Diyabetli Bir Köpeğe İyi Bakabilir Miyiz?

Genel BilgilerDiyabetli Bir Köpeğe İyi Bakabilir Miyiz?

Sizlerle bir oyun olsa ve bu oyunda diyabetli avatarımıza nasıl bakabileceğimizi deneyimlesek demiştim hatırlarsanız Lilly Diyabet Akademisi yazımızda.

Avatar olarak insan olmasa da bir diyabetli köpek de fena olmamış anlatacağım oyunda 🙂 . Facebook’ta diyabetli doktor adayımız ve aynı zamanda takipçilerimizden Oktay Dokuz’un bir paylaşımını sizlere aktarmak istedim.

Diyabetli bir köpeğin diyabetinin koçu olabilir miyiz acaba? Doğru dozda insülin yapıp, hiperglisemi ya da hipoglisemi yaşadığında nasıl müdahale edebiliriz?

Acıktığında ne yiyeceğine nasıl karar veririz? Hangi zamanlarda spor yapabileceğini nasıl belirleyeceğiz?

http://www.nobelprize.org/educational/medicine/insulin/game/insulin.html linkinden oyuna erişim sağlayabilirsiniz.

Oyunlardan pek hoşlanmam ama oyunun içerisinde diyabet olunca algılarım açıldı. Biraz denedim oynamayı. Ama insülin yapmama rağmen kan şekeri yükselen bir köpeğin üzgün ve ağlak halini görünce kapadım 🙂 .

Bir de kaç ünite insülin yaptım bilmiyorum ama kan şekerini bir türlü düşüremedim. İnsülin direnci mi oluştu acaba?

Akşam Eşref’e oynatacağım. Bakalım neler olacak 🙂 .

Sizler de deneyin lütfen. Yorumlarınızı merak ediyorum 🙂 .

Not: Eşref ve bana oynadıkça sıkıcı geldi. Kaç ünite insülin yaptığınızı dahi göremiyorsunuz 🙂 .

 

 

8 YORUMLAR

  1. Merhaba Esra hanım bizde dün oğlumun şekerini çıkartamadık öğlen açlık 102 geldi yediğine göre 4 ünite humalog yaptık 1. Saatte 37 ye düştü 2 saat uğraştık 55 den yukari çıkartamadık toplam iki saat icinde 7 kesme seker iki bardak vişne suyu içtiği halde en yüksek 55 oldu en son acile götürdük neden sizce böyle olmuş olabilir bize bişeyler söyleyemediler

  2. Esra hanım burada doktorumuzu aradık bize acile gidin doktoru arayacam dedi ama gittiğimizde hic kimseyi arayıp bilgilendirmemiş ordayken aradık telefonumuza bile cevap vermedi biz bu doktorlara nasıl oğlumuzu emanet ediyoruz takip ettigi hasta olmasına rağmen biz o durumdayken ilgilenmedi ben aradığımda beni bilgilendirecek bir doktor arıyorum ama galiba yok sadece parayı alırken varlar biz dün cok korktuk ama bize açıklama bile yapmadılar sadece ihtiyacı azalmış olabilir dediler biz uzun zamandır 15 karbonhidrata 1 yapıyoruz şimdi değişmiş olabilirmi sevgiler

  3. Merhaba Esra hanım bizim 1,5 yıl oldu ilk zamanlar kısmı balayindayiz denilmişti ama sonra insulin ihtiyacımız artı bir daha tekrar balayina giriliyorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: