan Bey‘in yanına, Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittim.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bence bu tarz büyük üniversite hastaneleri yenilikleri sürekli takip ettikleri için alet ve gelişmiş tedaviler anlamında çok başarılı. Ben en son 2 yıl kadar önce insülin pompası raporu almak için gitmiştim Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne. Özel sağlık sigortam sayesinde özel hastaneden başını çıkarmayan biri olarak kendime dünden bu yana çok kızıyorum. Çünkü Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve özellikle gittiğim diyabet polikliniği harika 🙂 . Laboratuvarda kan alan hemşirelerin eli de çok hafif 🙂 .

Oğuzhan Bey’in yönlendirmesi ile  ilgili hemşire hasta kayıt formuna benzer bir form doldurdu. Diyabetimle ve varsa diğer hastalıklarla ilgili bilgileri not etti. Ardından bir koltuğa oturup kolumun bilek kısmını dezenfekte etti hemşire hanım. Elektronik bir aletin üzerine bilek kısmımı oturtup bilgisayara bağlı olan bu aletin analiz yapmasını bekledik. Bu aletin amacı cildimizde biriken şeker rezervini ortaya çıkarmak. Ki yüksek şekerin ciltteki deformasyonuna da bakıyor bu alet. Kan şekeri yükseklikleri ne kadar fazla olursa analiz sonucunda ciltteki şeker miktarı o kadar fazla oluyormuş. Analiz işlemi takriben 5 dk filan sürüyor. Delme ve acıtma gibi bir durum yok. Bebekler gibi koltukta oturup analizin bitmesini bekliyorsunuz 🙂 .

Ardından ayakkabı ve çoraplarımı çıkarıp bir sandalye üzerine uzattım. Keyfime diyecek yok gördüğünüz gibi 🙂 . Ayak tabanlarımdan titreşim verildi. Ardından parmaklarıma aynı işlem yapıldı. Bu işlemin amacı hangi titreşim dozunda hissedebiliyorumu ortaya çıkarmak. Ki bu işlemde de bir sorun çıkmadı.

Ultrason çekiminin de yapıldığı bir odaya gidip orda da boyun damarlarımın ultrasondaki durumuna bakıldı.

Sonra diyabet hemşiresinin bulunduğu odaya girdik. Orda kan alınacaktı. Kan alınmasını beklerken diyabet hemşiresi ve diyabetli Eşref Amca ile tanıştım 🙂 . Adı; Eşref. Eşimin adaşı 🙂 . Amca gözlüklü ve zayıf . Diyabet hemşiresi eğitim veriyor. Eşref Amca’nın kan şekeri ölçülecek. Ölçüm aletinde okunan rakam ise 559 mg/dL. Hemşire hanım ve ben şoktayız. Ardından başka bir aletle daha ölçüldü. 439 mg/dL çıktı. Aradaki fark bir uçurum. Çünkü aletler arası 50 mg/dL ye kadar olan sapmalar kabul edilebilir sapmalar. Ama 120 mg/dL oldukça büyük bir sapma. Hemen Eşref Amca’ya insülin yapıldı.

Şimdi Eşref Amca’nın bu kadar yüksek kan şekerine sahip olmasının nedenini anlatacağım. Hemşire hanım doktora danışmak üzere dışarı çıktığında sabahtan bu yana ne yaptığını sorum Eşref Amca’ya. Sabah kalkıp kan şekerini ölçünce saat 09:00’da 40 mg/dL çıkmış. Hipoglisemi. Meyve suyu filan içmemiş. Kahvaltı yapmış ve insülinini yapmamış. 2 -3 saat sonra kan şekerini ölçmüş ve 110 mg/dL çıkmış. Kan şekerim normal oldu dedi Eşref Amca. Ardından da hastaneye gelmiş. Ve saat 15:00. Saat 9’dan 15’e kadar 6 saat geçmiş ve halen insülin yapmamış Eşref Amca. Dolayısı ile bu kadar yüksek bir kan şekeri çıkmış. Kendisine düşük kan şekeri görünce meyve suyu ile kan şekerini yükseltip sonra yemek yiyecekse insülinini yapıp öyle yemek yemesi gerektiğini anlattım. Ki hemşire hanım da kendisine anlattı. Umarım Eşref Amca bundan sonra böyle yapar.

Bu arada kanımı da aldılar. Ve laboratuvara bıraktık. Sonra da Oğuzhan Bey ile muayene. İnsülin pompamda bazal değerlerimde düzeltme yaptık. Ki ben kendisine günün hangi saatlerinde sıkıntı yaşadığımı anlatınca ona göre çözüm üretti. Yaklaşık 1 yıldır 1-2 kilo verdim ben. Ve bence düzgün yemek yememe rağmen kilo alamıyorum. Ben evimde her şeyin doğalını ve besin değeri yüksek yemekleri yapmayı severim. Oğuzhan Bey bu kilo alamama durumumu göz önünde bulundurarak aç karnına yaptırmam gereken testlerin listesini verdi. Önümüzdeki hafta sonu yaptıracağım. Şüphelendiği hastalıklardan biri küçük bir ihtimalde olsa Çölyak. Ki dediğim gibi birçok ihtimale var ama küçük de olsa bu ihtimalleri ortadan kaldırmak için testler yaptıracağım. Eğer testlerde bir sorun yoksa o zaman benim yemek yeme şekillerimde bir sıkıntı var sonucuna varacağız. Bu durumda da Nevin Hanım‘ın yolunu tutacağım 🙂 .

Dün yaşadıklarım bunlar. Lütfen diyabetinizi ve vücudunuzu tanıyın. Kilo alamama bile diyabette bir komplikasyon belirtisi olabilir. En ufak bir şeyi mutlaka doktorunuza söyleyin.

9 YORUMLAR

 1. bende kilo alamıyorum aslında, sigarada içiyordum bıraktıktan sonra 5-6 kilo aldım. Nevin hanımda sağolsun tabi yardımcı oldu. Ama siz çölyak deyince acaba nedir belirtileri diye sorayım size.

  • Kenan Bey Merhaba,

   Belirtilerini bilmiyorum ama bu zayıflık konusunun birçok sebebi olabilirmiş. Bu sebeplerden biri de Çölyak.

   Kansızlık gibi bir belirtisi de varmış Çölyak’ın.

   Ama önemli olan şu. Siz kilo alamıyor ve zayıflamaya meyilli bir bünyeniz varsa bence bazı testleri yaptırmak için doktorunuza gidin.

   sevgiler

 2. Merhaba Esra,
  Kontrole gitmeyi hep erteleyen biri olarak yazını okuyunca imrendim canım. Bizde böyle konfor yok malesef. Asistanlar rotasyonda, özel muayene yok. vs vs..

  Merak ettiğim şeker rezervini ortaya çıkaran cihaz. İlk kez duydum. Buna neden ihtiyaç duydu doktorun? Yapılması ne gibi avantjlar getiriyor? Bir de boynundan ultrason mu yaptırdın anlayamadım?

  • Mehtap Hanım Merhaba,

   Oğuzhan Bey bu konuda benim için çok önemli bir doktor. Gözüm kapalı şu testi de yap dese yaparım 🙂 .

   Şeker rezervini ölçen cihaz en azından kan almadan bir sonuca oluşturması anlamında oldukça önemli. Kontrol günümde bu konuyu çok konuşamadığımız için bu konu askıda kaldı. Ve pek bilgi alamadım 🙂 . Oğuzhan Bey ile konuşunca bu detayı da yazarım. Bu cihazı görünce ben de şoke oldum 🙂 .

   Biliyorsunuz damarlarımız kan şeker yükselmesi ve düşmelerinde genleşip, daralıyorlar. Boyun damarları en çok etkilenenlermiş. Bu anlamda boyun damarlarının ultrason görüntüsüne bakıldı.

   sevgiler

 3. Mehtap Hanım Merhaba,

  Bu aletin amacı cildimizde biriken şeker rezervini ortaya çıkarmakmış. Ki yüksek şekerin ciltteki deformasyonuna da bakıyormuş aynı zamanda.

  Kan şekeri yükseklikleri ne kadar fazla olursa analiz sonucunda ciltteki şeker miktarı o kadar fazla oluyormuş.

  En azından kan almadan ve hemen sonucu alınabilen basit ve yararlı bir yöntem.

  sevgiler

 4. Esra Hanım şu an için değil ama ilerleyen zamanda Oğuzhan beye randevu almak için ne yapmamız gerek? 182 den veya online randevudan endokrin ileri düzey bilgi gerektirdiği için direkt hastaneden randevu alabilirsiniz uyarısı veriyor. sen nasıl alıyorsun. boyundan ultrasonu ve bu ciltten yapılan testi ilk kez duydum bende.. nasıl çıktı sonuçların ve birikmiş şeker rezervi varsa napıyolar acaba
  teşekkürler

  • Vildan Hanım,

   Oğuzhan Bey’den randevu alamıyorsunuz. Tam gün yasasından dolayı sadece eski hastalarına bakabiliyor. Ama yine de Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrin Sekreteri’ne ulaşıp danışabilirsiniz.

   Ciltten yapılan test ile kan şekeri ölçüm aleti yapılan testin amacı aynı. Anlık ciltten kan şekerine bakılıyor. Sadece parmak delinmiyor. Boyundan ultrason ile damarların durumuna bakılıyor. Bizler için damarların durumu önemli biliyorsunuz. Bu ultrasonun da amacı bu.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: