Diyabetli Çocuklara ‘Yaz Uyarıları’

Çocuklar ve T1DDiyabetli Çocuklara 'Yaz Uyarıları'

Güneş çarpmasına, çocuğun şeker komasına girmesini hızlandırıyor

244204_1

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, yaz aylarının diyabetli çocuklar için çeşitli riskler taşıdığını belirterek, “Diyabetli çocuklar, güneş çarpmasına dikkat etmeli, güneş, çocuğun şeker komasına girmesini hızlandıran bir faktör” dedi.

Kurtoğlu, diyabetli çocukların yazı sağlıklı geçirmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı önemli hususlar olduğunu söyledi.

Yaz boyunca çocukların diyetlerine devam etmeleri tavsiyesinde bulunan Kurtoğlu, “Çocuklar bu dönemde aşırı egzersiz yapacakları için egzersiz öncesi bir ara öğün almaları gerekiyor. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinin yanı sıra insülinin etki saatlerine göre, 10.30 ile öğleden sonra ve gece normal yemeğin 3’te biri kadar ara öğün alınmalı. Bu öğünün ardından spor yapabilirler, havuza girebilirler. İnsülin yapılan bölgede egzersize göre değişiklik gösterir. Örneğin futbol oynayan bir çocuğun insülini kollara ya da karın bölgesine yapılmalı çünkü bacağa yapılan insülin hareketlilikten dolayı hızla emilir ve kan şekeri düşer” diye konuştu.

Kurtoğlu diyabetli çocukların yaz tatilinde güneşten en doğru şekilde yararlanmaları gerektiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Güneş, diyabetli çocuklar için önemli bir risktir. Yazın diyabetli çocuklar, güneş çarpmasına dikkat etmeli, güneş çocuğun şeker komasına girmesini hızlandıran bir faktör. Güneş, insülin düzeyini etkiler. Bu nedenle güneşin dik geldiği vakitlerde, saat 10.00 ile 16.00 arasında, çocukların dışarı çıkmamasını tavsiye ediyoruz. Daha sonra da şapka ile çıkmaları gerekiyor. Diyabetli çocukların diğer çocuklara kıyasla havuzların kirliliğinden kaynaklanan dış kulak yolu iltihabı ya da mantar gibi hastalıklara yakalanma riski daha yüksek. Bu risklerden dolayı aileler, diyabetli çocuklarını yaz tatilinde sıkmadan, baskı altına almadan takip etmeli ve korumalı.”

Şeker hastası çocuk dondurma yiyebilir

Diyabet hastaları için ‘diyet’ yerine ‘beslenme programı’ ifadesinin tercih edildiğini ifade eden Kurtoğlu, şeker hastası çocukların her türlü gıdadan yiyebileceklerini ancak kalori hesaplamasını dikkate almaları gerektiğini belirtti.

Kurtoğlu, yazın gelmesiyle çocukların dondurmaya karşı koyamadıklarını anımsatarak “Şeker hastası olan çocuklar dondurma yiyemez diye bir yaklaşımımız yok. Miktarı ve kalorisi fazla olmamak şartıyla diyetlerine uygun dondurma yiyebilirler” şeklinde konuştu.

Diyabetin görülme yaşı düştü

Diyabetin çocuklarda görülme yaşının düştüğünün altını çizen Kurtoğlu, şöyle devam etti:

“Eskiden diyabete çocuklarda çoğunlukla okula başlarken bir de buluğ çağına girerken rastlanırdı. Şu an ise tüm dünyada 5 yaş altındaki çocuklarda diyabetin görülme oranı arttı. Malesef 6, 9 ve 13 aylık diyabet hastası bebekler var. Bunun sebebi bütün dünyada olduğu gibi besinlere, sulara, bitkilere bulaşmış endokrin bozucu maddeler.” (Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/saglik/)

 

1 Yorum

  1. Ünsal amca merhaba,
    Sadece diyabet değil hemen hemen her konu ve tüm hastalıklar için bu böyle.Hasta olma yaşı çok düşmüş durumda.Onun için midir neden bilmem annem hep derki;
    “bu zamanın çocukları plastikle büyüdüklerinden çok çabuk bozuluyorlar der” 😀
    Bende TRT habercilerdenim ama bu aralar ister istemez, aramıza bi soğukluk girdi.
    Bu konu için değil tabi.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: