Diyabet Teşhisinde Yeni Dönem

Haberler&GelişmelerDiyabet Teşhisinde Yeni Dönem

İngiltere’de yapılan araştırmalar sayesinde nefes testiyle diyabet hastalığı teşhisini kolaylaştıran yöntem keşfedildi. 1 yıl içerisinde yaygınlaştırılması planlanıyor.

AĞIZ KOKUSU HASTALIĞI DEŞİFRE EDİYOR

Oxford Üniversitesi’nden kimya profesörü Gus Hancock’a göre bu kokunun nedeni, hastanın kanında keton adlı kimyasalların birikmesi. Hancock, şunları söylüyor: “Şeker hastalarının ağzındaki aseton kokusunun kaynağı, ketondur. Diyabetik ketoasidoza giren yani insulin yetersizliği olan hastaların nefesinin aseton gibi kokması, şeker hastalığını teşhis etmeye yardımcı olur.” İngiliz uzmanlar, hastanın nefesinde bulunan çok az miktardaki asetonu bile ölçebilen taşınabilir bir aygıt geliştirdi. Aygıtı geliştiren şirketin başkanı Ian Campbell ise “Hasta, bir aygıtın içine nefesini üflüyor. Nefesin içinden, ölçmek istediğimiz organik bileşiği, yani bu durumda asetonu çıkarıyoruz. Nefesin geri kalanı aletin içinden geçip dışarı atılıyor. Ölçüm yapmak için hapsettiğimiz molekülleri kullanıyoruz” diyor.

TEŞHİS KAN TESTİYLE

Uzmanlar, aygıtı bir yıl içinde doktor muayenehanelerinde kullanılır hale getirmeyi umuyor. Aygıtın kişisel kullanım için daha küçük boyutlarda da imal edilmesi bekleniyor. Ancak nefes analizi yapan aygıtın sadece erken taramada kullanıldığı, nihai teşhisin kan testi sonucu konulacağı akıldan çıkarılmamalı. (Kaynak: sabah.com)

1 Yorum

  1. Esra hanım şeker hastalığına etki eden faktörler olarak grip, soğuk algınlığı, yüksek ateş vs bilgilenmek istiyorum ama bilginiz varmı bana akatarabilirmisiniz? yaklaşık 2 haftadır hastayım yeni yeni geçmeye başladı ama şekerim hala düzene oturmadı günlerdir insülin vurmama rağmen 270 lerde seyir ediyor..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: