Diyabet ve Dondurma Hakkında Önemli Tüyolar

KH SayımıDiyabet ve Dondurma Hakkında Önemli Tüyolar

Diyabet ve Dondurma Hakkında Önemli Tüyolar

Yazı özledimmmmm diyorum 🙂 🙂 🙂 Bu sene bitmeyen bir kış modu ve değişken bir hava var. İşte bizi bu küresel ısınma bu hale getirdi 🙂

Yaz aylarında diyabet ve dondurma önemli bir konu. Bu sebeple dondurma yerken nelere dikkat edilmeli konusunda bu yazı hepimiz için rehber niteliğinde olacak.

Ünlü Restaurantlarda Satılan “Krema” Olan Dondurma

Fast-food gıdalar satan ünlü restaurantlarda satılan dondurma sütten değil kremadan yapılmakta. Yani karbonhidratları daha düşük ama yağ oranları daha yüksek. Bu nedenle pompa kullanan diyabetli (şeker hastalığı) arkadaşlar dondurma tükettiğinde yayma kullanmalı.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise nasıl tüketildiği. Örneğin ünlü bir fast-food restaurantından karamel soslu dondurma yiyoruz. Yaklaşık 30 gr kh içeren bir dondurmamız ve 15 gr karbonhidrat içeren karamel sosumuz var. Burada karamel sosu için hemen insülin yollanmalı, dondurma içinse yayma yapılmalı. Yani kullanacağımız ikili yayma.

Aynı şekilde külah dondurmalarda da 15 gr kh içeren külahın insülini hemen verilmeli, dondurma yayılmalı.

Ancak bardakta sossuz yenen dondurma için de normal yayma yapılmalı.

Süt İle Yapılan Dondurma

Süt ile yapılan dondurmalarda ise insülini hemen verilmeli. Yayma uygulanması gereken yağlı besinlerde yayma yapmazsak, 3. saatte ciddi yükseklik yaşarız.

Unutmayalım bu yüksekliğin suçlusu yediğimiz dondurma değil, bizim insülini veriş şeklimiz.

Paketli Dondurmalar

Kornetler ve Magnum türevleri gibi dondurmların da krema ile yapılan dondurmalar kategorisinde olduğunu belirletelim.

Kalem İnsülin Kullanıyoruz. Peki Biz Ne Yapacağız?

Kalem kullanan bireyler ise mümkün olduğunca süt ile yapılmış dondurmalar tercih etmeli ki, dalgalanmalar az olsun.

(Görsel kaynak: hemensaglik.com)

 

11 YORUMLAR

  • Damla Hanım,

   Bence dışarıda paketli olmayan ve bilindik yerlerden alınmalı. Zira karpuz gibi bir orasına vur bir burasına gibi sütlü dondurmayı bulamayız diye düşünüyorum 🙂

   Ben bildiğim yerlerden ve markalardan alıyorum.

   sevgiler

 1. Esra hanım kalem kullananlarada yardımcı olabilmek adına ne kadar insülin gödermesi gektigini söylerseniz çok yardımçı olacak bankada çalıştıgım dan dolayı sizleri sürekli takip ediyorum teşekkür ederim çalışmalarınızdan dolayı

  iyi çalışmalar.

  • Muhammet Bey Merhaba,

   Aslında doktorların birçoğu önermez ama örneğin dondurma için 2 ünite insülin yaptık. % 20’si olan 0,4 üniteyi dondurmayı yemeye başladıktan 1-1,5 saat sonra tekrar insülin kalemi ile enjekte edersek insülin pompası mekanizması gibi süreci ilerletebiliriz.

   İnsülin kaleminde 0,4 ünite yok ama 0,5 ünite yapan kalemler var. Üste yuvarlayarak yapabilirsiniz.

   sevgiler

 2. 3 top (pinpontopu) dondurma 15gr cho
  2 top karamel ve çikolatalı 15gr cho
  1 külah 10gr cho
  1 kornet külahı 15gr ch
  Nesil Hanım sağolsun öğretmişti 🙂

 3. Esra hanım merhaba;

  Teşekkür ederim önerileriniz ve yardımlarınız için sizleri takip ettikce diyabetimle daha rahat şavaşıyorum. Doktorlara bakarsanız yaşam zor
  onu yeme bunu yeme bunu yaşamadan bedeninizin yaşadıklarını bilmeden yaptıkları yorumlar çanımı sıkıyor neyse dert yanmayım bu uzun ve meşakatli bi yol sabır.

  hoşcakalın Eşref beye selamlar.

 4. Merhabalar , Yazları ben kendi dondurmamı kendim yapıyorum , saf salep tozu kullanarak tarifleri internetten bulabilirsiniz . Şeker yerinede stevia kullanıyorum . Biraz uğraştırsada şekerimi daha kontrol altında tutup daha sık tüketebiliyorum . Sevgiler

 5. Merhabalar,

  Benim yayma konusunda biraz kafam karıştı. Karamel soslu dondurma yediğimi varsayıyorum bir fast-food restaurantında. 45 gr cho için 3 ünite insülin vurmam gerekiyor. Sos için 1 ünite yollayıp kalan 2 üniteyi 1 saat sonra mı yollamalıyım yoksa sos ve dondurma için 2 ünite yollayıp dondurma için kalan 1 üniteyi 1 saat sonra mı yollamalıyım ? Kalem kullandığım için daha küçüğe bölemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 🙂

  Teşekkürler.

  • Merhaba Dilan Hanım,

   Kalemle bölme işi konusunda maalesef çok tecrübeli değilim. Ama biraz anlatmaya çalışacağım. Lütfen endokrin uzmanınıza ve varsa diyetisyeninize de sorun. Çünkü ben uzman değilim.

   Her 15 gram kh için 1 ünite insülin yapıyorsunuz anladığım kadarıyla. Ben olsam karamel sos için 1 üniteyi hemen, 2 üniteyi ise 90 dakika sonra yapardım. Ama bu süre vs kişiden kişiye göre değiştiği için doktor ve diyetisyenimle denedikten sonra karar verirdim.

   Bu arada buçuklu kalemler var. Bilginiz olsun.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: