Blog Kuralları ve Tüzüğü

unlem_isaretiDeğerli Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere bloğumuz bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı, etkinliklerin düzenlediği, tip-1 diyabet odağında gelişmelerin sizlere aktarıldığı, tip-1 diyabetle ilgili literatür bilgilerin iletildiği sosyal bir plaform.

Tip-1 diyabetli ve/veya yakınlarının yazdığı yazılar doktor, diyetisyen ya da eczacı önerisi içermemektedir. Tamamıyla kendi bilgi ve deneyimleri odağındadır.

Tip-1 diyabetin uzman tarafında olmadığımız için de aslında yazdığımız her yazı ya da yorumun diğer bireylerin yanlış anlamasına mahal verilmeden yazılması ve paylaşılması gerekiyor.

Bu sebeple artık bloğumuzda daha dikkatli olmamız gerekli.

  • Kendi deneyimlerimizi, kendi düşüncelerimizi ya da bakış açımızı yazdığımız yazıların, yani ana sayfada yazılan yazıların, sonuna mutlaka parantez içerisinde ‘bu benim deneyimim ve düşüncemdir.’ şeklinde bir dipnot düşelim.
  • Ya da bir yorum yaptığımızda da durum aynı şekilde geçerli.
  • Bununla birlikte bir kaynaktan alıp, yani gazete, tıbbi döküman ya da dergi vb, yayınladığımız yazıların sonuna da kaynağın adı ya da linkini yazalım. Atıfta mutlaka ama mutlaka bulunmak lazım ki bloğumuz kurulduktan bu yanan özellikle blog sahibi olarak ben bu detaya önem veriyorum.
  • Tıbbi otoritelerin kabul etmediği tedavilerin paylaşılması ve önerilmesi de aynı zamanda sıkıntı yaratabilir. Ancak kendiniz bu tedavi yöntemini uyguluyorsanız bile bu size özel bir durum olduğu için size özel bu yöntemi önermemeniz lazım.
  • Bu durum yazılarda kullandığımız görseller için de geçerli. Uzun zamandır yapıyoruz. Her yazımızda mutlaka bir görsel var. Bu görseli Google’da araştırdıktan sonra ekliyorsak mutlaka görsel kaynağının linkini yazının sonuna not olarak düşelim.
  • Ama kendimize ait bir fotoğraf ya da tasarım ise atıfta bulunmamıza gerek yoktur.
  • Bloğumuz tartışmaya mahal verebilecek bir ortam değildir. Bu şekilde bir ortam yaratan bireylerin yorumları yayınlanmaz ve eğer kayıtlı kullanıcı ise Kullancılar’dan çıkarılır.

 

BLOG KULLANIM VE ÜYELİK KOŞULLARI

BLOGUN ADI, KURULMASI ve KURUCULARI

MADDE 1-

Blogun adı “DiyabetimBen.com”dur.

DiyabetimBen.com, Tip-1 diyabet odağında Türkiye’nin en dinamik ve güncel bilgilerine sahip interaktif bir blog olması fikri ile 16 Şubat 2012 tarihinde Tip-1 diyabetli Esra Avcı, Tip-1 diyabetli yakını Eşref Avcı  tarafından kurulmuştur.

Fatura Bilgileri         : DiyabetimBen.com / Esra Avcı

Adres                    : Elalmış Cad. Seyhan Sok. No:13 D:11 Ümraniye / İstanbul

Vergi Dairesi           : Sarıgazi VD 899 030 497

 

BLOGUN AMACI

MADDE 2-

Amaç, gerek kurucuların gerekse de blog kullanım ve üyelik koşullarını kabul eden kullanıcı ve üyelerin, yaşayarak deneyimlediği hususların ve bu konudaki bilgilerinin onlar tarafından bir araya getirilerek diyabet odağında bilgi paylaşımı ile bu bakımdan manevi olarak karşılıklı destek, yardımlaşma ve dayanışmanın sağlanmasıdır.

Blogta yazılan yazılar ve altlarına kullanıcılarca yapılan yorumlar kesinlikle öneri ve tavsiyede bulunulması amacıyla yayınlanmamıştır. Yazı yazan ve yorumlarda bulunanlar, kendi deneyimlerini içeren yazı veya yorumlarının altına bu hususun kendilerinin deneyimlerine dayandığını belirtmeli, yazılardaki veya yorumlardaki deneyimleri baz alarak hareket eden okuyucu veya üyeler ise DENEYİMLERİN, TAVSİYE VE ÖNERİ NİTELİĞİNDE ALGILANMASININ AMACIMIZ DIŞINDA OLDUĞUNU dikkate almalıdırlar. Bu noktada blogta yazı yazıp veya yorumda bulunup deneyimlerini paylaşanlar ile blog kurucularına sorumluluk yükletilemez.

BLOG, TİCARİ BİR AMAÇ VEYA HER HANGİ BAŞKA BİR SURETTE KAR GÜTME, KAZANÇ ELDE ETME SAİKİYLE KURULMAMIŞ OLUP, YAZILAN YAZI VE YAPILAN YORUMLARDA DA BUNA DİKKAT EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

BLOGUN AMACI İŞBU MADDENİN BİRİNCİ PARAGRAFINDA AÇIKLANDIĞI ÜZERE TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYAN DENEYİMLERİN VE BİLGİLERİN PAYLAŞILMASINDAN İBARET OLUP BU AMAÇ DİYABETLİLERE MANEVİ DESTEK SAĞLANMASI MAKSADIYLA GÜDÜLMEKTEDİR. BUNUN DIŞINDA KURUCULAR İLE KULLANICI VE ÜYELER’DEN BAŞKA BİR KULLANICI-ÜYE VEYA OKUYUCU’YA MADDİ DESTEKTE BULUNMASI BEKLENEMEZ.

 

BLOGUN FAALİYETLERİ

MADDE 3-

DiyabetimBen.com kurucuları, kullanıcıları ve üyeleri tarafından sosyal medya aracılığı ile tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunulur; belirli zamanlarda konu ile ilgili etkinlikler düzenlenip bu paylaşım çoğaltılır ve kullanıcı ve üyeler gelişmelerden haberdar edilir; kısaca bir anlamda güç birliği yapılarak tip-1 diyabet ve bağlı komplikasyonlardan muzdarip olanlar arasında MANEVİ YÖNDEN desteğin ve dayanışmanın sağlanmasına yardımcı olunur.

 

BLOG YAZAR KADROSU

MADDE 4-

Blog kullanıcıları ve üyelerini tip-1 diyabetle mücadele, diyabette beslenme, bağlı komplikasyanlar, gelişmeler ve diğer ilgili konularda bilgilendirerek onlara yardımcı olmak adına  blog yazar kadrosu oluşturulmuştur.

Yazar kadrosu değişken olup, her yazar kendi bilgi ve deneyimlerini blog takipçileri ile paylaşmaktadır. Bu paylaşımlar  kesinlikle tavsiye niteliği taşımamaktadır.

 

BLOG KURALLARI

MADDE- 5

Blogta, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine, yasalarına ve Atatürk’e yönelik hiçbir olumsuz yazı yazılamaz, yayın ve eleştiri yapılamaz.

Ahlak ve adap normları ile hukuka aykırı olumsuz hiçbir yazı ve yorum yazılamaz.

MADDE- 6

Kişi veya grupların dinini, dilini, milliyetini aşağılayıcı içerikteki yazılar ve asılsız iddialar ile siyasi yazılar yazılamaz. Bu tür yazılar blogumuzca engellenmesi mümkün olur ise engellenecek aksi takdirde tamamen sorumluluğumuz dışı kalacaktır.

MADDE- 7

Telif hakkı üçüncü kişilerde olan yazıların içeriği izinsiz yayınlanamaz.

Başka bir siteden veya kaynaktan alınan yazıların ve/veya içeriklerin,görsellerin alıntı yapıldığı sitesi veya kaynağı gösterilmelidir. 

MADDE- 8                                                                                  

Blog üye ve kullanıcıları, blog üzerinden gerek kendi aralarında yapacakları konuşmaların gerekse de üçüncü sahışlar hakkında söyledikleri sözlerin hakaret ve sövme içerikli olmaması hususuna dikkat etmelidirler. Bu yönde eylemde bulunanlar bir defaya mahsus olmak üzere ikaz edildikten sonra, bu tutumlarını devam ettirdikleri saptanırsa, kurucular tarafından engellenecek ve blog üyelikleri iptal edilecektir.

MADDE – 9

Blog kurulurken ticari amaç veya kar gütme ve kazanç sağlama saiki güdülmediğinden ve devamında da güdülmeyeceğinden yazılan yazı ve yapılan yorumlarda da buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

MADDE -10

DiyabetimBen.com’da yazılan ve literatür niteliği taşımayan yazılar sadece tip-1 diyabetlilerin kendi tecrübelerini anlatmakta olup, doktor, diyetisyen ve/veya eczane tavsiyesi olarak kabul edilemez. Blog takipçileri tedavi yöntemlerini değiştirici nitelikteki yazı ve yorumlar ekleyemez. 

 

YAPTIRIM VE SORUMLULUK

MADDE -11

DiyabetimBen.com blogunda yazılan içerikten, yorumlardan, eklenen görsellerden kullanıcısı sorumludur. İşbu blog kullanma ve üye olma şartlarının aksine eylem ve tutumda bulunanlar ve sözler sarf edenler, bir defaya mahsus olmak üzere ikaz edildikten sonra bu tutumlarını devam ettirdikleri saptanırsa, kurucular tarafından engellenecek ve blog üyelikleri iptal edilecek ve söz ve eylemlerinden tamamen kendileri sorumlu olacaklardır.

MADDE -12

DiyabetimBen.com’a üyelik başvurusunda bulunmuş, yazı yazan ve/veya yorum yapan herkes bu şartları kabul ederler.

 

 

3 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.