Diyabete Kesin Tedavi Yolda Mı?

Haberler&GelişmelerDiyabete Kesin Tedavi Yolda Mı?

Esra’nın NOTU: Haberin İngilizce kaynağını bulamadım ama Flemenkçe kaynağın linkini paylaşıyorum. Türk basının paylaştığı kısımla ana kaynak uyumlu bilgi içeriyor gibi.

Hollanda’dan bizi takip eden arkadaşlarımız https://www.jdrfwalk.nl/nieuws/119-vandaag-in-de-telegraaf-prof-dr-bart-roep-t1d-straks-te-genezen linkindeki yazıyı bize tam olarak Türkçe’ye çevirebilirse sevinirim. Çünkü Türk basını maalesef haberi olduğu gibi yayınlamaktan ziyade ilgi çekebilecek kısımları yayınlayabiliyor.

“Bağışıklık sisteminin bastırılmasıyla bu hücrelerin yeniden ensülin üretebilmeleri ve kişinin hastalıktan kurtulması sağlanabilir”

Hollandalı bilim insanları, Tip 1 diyabetin kesin tedavisini sağlayabilecek bir metot üzerinde ilerleme kaydettiklerini açıkladı. Leiden Üniversite Hastanesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bart Roep, uzun zaman diyabet hastalarında beta hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından tamamen yok edildiğinin düşünüldüğünü, ancak bunun doğru olmadığının anlaşıldığını belirtti. “Yıllarca diyabet hastası olanların bile ensülin hormonu salgılayan beta hücrelerine sahip olduklarını saptadık” diyen Profesör Roep, “Bağışıklık sisteminin bastırılmasıyla bu hücrelerin yeniden ensülin üretebilmeleri ve kişinin hastalıktan kurtulması sağlanabilir” şeklinde konuştu.

(Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber)

7 YORUMLAR

 1. Elif Nazli Koc Bizde dün haberlerde izledik eşimle umut verici ama çok hayall kırıklığı haberler okuduk dinledik ki şimdi içimizde umutlar yeşerdi çünkü Hollandalı bilim adamları öldü sanılan hücrelerin kış uykusunda oldunu söylüyor yani vücut sanıldığı gibi hücrelerini öldürmüyormuş ve pankreas beta hücres üretebiliyormuş ve tip bir diyabetliler icin çözümün 2 yıl içinde bulunacağı söylendi bu gün eşim çalışıyor sizin için bir haberi tercüme ettiricem ben umutluyum sorunun nedeni bulursa çözümüde bulunur Allahın izniyle tip bir için çözüm olucak tabi hastaların sırtında para kazanmaya çalışan akbabalar engel olmazsa

  Selime Aşı Keşke inanmak istiyorum ama…

 2. Esra Hanım, bu haberi okuyunca aklıma gelen ilk soru şu oldu:

  Peki bağışıklık sisteminin bastırılmasının başka sonuçları (olumsuz anlamda) olmayacak mı?

  • Damla Hanım Merhaba,

   Kenan Bey, Erdal Karaöz ile yaptığım görüşmenin videosuna atıfta bulunmuş. Orada da söylemişti Erdal Bey. Bağışıklık sistemini baskılama türüne göre değişkenlik gösterebilir negatif durum. Hollandalı bilim insanların yöntemini de takip etmek ve incelemek lazım elbette.

   sevgiler,

 3. Bu haberi görünce daha önce gene diyabetimben.com da yayınlanmış bir söyleşide ( http://www.diyabetimben.com/prof-dr-erdal-karaoz-ve-esra-avci-bulusmasi/ )bağışıklık sistemi ile ilgili Liv Hospitalden Prof Dr Erdal Karaözün söyledikleri aklıma geldi ve Erdal hoca orada bağışıklık sisteminin bir şekilde bastırılmasıyla tip1 diyabete çözüm bulunabileceği fikrinin mümkün olduğunu ancak bunun öyle kolay bir iş olmadığını söylüyordu. Tıbbi araştırmaları takip etmek lazım tabi ama çok yüksek beklentilerin doğru olmadığınıda bilmek gerekiyor.

  • Size katılıyorum Kenan Bey. Erdal Bey ile görüşmemizden çıkan temel sonuçtu bu.

   Beklenti seviyemizi yüksekte tutmamak lazım.

   sevgiler

 4. Hollanda’dan Sn Serdar Koç’un verdiği bilgi; Holanda’da bir profesör Leiden Araştırma Üniverstesi’nde bir ilke imza ati. Önceden beta hücreleri yani insülin hücrelerini vücut kendi kendini insülin üretmiyor hücreleri yok ediyor olarak biliniyordu. Bunun doğru olmadığını ve insülin uretmiyen hücrelerin uykuya yattigini, bunun isminin kış uykusu olduğunu ve yeniden 2 yıl bir araştırma çerçevesinde bunun basit uyandirma tekniği le uyandirabilinecigini düşünüyorlar.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: