Anasayfa Tip-1'im Esra 27 Temmuz’da Kontroldeydi

Esra 27 Temmuz’da Kontroldeydi

11 6.173 görüntüleme

Haziran ayında Oğuzhan Bey’in yanına kontrol için gittiğimde kilo alamadığım için benden Çölyak testi yaptırmamı istemişti. Bense o günden beri hem iş yoğunluğu hem de özel sağlık sigortamın aktif hale gelmemesi sebebiyle test yaptırmaya gidememiştim.

27 Temmuz Cuma günü sonunda testlerimi yaptırmaya gittim. En büyük amacım şu Çölyak testini yaptırmaktı. Gitmişken HbA1c, troid ve böbrek fonksiyon testlerim ile beraber birçok testlerimi yaptırdım. 6 tüp kan alındı 🙂 . Bir de 1 bardak idrar.

En önemli sonuç yani Çölyak negatif çıktı 🙂 . Çölyak gluten denilen bir maddeye olan duyarlılık. Bu madde peynir, süt, ekmek gibi birçok üründe bulunuyor. Genelde çocuklarda çıkar ama biz diyabetliler de olabilen bir hastalıkmış. Yetişkinlerde kansızlık ve kilo alamama gibi önemli belirtileri varmış. Ki Çölyak’ta olsaydı inanın yemek yiyebilir miydim bilemiyorum. Hem diyabet hem de çölyak ile beslenme anlamında yaşamak zor olurdu.

Aramızda Çölyak’lı olan arkadaşlarım olduğunu biliyorum. Bize Çölyak’ı yaşayan kişiler olarak Çölyak’ı tüm yönleriyle anlatırlarsa sevinirim.

HbA1c değerim ise 6,3 çıktı. Normal referans aralığı ise 5-6,2’dir. Gayet iyi çıktı sonucum.

Troid testlerim ise beklediğimden yüksek çıktı. Ki bildiğiniz gibi benim bir de Haşimatom var. Bunun için Euthyrox kullanıyorum. Hafta için 2 adet 50 mg’lık tabletlerinden, hafta sonu ise 1,5 adet alırken hafta sonu dozlarım 2 adete çıktı. Ki bu arada bende 1-2 aydır hafiften unutkanlık başlamıştı. Bunun sebebi troid değerlerinin yüksekliğindeymiş meğersem 🙂 .

Gelelim böbrek fonksiyonlarıma. O hafta mensturasyon dönemindeydim. Ve bu dönem benim için çok sancılı geçti. Normal şartlarda eğer bir kadın mesturasyon dönemindeyse idrar verilerek yapılan testler çok yanıltıcı olabiliyor. Böbrek fonksiyonlarına 2 yöntemle bakılabiliyor. 1. si küçük bir kaba idrar yaparak bakılan ve aynı gün sonucunu alabileceğimiz spot idrar ile bakılan, 2. si ise 24 saat boyunca toplanılan idrarla yapılan yöntem.

Benim spot idrar ile bakılan testimin sonucu kötü çıktı.

ÖRNEK NO
526408
LABORATUAR
Laboratuvar
MİKROALBUMİN (Spot idrar) / LBY-000376 64.73 mg/g kreatinin ÜSTÜNDE <20 UZM. DR. TÜRKAN ÖZER 27.07.2012

Üstte görebilirsiniz sonucu. Normalde çıkan sonucun 20’den küçük olması gerekirken benimki 64,73 çıktı. Ben hemen panik doktoru aradım. Mensturasyon döneminde olduğum için bu tarz bir yüksekliğin normal olabileceğini ama yine de 24 saatlik idrarımı toplamamı istedi. Ki ben aldığım cevaptan tatmin olmayınca bir de Öyküm ile konuştum. İçim biraz daha rahatladı.

Şimdi bugün idrar topluyorum. İdrar toplamak için en uygun zaman evde olunan zaman. Zira bir kabın içerisine tüm idrarı toplamak lazım. Sabah ilk idrarımı kutuya değil klozete yaptım. Sonraki tüm idrarımı aldığım kutuya yapıyorum. Yarın sabah kalktığımda ilk idrarı yine kutuya yapıp hastaneye götüreceğim. Böylece 24 saatlik idrar toplanmış ve teste hazır hale gelmiş olacak.

Bakalım böbrekler bu testin sonucunda nasıl çıkacak? (Görsel gidahareketi.org’dan alınmıştır.)

 • Esra Hanım,

  Amcamın da diyabet teşhisiyle birlikte çölyak riski de vardı ama çok şükür öyle bir sorun çıkmadı sonuçlarda. Sizin adınıza da çok sevindim. Yine amcam dolayısıyla duyduğum bu rahatsızlığı Selim’le sık sık ziyaret ettiğimiz diyabetik ürün reyonlarında genelde alt raflarda yer alan glutensiz ürünler dolayısıyla sık sık hatırlamış oluyoruz. Gerçekten bir diyabetlinin bu rahatsızlığa sahip olması oldukça zorlayıcı olmalı, kolaylıklar diliyorum.
  Çoooook umarım ki idrar sonuçlarınız da tertemiz çıksın.

  Sevgiler

  • Ajda Hanım,

   Çölyak ve glütensiz ürün ikilisi inanın çok zorlardı. Bir de glütensiz ürünler pahalı ürünler. ETİ sosyal sorumluluk adına glütensiz bisküvilerini eczanelerde ve bazı büyük marketlerde uygun fiyata satıyor.

   Glütensiz ürün pazarı kar amacı güden firma sahiplerine eminim çok para kazandırıyordur.

   Ama iyiki de çıkmadı Çölyak 🙂 .

   İdrar toplamaya devam ediyorum. Yarın işe gitmeden hastaneye bırakacağım. Bakalım nasıl çıkacak sonuç?

   sevgiler

 • Esra hanım bu CGMS cihazını nasıl taktırabiliyoruz eğitim ve araştırma hastanelerinde olan birşey değil sanırım daha öncede suymuştum yani bundan çooook önce 2000 lerde ama o zaman Türkiyede olmadığını ve çok pahalı olduğunu duymuştum sonrada hiç araştırmadım sanırım 2003 de gelmiş tr ye.. biraz bilgi verirmisiniz
  teşekkürler

 • Serap hanım 2 kaşık pilav yerine 4 dilim karpuz veriyoruz yazmışsınız. Bir hata mı var bu yazıda yoksa uygulamanız mı bu şekilde. Karpuz ölçüsü 2 kilo bile olmayan bir karpuzun sekizde biri, yani çok çok küçük bir karpuzun. Başka bir deyişle 200 gr karpuz 15 gr karbonhidrat içerir. ! kereliğine tartmanızı öneririm oldukça küçük bir parça oluyo, 4 dilim karpuz ölçüsünü karşılaması mümkün değil. Doğru sayım yapmamak da kan şekerlerini etkileyebilir o nedenle dikkatli olmak lazım. Bunun yanında aynı öğünde 3-4 porsiyon meyve yemek de çok doğru bir beslenme davranışı değil. En fazla 2 porsiyonu mümkünse karıştırmadan ( tek çeşit ya da yakın meyveler) tüketmek daha doğru

  • Öyküm Hanım merhaba,
   Çok haklısınız yazımda dilimlenmiş 4 parça diyecekken 4 dilim yazmışım.
   Dondurma konusundada yanlış davrandığımın farkına vardım, tavsiyelerinize uyacağım.Sizlerden öğreneceğim daha çokk şeyler var.İlginize teşekkür ederim.Hoşçakalın..

 • İkinci bir uyarı kan şekeri düşükken dondurma yemekle ilgili olacak. Dondurma yapılışı nedeniyle glisemik indeksi yüksek grubundan çıkan bir besin. Diğer tatlılar gibi değil yani. Siz hipoglisemiye müdahaleyi dondurma ile yaparken doğru zamanda kana karışmaz o dondurma. Bu da ilk etapta kortizol ve adrenalin, sonrasında glikagon hormonları ile vücudun kan şekerine müdahale etmesine neden olur. Tip 1 diyabette glikagon mekanizması da sorunlu olduğundan böyle durumlar sonrası ciddi yükseklikler yaşanır. Hipogelimiye mutlaka kana 10 dakika içinde karışacak besinlerle müdahale etmek lazım, yani şeker meyve suyu şekerli içecekler ya da glikoz tablet. Bu arada karbonhidrat saymak tek başına kan şekeri regulasyonu için asla yetmez. Doğru öğün seçmeyi ve doğry besinleri yanyana koymayı da bilmeli diyabetli. Ayrıca hangi besini hangi saatlerde ne şekilde tüketmeli bu konuda da dikkatli olmalı. Yazdılarınızdan bulduğum hata olabilecek konuları yazdım umarım işinize yarar. Sevgiler …

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.