Erasmus Programı İle Yurtdışına Giden Tip-1 Diyabetli

Sor BakalımErasmus Programı İle Yurtdışına Giden Tip-1 Diyabetli

Kızım büyüdü ve bir üniversite öğrencisi artık…. Üstelik şu anda Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Almanya ya gitti.

Giderken yanına bolca set ve rezervuar koyduk… 5 ay kalmayı planlıyor, arada belki dönecek fakat bilinmez tabii… Bu süre içinde bizim pompa gereçlerini alma periyodumuz da gelecek…

Şimdi kara kara düşünmekteyim: kızımın yurtdışında olduğu belli. Çünkü AT11 belgesi ile çıkış yaptı. Bu SGK kayıtlarında görünür. Ben burada aile hekimine yazdıramıyorum.. Medtronic firması bu gereçleri gittiği ülkede (Almanya-Köln) bir doktora reçete ettirip, oradaki firma şubesinden parasını ödeyerek satın alıp, sonra fatura ve barkodları bize buraya gönderip, buradaki usule devam edeceğimizi söyledi…

Tabii tüm bunlar bana o kadar uzak ve zor geldi ki… Bu konuda deneyimi olan,size bilgisi gelen yaşanmış bir durum var mıdır…?

Emine Çal

10 YORUMLAR

 1. Emine Hanım Merhaba,

  A/T11 belgesini biliyorum. Okuyacak takipçilerimizin de bilgisi olması açısında yine de tanımını yapacağım. Türkiye’deki sağlık sigortanızın Almanya’da da geçerli olmasını sağlayan bir belgedir. Bu belge ile Almanya’da ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmekte. Ve bu belge sadece Almanya için geçerlidir.

  Bu konuda maalesef okurken bir tecrübem olmadı. Bilgim de yok. Ancak sadece fikir üretebileceğim. Bu belge Almanya ve SGK arasında bir anlaşma olduğu için Almanya’da bir doktora yazdırıp oradaki Medtronic’ten tedarik edebilir. Ücreti neyse peşin ödeyerek. Sonra fatura ve diğer belgeler size gönderilebilir ya da kızının Türkiye’ye dönünce yanında getirir ve siz SGK’ya giderek ödeme talebinde bulunabilir ve bir sorun yaşamazsınız. Bu sadece bir fikir.

  Ancak A/T11 belgesi sistemde her ne kadar kayıtlı olsa da kızınız yaşından dolayı halen sizin ya da eşinizin himayesi altında SGK’lı. Türkiye’deki sigortalılık hakları devam ediyor. Aile hekimleri bazen inisiyatif alıp hastayı görmeden ve bu tarz durumlara istinaden reçete yazabiliyorlar. Yazdıktan sonra da SGK’dan bence geri ödeme alabilirsiniz. Ne dersiniz?

  sevgiler,

  • Esra Hanım,selam
   Evet,sonunda Almanya ya giden kızımın set ve rezervuar yazdırma periyodu geldi…AT 11 belgesi uyarınca Almanya da bir doktora reçetesini yazdırdı ve oradaki medtronic firmasıyla bağlantı kurdu….şimdi öğrendiklerim şunlar:
   1) AT 11 belgesi acil durumlar içindir,böyle bir durum için devreye girmez
   2) set ve rezervuar bedellerini kendimiz cepten ödiyeceğiz,tamam
   3) bir kutu set ve bir kutu rezervuarın bedeli 350 euro dur,3 er kutunun bedeli 3000 TL yi bulur
   4) hal böyle olunca reçeteyi orada yazdırıp setleri buradan alalım diye düşündük,bu kez de” çocuk artık Almanyayla anlaşma kapsamında,buradaki haklarından yararlanamaz ”yorumu geldi
   5) kızımın yanına set ve rezervuar kullanım raporunun aslını koymamıştık,reçeteyi yazan hekime” aslı gibidir” onayını verdirtmek için onu göndermemiz gerekecek

   …..evet ,durumumuz budur..
   Ben burada rçete ve fatura tarihi uyumunu kaçırmamak için gereçlerimizi sipariş verdim,bu arada tüm bu sorunları çözecek bilgiye sahip bir SGK görevlisi arıyorum…bir telefon numarası…
   Bize benzer sorun yaşamış hiç mi kimse olmamıştır…sayfanızı takip eden kişilerden bir yorum gelir mi acaba….??
   Ayrıca bizim karşılaştıklarımız ,karşılaşacak olnlara emsal oluştursun isterim,lütfen bilgisi olan paylaşsın…
   teşekkürler,iyilikler…

   • Emine Hanım Merhaba,

    Konuyla ilgili sizi bu hafta içerisinde ben bilgilendireceğim. SGK’dan bir yetkili ile görüşeceğim. Sizi bilgilendiririm mutlaka.

    sevgiler,

    • Esra Hanım
     alo 170 hattıyla görüşerek sorunumu ilettim,bir takip no vererek p.tesi aramamı istediler…ayrıca bulabildiğim tüm ilgili numaralarla görüştüm…derler ki ”çocuk Almanyada bağlantı kurduğu sağlık kasasına gidip TA 14 formülüyle bulunduğunuz kentin sgk il müdürlüğünden onay alacak ve ondan sonra set ve rezervuarları ücret ödemeden alabilir”…..şimdi bu yoldayız bakalım başarılı olabilecek miyiz…gelişmeleri emsal olması açısından yazıcam..
     ilginize sonsuz teşekkürler..bu ülkede bilinmezlik ve boşluklar o kadar çok ki…doldur doldur bitmez….güçlü ve mücadeleci olmalıyız…….sağlıcakla…..

     • Emine Hanım Merhaba,

      Size telefonumu maille gönderdim. Mailim ulaşmazsa bana buradan numaranızı yazabilirseniz sevinirim. Numaranızın olduğu yorumunuzu yayınlamadan silececeğim.

      sevgiler

      • Tekrar selam
       Almanya daki sağlık kasası AOK dan ,İzmir SGK ya onay alma yazısı gitti.İzmir SGK dan AOK ya cevap yazısı faxlandı-takipteyiz-Şimdiki sıkıntım ise şu: pompa seti ve rezervuarları için benim devletim,faturanın 2/3 sini karşılamakta…nasıl bir anlaşma yapılmış olabilir ki Almanya bu malzemeyi bize ücretsiz versin…..sonra ya karşımıza yol-su -elektrik-olarak çıkarsa????? Üstelik Almanya fiyatlarıyla….

       Soruyorum: katkı payı olacak mı,ne kadar kutu-tane alabileceğiz,o an birşey ödenecek mi????
       kimse birşey bilmiyor….

       Mevzuatı iyi bilen birilerine ihtiyaç var…..
       Önümüzü görmemiz gereken bir konu,çünkü Almanya daki ürünün fiyatı çok yüksek,bunun yerine cepten ödeyerek çocuğuma postalasam daha ucuza gelecek…
       İşte süreç böyle işliyor…

       çok teşekkürler,iyilikler…

 2. Merhaba Emine Hanım,
  Ben bilimsel faaliyet amaçlı uzun süreli yurtdışında kalmış insülin pompası kullanan bir akademisyenim. Aynı zamanda kendi bölümümün Erasmus koordinatörüyüm.
  AT / 11 belgesi, bireylerin Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması olan ülkelerde eğitim / staj için bulundukları süre içerisinde Türkiye’deki Sağlık güvencelerinin devamlılığını ifade eder ve sağlık ile ilgili hizmetlerden bu ülkelerdeki sağlık hizmetlerinden bu ülkelerini sağlık politikaları kapsamında yararlanabilmelerini sağlar. Medtronic firması sizi doğru bilgilendirmiş görünüyor. İsterseniz bu yolu deneyebilirsiniz ama ben bu yolu denememiştim.
  Ben yurtdışına gitmeden birkaç ay önce set ve rezervuar (hazne) artırmak için, bazı bolusları kalemle yaparak set/hazneleri 4-5 gün kullanmıştım. Dolayısıyla yurtdışına gittiğimde elimde set/hazne vardı. Yurtdışında da benzerini yaparak elimdeki set/hazneleri yettirmiştim. Bunlara ilaveten ben sensör de kullanıyordum. Kızınız 5 ay için bu yolu deneyebilir. Zira uzun süreli yurtdışı haricinde, ben çok kez 17-20 günlüğüne de yurtdışına çıktım ve bunların bazıları set/hazne yazdırma günlerime denk geldiği için aynı tekniği kullandım.
  Geçmiş olsun.

  • Evet,yanıtınızı kaçırmışım,ilginize çok teşekkürler…..

   Esra Hanım,
   Ürettiğiniz fikir doğru,medtronic firması da böyle önermişti,fakat ben işi biraz daha kurcalamak için bugün Ankara SGK başkanlığını aradım.Biz tek emsal miyiz,tüm Türkiyede bizden başka bunu yaşayan olmamış mıdır düşüncesiyle,kurumsal bir bilgiye ulaşmak istedim.Dediler ki:
   ”AT-11 belgesi ile oradaki bir sağlık-sigorta şirketine gidip(mesela AOK) belgesini ibraz ederek ,sağlık yardım belgesi alacak,o belgeyle ilaçlarını-gereçlerini ücretsiz olarak alması gerek….çünkü biz bu sebeple anlaşma yapıyoruz…..sonra biz onlarla bağlantı kurup ödememizi onlara yapacağız”……………………

   Şimdi bu yorum bana çok gerçekçi ve çözümleyici görünmedi…belki novorapid ve contour TS için geçerli olabilir,ama medtronic ten alınacak ürünlerde sorun çıkacak diye düşünüyorum…….Almanya da ,set ve rezervuar fiyatları farklı mıdır acaba?…sonra diyorum ki,bunca uğraşıyı devletimden gelecek 298 TL için mi yapıyoruz?????

   Sonra düşünüyorum,aile hekimimiz bu reçeteyi yazsaydı ve biz bunları alıp çocuğumuza gönderse idik,veya yakın zamanda oraya gidecek akrabamızın eline tutuştursaydık….mükerrer alım olmadıktan sonra ,raporla sabitlenmiş bu diyabet gereçlerini,çocuğum şehir dışı veya ülke dışında da olsa almam neden sakıncalı olsun ki???Aile hekiminin ceza alması gibi olumsuz örneklerin bulunduğundan sözedildi….Bir suistimal olmadıktan sonra…????Peki ya kızım Amerika ya gitmiş olsaydı???? Onlarla bir anlaşma yokmuş…peki herşey cepten mi gidecekti???

   Tuğrul Bey,
   Önerileriniz çok doğru,keşke önceden aklımıza gelseydi…biz pompa bozulursa ne yaparız korkusuyla,yanına flexpen ve uçlarını koyduk….pompa kullanıyorken flexpen kullanımına nasıl geçilir,uzun etkili kısa etkili insülin doz ayarları neye göre yapılır,pompa bozulup hiçbirşeyi okuyamıyorsak ne yaparız,…biraz bilgi eksiğimiz var….

   İlginize,sevginize çoooookk teşekkürler,sağlıkla kalın…

   Emine Çal

 3. Emine Hanım yillar once yazmissiniz ama belki dönüşünüz olur ben de 5 yillik tip1 diyabetliyim erasmusla litvanyaya gidecegim onumuzdeki guz donemi ama ailem gitmesen sekerine bir sey olursa senin sadece beslenmen onemli diyorlar kızınız nasil beslendi acaba ne tur sıkıntılar oldu tesekkurler simdiden

  • seçil hanım bende litvanyaya gideceğim herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı insülinleri yazdırmak için yada uyguladığınız adımlar nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: