Diyabetli Olarak Büyümek Zor; Erişkinliğe Geçiş ve İş Sahibi Olmak Kolay Mı?-Bölüm2

Diyabetli HaklarıDiyabetli Olarak Büyümek Zor; Erişkinliğe Geçiş ve İş Sahibi Olmak Kolay Mı?-Bölüm2

Tip 1 diyabetlilerin sağlık güvencelerinin sürdürülmesi ve yaşam boyu desteklenmesi

Ülkemizde SGK kapsamının 18 yaş altındaki nüfusu koşulsuz kapsaması ve diyabet tedavisi ile ilgili geri ödeme kapsamının genişlemesi önemli bir ilerleme olmuştur. Bu sayede ülkemizdeki diyabetli çocuklar gelişmiş ülkelerden daha iyi bakım koşullarına kavuşmuşlardır. Bununla birlikte bu cömert desteğin bir grup diyabetli için (üniversite öğrenimine devam edemeyen ve SGK desteğinin sürmesi için prim ödemek durumunda kalanlar) 18 yaş bitince aniden kesilmesi önemli bir sorun yaratmaktadır. Oysa başta insülin olmak üzere diyabet bakımında gerekli olan tıbbi imkanların en azından erişkine geçiş döneminde ve mümkünse yaşam boyu sürdürülmesi diyabetlilerin sorunsuz ve başarılı bir ömür sürmeleri için gereklidir. Bunun ötesinde diyabet tedavisinde kullanılan tıbbi malzemelerin uluslararası kabul gören standartlarda olmasının sağlanması ve yeni teknolojilere ulaşma imkanlarının iyileştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu çerçevede aşağıdaki öneriler belirlenmiştir.

1- Tip 1 diyabetliler için hayati bir ilaç olan insülin, prim ödeme koşulu olmadan yaşam boyu geri ödeme kapsamına alınmalıdır.

2- İhtiyacı olanlar için en azından geçiş döneminde (18-24 yaş) SGK sağlık güvencesi prim ödeme koşulu aranmaksızın sürdürülmelidir.

3- Yeşil kart kapsamındaki diyabetlilerin izlendikleri merkezlere sevk zorunluluğu olmadan ulaşabilmelidir.

4- Kan şekeri ölçme aletleri geri ödeme sisteminden çıkarılmalı ve bunun yerine uluslararası kabul gören standartlara sahip ve destek servis veren firmaların ürünlerine fark alınmadan erişim sağlanmalıdır.

5- Ayrıntılı gerekçeler ve ilgili merkezlerin sertifikasyonu temelinde gelişmiş insülin pompası (sensörlü olanlar dahil) ve kan şekeri ölçüm sistemleri ile bunların sarf malzemelerinin geri ödemesi sağlanmalıdır. (Kaynak: Diyabetli olarak büyümek zor; erişkinliğe geçiş ve iş sahibi olmak kolay mı?)

5 YORUMLAR

 1. şimdi burada yapmamız gereken bir şey var gibi esra mesela change.org imza kampanyası tamda bu metin veya biraz zenginleştirilmiş hali kolay gelsin

  • Merhaba sniper,

   Adınızı bilmediğimden bu şekilde hitap ediyorum.
   Esra Hanım yerine ben cevap vereyim. Bizde kendi içerimizde imza kampanyası yaptık ve gerekli yerlere ilettik ama pek ilerleme sağlayamadık.
   Siz yine de faydası olacağını düşünüyorsanız linki paylaşın lütfen. Katılmak isteyen imzalar.

   İyi Günler.

   • Eşref Avcı bey ilginize çok teşekkür ediyorum, ismim Süleyman ben imza kampanyasının çocuklar ve gençler adına daha faydalı olacağını düşündüm gerçi siz daha önceden yaptığınızı söylediniz buna benzer bir yazıyla aynı kampanyayı devam etme şansımız olabilirmi.

    • Süleyman Bey,

     Şu aşamada öyle bir planımız yok. Ama eğer change.org da var ise böyle bir kampanya bizimle paylaşırsanız, katılmak isteyenler imzalarını atarlar.

     İyi Günler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: