Anasayfa Haberler&Gelişmeler Diyabete Kesin Tedavi Yolda Mı?

Diyabete Kesin Tedavi Yolda Mı?

7 4.612 görüntüleme

Esra’nın NOTU: Haberin İngilizce kaynağını bulamadım ama Flemenkçe kaynağın linkini paylaşıyorum. Türk basının paylaştığı kısımla ana kaynak uyumlu bilgi içeriyor gibi.

Hollanda’dan bizi takip eden arkadaşlarımız https://www.jdrfwalk.nl/nieuws/119-vandaag-in-de-telegraaf-prof-dr-bart-roep-t1d-straks-te-genezen linkindeki yazıyı bize tam olarak Türkçe’ye çevirebilirse sevinirim. Çünkü Türk basını maalesef haberi olduğu gibi yayınlamaktan ziyade ilgi çekebilecek kısımları yayınlayabiliyor.

“Bağışıklık sisteminin bastırılmasıyla bu hücrelerin yeniden ensülin üretebilmeleri ve kişinin hastalıktan kurtulması sağlanabilir”

Hollandalı bilim insanları, Tip 1 diyabetin kesin tedavisini sağlayabilecek bir metot üzerinde ilerleme kaydettiklerini açıkladı. Leiden Üniversite Hastanesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bart Roep, uzun zaman diyabet hastalarında beta hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından tamamen yok edildiğinin düşünüldüğünü, ancak bunun doğru olmadığının anlaşıldığını belirtti. “Yıllarca diyabet hastası olanların bile ensülin hormonu salgılayan beta hücrelerine sahip olduklarını saptadık” diyen Profesör Roep, “Bağışıklık sisteminin bastırılmasıyla bu hücrelerin yeniden ensülin üretebilmeleri ve kişinin hastalıktan kurtulması sağlanabilir” şeklinde konuştu.

(Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber)

 • Esra Hanım, bu haberi okuyunca aklıma gelen ilk soru şu oldu:

  Peki bağışıklık sisteminin bastırılmasının başka sonuçları (olumsuz anlamda) olmayacak mı?

  • Damla Hanım Merhaba,

   Kenan Bey, Erdal Karaöz ile yaptığım görüşmenin videosuna atıfta bulunmuş. Orada da söylemişti Erdal Bey. Bağışıklık sistemini baskılama türüne göre değişkenlik gösterebilir negatif durum. Hollandalı bilim insanların yöntemini de takip etmek ve incelemek lazım elbette.

   sevgiler,

 • Bu haberi görünce daha önce gene diyabetimben.com da yayınlanmış bir söyleşide ( http://www.diyabetimben.com/prof-dr-erdal-karaoz-ve-esra-avci-bulusmasi/ )bağışıklık sistemi ile ilgili Liv Hospitalden Prof Dr Erdal Karaözün söyledikleri aklıma geldi ve Erdal hoca orada bağışıklık sisteminin bir şekilde bastırılmasıyla tip1 diyabete çözüm bulunabileceği fikrinin mümkün olduğunu ancak bunun öyle kolay bir iş olmadığını söylüyordu. Tıbbi araştırmaları takip etmek lazım tabi ama çok yüksek beklentilerin doğru olmadığınıda bilmek gerekiyor.

  • Size katılıyorum Kenan Bey. Erdal Bey ile görüşmemizden çıkan temel sonuçtu bu.

   Beklenti seviyemizi yüksekte tutmamak lazım.

   sevgiler

 • Gerçekten umut verici bir gelişme dilerim bu gelişmeler hızla ilerler.Böyle güzel haberleri her zaman duymak dileğiyle 🙂

 • Hollanda’dan Sn Serdar Koç’un verdiği bilgi; Holanda’da bir profesör Leiden Araştırma Üniverstesi’nde bir ilke imza ati. Önceden beta hücreleri yani insülin hücrelerini vücut kendi kendini insülin üretmiyor hücreleri yok ediyor olarak biliniyordu. Bunun doğru olmadığını ve insülin uretmiyen hücrelerin uykuya yattigini, bunun isminin kış uykusu olduğunu ve yeniden 2 yıl bir araştırma çerçevesinde bunun basit uyandirma tekniği le uyandirabilinecigini düşünüyorlar.

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.