Diyabet ve Askerlikten Muafiyet İşlemleri – 2021

Sizden GelenlerDiyabet ve Askerlikten Muafiyet İşlemleri - 2021

Diyabet ve Askerlikten Muafiyet İşlemleri – 2021

Ben Arif. 27 yaşındayım ve 16 yıldır tip1 diyabetliyim.

Uzun zaman önce yapmam gereken askerlik işlemlerimi okul, evlilik, iş hayatı gibi sebeplerden ertelemiştim. İşin aslı biraz da diyabetime güvendim. Nasıl olsa sen gidemezsin dedikleri için ben de biraz ihmal ettim ve sonunda gün geldi ve işlemlere başlamam gerekti.

Ocak 2021 itibari ile işlemlerimi başlatmak üzere e-devlet’ten Milli Savunma Bakanlığı kısmından “askerlik yoklama işlemlerimi başlat” bölümünden başlatmaya çalıştım. İlk gelen sayfada “sağlık engeli var mı?” diye bir kısım geldi ve “evet” dediğim de “kalan işlemi aile hekimliğinde yapacaksınız” diye bir uyarı çıktı.

Normalde aile hekimliğinde devam etmem gerekiyorken aile hekiminin sisteminde görünmediği için askerlik şubesine gittim. İşlemlerimi orada yaptılar ve aile hekimine gidebilirsin dediler. Ben de aile hekimime gittim ve aile hekimim beni bağlı bulunduğu ilçenin devlet hastanesine, dahiliye polikliniğine, sevk etti.

Hastaneye gittiğimde dahiliye doktoru ertesi gün gelip açlık, tokluk ve HbA1c için kan vermemi söyledi. Kanlarımı verdikten sonra sonuçlarını aldım doktora götürdüm. Doktor Salı günü Sağlık Kurulu’na gelip raporumu alabileceğimi ve Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği gereği şekerim 200 mg/dL’yi geçerse sonuçlarım askerlik görevinden muaf kağıdını alacağımı söyledi.

Dediği gibi de oldu ve aldığım o kağıt ile tekrar askerlik şubesine gittim ve oradan da bir kağıt verdiler. “Bu kişi askerlik görevinden muaftır diye.” Belgenin aslının da 1-2 ay içinde evime geleceğini belirttiler. Ve böylece yaklaşık 10 günlük bir süre içerisinde bu işlemler bitti.

 

5 YORUMLAR

  1. vay bea 2006 da beni hastaneye yatırmışlardı gata da 28 günde kaldım raporun çıkmasını bekledim kurula girdikten sonra vermişlerdi ondan öncesinde ise günlerce kuyruklarda beklemiştim

  2. merhaba 200 mg/dl açlık kan şekeri oluyor değil mi? 200ün altında olması sorun oluşturur mu? Zaten hba1c testi ile şeker hastası olup olmadığımız belli olmuyor mu? Yarın doktora gideceğim bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler şimdiden.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: