Dr Peter Attia – Ya Diyabet Hakkında Yanılıyorsak?

DiyabetTVDr Peter Attia - Ya Diyabet Hakkında Yanılıyorsak?

Dr Peter Attia – Ya Diyabet Hakkında Yanılıyorsak?

Bu sabah Nergis Genç’ten bana maille geldi. Kendisi de tip-1 diyabetli. Bir video linki ile birlikte birkaç satır yazmış. Mailin bir kısmını sizlerle paylaşıyorum.

“T1D hakkında video izlemek, farklı bilgiler elde etmek isterken aşağıda adresini de yazdığım videoya denk geldim. Güzel bir video ve izlenilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

Video bir zamanlar acemi olan bir doktorun diyabetli hastaya yaklaşımından ve sonrasında yaşadığı pişmanlığından bahsediyor. Videoda asıl ilgimi çeken doktorun düşüncesizce savurduğu yargılarının aslında bir bakıma doğruluğu ve maalesef birçok kişinin de direkt bu düşünceler ile bize yaklaşmatığı gerçekleri 🙁

Özellikle, doktorun “Biraz daha dikkat etseydi şu an bu durumda olmazdı” yargısı beni düşündürdü. Bir bakıma çok doğru. Eğer birazcık bile dikkat edersek şeker seviyelerimizin ne kadar düzgün gittiği bir gerçek. Ama diğer yandan bu hiç kolay değil ve maalesef bazen siz ne kadar da dikkat ederseniz edin, etrafınızdaki olumsuz olaylar hormonlarınızı ve neticede şeker seviyenizi etkiletebiliyor. 

Sizin de birçok kez bahsettiği gibi “Tip 1 diyabetliler her gün tatil gibi yaşamalı.” ama bizdeki tatil algısı istediğimi yer, istediğimi içerim şeklinde maalesef olmamalı. Bazen haftada bir gün sanki hiç şekerim yokmuş gibi istediğimi yiyip içeyim diyorum ama neler olur korkusunu aşamadım henüz  🙂

Böyle bir platform kurduğunuz ve çok ilgili olduğunuz için ayrıca teşekkür etmek istiyorum.”

Bu arada ben de TEDTalks konuşmalarına bayılırım. Size her alanda harika video ve konuşma izleme fırsatını vereni Türkçe dil seçeneği de olan ve aynı zamanda kar amacı güdmeyen bir organizasyon. 

Profesyonel iş hayatının içinde olanlar, kişisel gelişim isteyenler, bir konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler gibi gibi birçok konuda size az biraz da olsa rehberlik edebilecek videolar barındırıyor. 

Bu videoda da Dr Peter Attia hem tip-1 hem de tip-2 diyabetten bahsederken, kendisine gelen diyabetli bireylerle nasıl empati kurup, standart tedavi ve çözümlerin bazen yetersiz kalabildiğini anlatıyor. Aynı zamanda da kendisinde insülin direnci geliştiğinde hastalarına önerdiği, kendinde uyguladığı tedavi yöntemlerine eleştirel bir bakış açısı getiriyor. Ve biraz da bizlere vizyon kazandırıyor.

Yaklaşık 15 dakikanızı ayırıp Türkçe alt yazılı olan bu videoyu izlemenizi öneririm. Tip-1 diyabet konusunda biraz motivasyon, biraz düşünme ve biraz da farkındalığımızın artacağını düşünüyorum. Özellikle akıllı telefon ve iPad’den izleniyorsa ve direkt Türkçe alt yazı gelmiyorsa videoyu açtıktan sonra sağ alttaki konuşma balonuna tıklayın ve Türkçe dil seçeneğini tercih edin.

Tekrar teşekkürler Nergis Genç 🙂

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: