Diyabet Teknolojileri Kiralanabilir Mi?

CGMsDiyabet Teknolojileri Kiralanabilir Mi?

Diyabet Teknolojileri Kiralanabilir Mi?

Diyabetimben.com‘u kurduğumuz günden bu yana insülin pompalarını denemeden hangi markayı alacağınıza karar vermeyin diyoruz. Çünkü tip-1 diyabetli hayatınızda hemen hemen hiç ayrılamayacağınız bir teknoloji. Bu sebeple demo insülin pompası takmadan alacağınız markaya ve hatta hangi markayı tercih edecekseniz o markanın pompaları arasında da deneme yapmadan aman karar vermeyin. Bu arada bildiğiniz gibi ben Medtronic insülin pompası kullanıyorum. Ve insülin pompası almadan önce diğer markaları deneyebileceğimi maalesef bilmiyordum 🙁

İnsülin pompası gibi sürekli glikoz ölçüm sistemleri de artık tip-1 diyabetli hayatlarımıza girmiş bulunmakta. CGMs (sürekli glikoz ölçüm sistemleri) her ne kadar SGK tarafından geri ödeme konusunda desteklenemiyor ve maliyetleri biraz fazla olsa da bu tarz sistemlerde kiralama yapılabileceğini bilmenizi isteriz. Bu soru bize çok geldiği için de yazma ihtiyacı hissettik.

Bildiğiniz gibi ben şu an Dexcom kullanıyorum. Dexcom Türkiye’ye gelmeden önce de Medtronic’in Enlite sensörünü birkaç kez bazal ayarlarımı yapmak için doktor önerisiyle takmıştım.

Dexcom kullandığım için örnek vermek gerekirse; maliyeti sebebiyle satın alamıyorsanız kiralamanızı öneririm. Kiralama süresi 7 gün ve maliyeti de 200 TL. Özellikle bazal insülin ayarlamalarınızı yapmak ya da sebebi tam bulunamayan kan şekeri yükseklik ve düşüklükleri için insülin dozu ayarlamalarında baya işe yarıyor.

dexcom-dalgalanma7 gün boyunca günde 488 kez cilt altı sıvınızın kan şekeri ölçülecek. Ve tüm veriler sensörün hafızasına kayıt edilmekte. Bu kayıtların sonuçlarını da bilgisayarınıza indireceğiniz bir program ile çok rahatlıkla görüntüleyebiliyor oluyorsunuz. Aldığınız sonuç dökümanlarını takibinde olduğunuz doktor ve diyetisyene götürdüğünüzde günün hangi saatlerinde sorun yaşanıyor ve ne yapmak gerekir gibi kararların daha rahat verilmesi sağlanıyor olmakta.

imageBen Dr Enver Göncüoğlu’na gittiğim her zaman Dexcom sonuçlarının çıktılarını alıyorum. Yaptığımız bazal ayarı ve/veya kh/insülin oranında bir değişiklik yapmak gerekecek mi gibi tüm kararlara bu grafiklerle karar veriyoruz. Bu arada eskiden glükometre sonuçlarını teker teker not ediyordum 🙂 Kan şekeri açlık ya da tokluk mu? Ya da gece 3’te kalkarak ölçüm yapmak. Bu sayede bu detayların geri planda kalması benim için harika oluyor 🙂

Her zaman söylediğim gibi imkanlar el veriyorsa diyabet teknolojilerini hayatımıza yerleştirmek lazım.

3 YORUMLAR

  • İlknur Hanım Merhaba,

   Firmalarla görüşebilirsiniz.

   Dexcom için Medsalus, Medtronic için Medtronic Türkiye’yi arayabilirsiniz.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: