“Diyabetten Güzellik Yaratmak/Kamp Yazılar”ı Kitabı Yayınlandı

Çocuklar ve T1D"Diyabetten Güzellik Yaratmak/Kamp Yazılar"ı Kitabı Yayınlandı

“Diyabetten Güzellik Yaratmak/Kamp Yazılar”ı Kitabı Yayınlandı

Bundan 22 yıl önce KKTC Lapta’da düzenlenmeye başlanan, daha sonra İznik’te sürdürülen Diyabetli Çocuk Kampları’nı ve 2011’den itibaren düzenlenen Diyarbakır Diyabetli Çocuk Kampları’nı anlatan “Diyabetten Güzellik Yaratmak”isimli kitabımızı İznik Kampı öncesi yayınlamanın ve çocuklara armağan etmenin sevincini yaşıyoruz.

İlk kamptan beri yaşadıklarımı ve gözlemlerimi yazmaya; çocukların sözcüsü olmaya ve deneyimlerimi paylaşmaya çalışıyorum. Yaşamımdaki zor zamanların engel olduğu birkaç yıl dışında bütün kampları yazmaya çalıştım. Kendi yazdığım kamp yazılarına daha sonra çocukların ve beraber çalıştığım arkadaşlarımın yazıları eklendi ve yazılar birikti. Bu yazılar, kamplarda yaşananları ucundan da olsa anlatmayı amaçlıyor ama esas çocukların yazdıklarında ve konuşmalarında kampın etkisini görmek mümkün. Yazıları okurken, onların dünyasını yeniden hissetim ve anlattıklarından tekrar çok etkilendim. O yüzden, bu yazılar, bizim yaşadıklarımızı anlatmaktan çok, diyabetli çocukları topluma anlatmayı, tanıtmayı amaçlıyor.

Benim için diyabetli çocukların hekimi olmak, uzun süredir bir meslek olmanın ötesinde, onların çok sevdiği bir ifadeyle “Bir yaşam biçimi” oldu. Şimdiye kadar 1500’den fazla çocuk ve 200 dolayında diyabete emek veren sağlık personeli, tıp öğrencisi, diyetisyenlik öğrencisi, çocuk endokrinoloji/ çocuk ve çocuk ruh sağlığı hekimleri/asistanları ve diğer gönüllülerle bu kamplarda buluştuk, tanıştık. Her birini burada “İznik Kardeşliği”yle selamlamak, emekleri için teşekkür etmek istiyorum. Yazılarda bir çoğunun ismi geçiyor zaten. Bir gün bir yerde onların hepsiyle buluşmayı düşlerim; dilerim yapabiliriz.

Kitaba, http://www.arkadasimdiyabet.com/ogreniyoruz/okuyarak-ogrenelim/e-kitaplar/diyabetten-guzellik-yaratmak linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Basılmış kitabı edinmek isteyenlerin ise sukruhatun@gmail.com adresine mesaj göndermeleri gerekiyor.

İznik’te bir gün herkesle buluşmak üzere, sevgiler.

Prof Dr Şükrü Hatun

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: