Diyabetin Sesi

DiyabetTVDiyabetin Sesi

Özellikle diyabette bence sesler çok önemli.

Glükometremizin kan şekeri ölçerken çıkardığı sesler, insülin kalemi ile insülin yaparkenki sesler ya da insülin pompası kullanıcılarının duyduğu sesler.

Tip-1 diyabet tarihin karanlık sularına gömülene kadar maalesef bu seslerle yaşamaya devam etmek zorundayız.

Ben 12 yıldır tip-1 diyabetliyim. Ve günde ortalama 10 kez kan şekerimi ölçtüysem, bu kadar zamanda 43 bin 830 kez kan şekerimi ölçtüm. Ya da yine ortalama 17 bin 520 kez insülin kaleminin dönme sesini duydu kulaklarım. Ya da son 2 yıldır kaç kez insülin pompamı elime alıp titreşimini ya da çıkardığı sesleri duydum.

Ne olursa olsun bu sesler bizim bir parçamız. Ve tip-1 diyabete kesin çözüm bulunana kadar bu sesleri duymaya ve bu araçları kullanmaya devam edeceğiz.

Bu videoyu Doç. Dr. Oğuzhan Deyneli’ye izletmeden sadece anlattım. Bence ‘Diyabetin Sesi’ olsun adı dedi. Güzel de oldu.

Bakalım bu sesler sizlere tanıdık gelecek mi? Bakalım neler hissedeceksiniz?

3 YORUMLAR

  1. Ben maalesef o sesleri duyduğumda gözyaşlarına boğuluyorum,tamam umutluyuz yine de çok şükür halimize ama halen aklımın bir köşesinde neden oldu diyorum.. konferans çıkışı eda hanıma da anlatırken ağladım yani bir anne olarak Mustafanın erken doğması mı yada anne sütü alamadı sağlıklı besledim bir hastalık geçirmedi, sevgi desen 7/24 sevgi modundaydı yani sebep ne olabilir dedim, inanın sizin hiçbir suçunuz yok dedi . birçok hastalığı biz kendimiz yapıyoruz kötü beslenme sigara alkol stres vb…dolu sebep var ama tip 1 diyabet neden oluyor halen anlamış değilim…Yani ne bebekler var bırakın anne sütü annesini bilmiyor ya da ne şartlarda insanlar yaşıyor çocuğun üstü başı kir içinde hiçbir sağlık problemi yok ya da ne bebekler hastalıklar enfeksiyonlar geçiriyor aylarca hastanelerde kalıyor bir sürü ilaç içiyor… Eda hanımın bana dediği söz “kötü bir talih”… yani gerçekten şu ahir ömrümde tek bir dilek dileme şansım olsaydı tüm tip 1 diyabetliler için şifa dilerdim… herkese kucak dolusu sevgiler…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: