Elginkan Vakfı Tarafından “Şekerini Bil” Projesi İle Biyoçip Ekibinin Oldu

Haberler&GelişmelerElginkan Vakfı Tarafından “Şekerini Bil” Projesi İle Biyoçip Ekibinin Oldu

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından Elginkan Vakfı’nın desteği ve DEPARK ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nin bölgesel iş ortaklıklarıyla düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler’de (YFYİ) kazananlar belli oldu…

YFYİ Idea kapsamında büyük ödül Elginkan Vakfı tarafından “Şekerini Bil” projesi ile Biyoçip ekibinin oldu.

11. yılını geride bırakan ve bu yıl da yoğun katılımın olduğu Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) ödülleri gerçekleştirilen tören ile sahiplerini buldu. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve yatırımcıların, yöneticilerin, akademisyenlerin, girişimcilerin ve şirket sahiplerinin yer aldığı törende, finale kalan girişimciler ilk kez iş fikirlerini kamuoyu karşısında sundu ve jüri değerlendirmesinin yanı sıra bu yıl ilk kez internet üzerinden halk oylaması gerçekleştirildi.

Tüm dünya insanına sürekli glikoz (şeker) ölçümü sağlamayı hedefleyen projesi ile; parmaktan her gün defalarca yapılan şeker testleri, özellikle de küçük yaştaki diyabetlilerin canlarını acıttığı ve de derilerini tahriş ettiği için çok büyük bir sorun olduğunu bu nedenle ucuz, acısız, rahat takılıp çıkarılabilir, yapışkan bir kağıt görünümünde olan ve vücuttan sürekli ölçüm alarak, acil durumda kullanıcının telefonuna alarm vererek, diyabetli veya sağlığına dikkat etmek isteyen herkesin ihtiyaç duyduğu bir ürün olan, kendi tasarımları GlucoKnow ile 100 bin TL’lik ödülün ve ABD Kampı’nın kazananı oldular.

Özellikle Tip 1’lerde gözlenen düşük ve yüksek şeker krizleri ile diyabetliler için çok büyük bir tehlike olan ve ülkemizde her hafta onlarca insan sırf bu yüzden hayatını kaybetmesi nedeni ile büyük önem taşımaktadır.

2005 yılında 195 girişimciyle çıktığı yola, bu yıl 11. yılında 1.243 girişimci başvurusuyla devam eden YFYİ, 1353 iş finale kalmak için mücadele etti. Birbirinden değerli girişimcileri ve iş fikirlerini destekleyen YFYİ bu yıl ilk kez iki ana kategoride projeleri değerlendirirken, YFYİ Idea’da 43 ekip, YFYİ Pro’da 19 ekip kuluçka dönemine kalarak yoğun eğitim ve mentorluk döneminden yararlandı. Son derece verimli ve yoğun geçen kuluçka döneminin ardından, 5 Aralık’ta gerçekleştirilen finalde YFYİ Idea’da 10 ekip, YFYİ Pro’da 12 ekip Bilişim, Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği, Enerji ve Sağlık Kategorilerinde finale kaldı.

Kaynak: http://www.bizimsaglik.com/seker-olcumunde-igneye-son/1193/

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: