Dövmeyle Şeker Ölçümü

Haberler&GelişmelerDövmeyle Şeker Ölçümü

İngilizce’den Türkçe’ye çevireceğim çalışmalar arasındaydı. Türk basınının çevirmiş olması çeviri yükünü üzerimdem almış oldu 🙂 Haberin ana linki: http://www.cnbc.com/id/102337534

ABD’nin California Üniversitesi’nden öğrenci Amay Bandodkar, kandaki şeker seviyesini gösteren, diyabet hastalarının kullanabileceği geçici bir dövme icat etti.

Cilde uygulanan ve içinde elektrotlar bulunan dövme, glikoz seviyesini ölçüyor. Yedi kişide yapılan denemelerde, iğneyle yapılan geleneksel testler kadar doğru sonuçlara ulaşıldığı bildirildi. Dövme kanı ölçmüyor. Bunun yerine deri hücreleri arasındaki sıvıda bulunan glikozu ölçüyor. (Sabah Gazetesi)

Geçici Dövme İle Diyabet Testi
Kaliforniya Üniversitesinde araştırmacı olan Amay Bandodkar liderliğindeki bir ekip, geliştirdikleri esnek prototip biyosensörü geçici dövme kağıdına basarak kolay ve acısız uygulanabilecek bir diyabet testi elde etmişler. Daha önce de yine Kaliforniya Üniversitesi profesörlerinden Joseph Wang, benzer bir biyosensör sayesinde sporcuların vücutlarındaki laktat seviyelerini ölçmeyi başarmıştı : Laktat seviyesi ölçebilen geçici dövme. Belli ki; Amay Bandodkar’ın ekibi de Prof. Joseph Wang’ın laboratuvarında biyosensörü geliştirmeye devam etmişler.
Prototip, geçici bir dövme şeklinde cilde uygulanırken üzerindeki eletrotlar aracılığıyla hastanın cildine çok hafif bir elektrik akımı geçiriyor. Bu akım, cilt hücrelerindeki sıvılarda bulunan sodyum iyonların  elektrotlara doğru çekilmesine sebep oluyor. Bu iyonlar içlerinde glukoz molekülleri taşıyorlar. Daha sonra geçici dövmenin üzerindeki sensör, bu glukoz akımı tarafından yaratılan elektriksel yükün gücünü ölçüyor. Sonuç olarak kişinin kanında bulunan şeker oranı bu şekilde ölçülebiliyor.
Bu yöntemle şimdiye kadar 7 sağlıklı kişinin kanındaki glukoz oranları başarıyla ölçülmüş. Fakat cihaz, daha sayısal verileri üzerinde gösteremiyor. Dolayısıyla araştırmacıların, cihazı ölçüm yapıldıktan sonra ciltten söküp  analiz etmesi gerekiyor. Araştırma ekibinin açıklamasına göre, bu küçük sensörün Bluetooth özelliklerine sahip olması da bekleniyor. Bu sayede hastanın glükoz seviyeleri gerçek zamanlı olarak doktoruna ulaşabilecek ya da veriler bulutta depolanabilecek.
Araştırmacılar buluşlarının sadece diyabet oranları ölçmekle sınırlı kalmayacağını umuyorlar. Bu küçük geçici dövmeler uzun vadede kanımızdaki metabolitleri, ilaçları, alkol seviyelerini de ölçebilirler. (Forum Donanım Haber)

1 Yorum

  1. bu defa hangi bilinmeyen eller engelleyecek bu güzel gelişmeyi..açıkçası çok merak ediyorum.umarım kısa sürede çalışmalar tamamlanır da hayata geçer..inşallah.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: