Anasayfa Sor Bakalım Erasmus Programı İle Yurtdışına Giden Tip-1 Diyabetli

Erasmus Programı İle Yurtdışına Giden Tip-1 Diyabetli

10 9.803 görüntüleme

Kızım büyüdü ve bir üniversite öğrencisi artık…. Üstelik şu anda Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Almanya ya gitti.

Giderken yanına bolca set ve rezervuar koyduk… 5 ay kalmayı planlıyor, arada belki dönecek fakat bilinmez tabii… Bu süre içinde bizim pompa gereçlerini alma periyodumuz da gelecek…

Şimdi kara kara düşünmekteyim: kızımın yurtdışında olduğu belli. Çünkü AT11 belgesi ile çıkış yaptı. Bu SGK kayıtlarında görünür. Ben burada aile hekimine yazdıramıyorum.. Medtronic firması bu gereçleri gittiği ülkede (Almanya-Köln) bir doktora reçete ettirip, oradaki firma şubesinden parasını ödeyerek satın alıp, sonra fatura ve barkodları bize buraya gönderip, buradaki usule devam edeceğimizi söyledi…

Tabii tüm bunlar bana o kadar uzak ve zor geldi ki… Bu konuda deneyimi olan,size bilgisi gelen yaşanmış bir durum var mıdır…?

Emine Çal

 • Merhaba Emine Hanım,
  Ben bilimsel faaliyet amaçlı uzun süreli yurtdışında kalmış insülin pompası kullanan bir akademisyenim. Aynı zamanda kendi bölümümün Erasmus koordinatörüyüm.
  AT / 11 belgesi, bireylerin Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması olan ülkelerde eğitim / staj için bulundukları süre içerisinde Türkiye’deki Sağlık güvencelerinin devamlılığını ifade eder ve sağlık ile ilgili hizmetlerden bu ülkelerdeki sağlık hizmetlerinden bu ülkelerini sağlık politikaları kapsamında yararlanabilmelerini sağlar. Medtronic firması sizi doğru bilgilendirmiş görünüyor. İsterseniz bu yolu deneyebilirsiniz ama ben bu yolu denememiştim.
  Ben yurtdışına gitmeden birkaç ay önce set ve rezervuar (hazne) artırmak için, bazı bolusları kalemle yaparak set/hazneleri 4-5 gün kullanmıştım. Dolayısıyla yurtdışına gittiğimde elimde set/hazne vardı. Yurtdışında da benzerini yaparak elimdeki set/hazneleri yettirmiştim. Bunlara ilaveten ben sensör de kullanıyordum. Kızınız 5 ay için bu yolu deneyebilir. Zira uzun süreli yurtdışı haricinde, ben çok kez 17-20 günlüğüne de yurtdışına çıktım ve bunların bazıları set/hazne yazdırma günlerime denk geldiği için aynı tekniği kullandım.
  Geçmiş olsun.

  • Evet,yanıtınızı kaçırmışım,ilginize çok teşekkürler…..

   Esra Hanım,
   Ürettiğiniz fikir doğru,medtronic firması da böyle önermişti,fakat ben işi biraz daha kurcalamak için bugün Ankara SGK başkanlığını aradım.Biz tek emsal miyiz,tüm Türkiyede bizden başka bunu yaşayan olmamış mıdır düşüncesiyle,kurumsal bir bilgiye ulaşmak istedim.Dediler ki:
   ”AT-11 belgesi ile oradaki bir sağlık-sigorta şirketine gidip(mesela AOK) belgesini ibraz ederek ,sağlık yardım belgesi alacak,o belgeyle ilaçlarını-gereçlerini ücretsiz olarak alması gerek….çünkü biz bu sebeple anlaşma yapıyoruz…..sonra biz onlarla bağlantı kurup ödememizi onlara yapacağız”……………………

   Şimdi bu yorum bana çok gerçekçi ve çözümleyici görünmedi…belki novorapid ve contour TS için geçerli olabilir,ama medtronic ten alınacak ürünlerde sorun çıkacak diye düşünüyorum…….Almanya da ,set ve rezervuar fiyatları farklı mıdır acaba?…sonra diyorum ki,bunca uğraşıyı devletimden gelecek 298 TL için mi yapıyoruz?????

   Sonra düşünüyorum,aile hekimimiz bu reçeteyi yazsaydı ve biz bunları alıp çocuğumuza gönderse idik,veya yakın zamanda oraya gidecek akrabamızın eline tutuştursaydık….mükerrer alım olmadıktan sonra ,raporla sabitlenmiş bu diyabet gereçlerini,çocuğum şehir dışı veya ülke dışında da olsa almam neden sakıncalı olsun ki???Aile hekiminin ceza alması gibi olumsuz örneklerin bulunduğundan sözedildi….Bir suistimal olmadıktan sonra…????Peki ya kızım Amerika ya gitmiş olsaydı???? Onlarla bir anlaşma yokmuş…peki herşey cepten mi gidecekti???

   Tuğrul Bey,
   Önerileriniz çok doğru,keşke önceden aklımıza gelseydi…biz pompa bozulursa ne yaparız korkusuyla,yanına flexpen ve uçlarını koyduk….pompa kullanıyorken flexpen kullanımına nasıl geçilir,uzun etkili kısa etkili insülin doz ayarları neye göre yapılır,pompa bozulup hiçbirşeyi okuyamıyorsak ne yaparız,…biraz bilgi eksiğimiz var….

   İlginize,sevginize çoooookk teşekkürler,sağlıkla kalın…

   Emine Çal

 • Emine Hanım yillar once yazmissiniz ama belki dönüşünüz olur ben de 5 yillik tip1 diyabetliyim erasmusla litvanyaya gidecegim onumuzdeki guz donemi ama ailem gitmesen sekerine bir sey olursa senin sadece beslenmen onemli diyorlar kızınız nasil beslendi acaba ne tur sıkıntılar oldu tesekkurler simdiden

  • seçil hanım bende litvanyaya gideceğim herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı insülinleri yazdırmak için yada uyguladığınız adımlar nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.