Diyabet Müzesi’nde Glükometre

GenelDiyabet Müzesi'nde Glükometre
untitledkpk�poj
Çapa’da kullandığımız gelişmiş Eyelight modeli

Diyabet Müzesi’nde Glükometre

Diyabet müzesi için internette glukometrelerin tarihini araştırırken rastladığım bir röportajdan aklımda kalanları yazmak istedim. İlginç bir ilerleme hikâyesi var, diyabetle ilgili her buluşta olduğu gibi. Maalesef ilk deneme ile ilgili bir resim bulamadım, rastlayan olur da bizlere yollarsa çok sevinerek yayınlarız. Sonraki modelleri buldum, bir yerlerden de tanıdık olanlar var tabii ki.

Röportajın yapıldığı kişi, Charlie Sutter. İlk satışı yapan kişi. Kendisi diyabetle ilgili 40 senelik bir kariyere sahip. İlk işine Ames’de pazarlama elamanı olarak başlamış, sonra ürün sorumluluğu ve yöneticilik ile devam ederken ayrılmış ve Boehringer Mannheim’a geçerek accu-chek modellerinin piyasaya çıkışında görev almış. Ardından da Medisense de Enlite isimli cihazın piyasaya çıkış ve pazarlamasını yönetmiş. Oldukça ilginç bir kariyer aslında, başkası için olmasa da bizler için öyle.

 

405106_10151363297546387_988793078_a
Glucometer 2

Hikâyemiz, 1965 senesinde Ames firmasındaki kimyagerlerin Dextrostix isimli ürünü üretmesi ile başlamakta. 90’larda üst modellerini bizlerin de kullandığı bu ürün bir kağıt çubuğu olarak tanımlanabilir. Üzerine kan damlatıp 60 sn. bekliyordunuz, sonra bu kağıdı temiz su ile yıkayarak çıkan rengi renk kartelasından değerlendiriyordunuz. Benim kullandığımda ise yıkama işi yerine kanı peçeteyle siliyorduk. Renk kartelasında belli renk tonları vardır, altlarında kan şekeri aralığı yazar. Siz bu stix’in o aralıklardan hangisine ait olduğuna bakardınız. 1990’larda bugün strip olan kan şekeri ölçüm çubuklarına biz stik derdik. Sebebi bu ürünün adı. Sonra ne zaman strip oldu inanın hatırlamıyorum.

imagesCAOD2HRG
Stixlerin renk kartelas

Bu stixlerin kullanımında zorluklar nedeniyle Ames kimyagerleri, bu renkleri okuyan makine üzerinde çalışmaya başladılar ve 1970 yılında Anton H. Clemens ilk cihazı geliştirdi. Ancak bu cihaz kesinlikle evde kan şekeri takibi için düşünülmüş bir cihaz değildi. Oldukça büyüktü ve pili asit bazlıydı. Bu nedenle de pek çok sorun çıkarmaktaydı. Bu ürün $499,00 fiyatla aynı yıl piyasaya verilmiş, Amerika ve Avrupa’da pek çok endokrinoloji uzmanına tanıtılmış ancak çok azı ilgi göstermiş. Tam da bu sıralarda bir mühendis olan Dick Bernstein Sutter’i arayarak ürünü satın almak istediğini söylüyor. Sutter kendisine ürünün hastalar için olmadığını anlatmaya çalışsa da başarılı olamıyor. Bernstein gençlik yıllarından beri diyabeti olduğunu, kesinlikle kontrol edemediğini, ayda ortalama 2 kez hipoglisemi ya da hiperglisemi komaları nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kaldığını ve mühendis olduğundan cihazı kullanabileceğini anlatıyor. Haftalarca süren konuşmalardan sonra firma kendisine cihazı denetmeye kabul ediyor. Zaman geçtikçe görülüyor ki kan şekeri düzenli ölçüldüğünde Bernstein kendini daha iyi hissediyor, diyabetini daha iyi yönetiyor ve komalar artık olmuyor.

armproto
Eyelight eklenmiş ikinci versiyon

Tam da bu süreçte Japonlar yeni bir renk okuyucu olan “Eyetone” u geliştirip Amerika’ya getiriyorlar. Eyetone, Ames tarafından geliştirmiş okuyucunun daha küçük, daha kullanışlı ve daha doğru bir modeli denebilir. Ames ürünün patentini alarak kendi cihazına entegre etti ve aşağıda resmini göreceğiniz, evde kullanıma ilk gerçek anlamda başlanan cihazlar çıktı.

Cihaz İngiltere’ye ulaştığında -1975’de- diyabetli bir çocuğun babası inceleyip daha iyisini yapabileceğini söylemiş. Yapmış da… Ancak bundan para kazanamamış. Çünkü bu işte para cihazda değil stixde, bugün de olduğu gibi. Bu ürünün biraz daha küçültülmüş modelini 1992 senesinde Çapa’da ben kullandım. Zaten günde 7 kez şeker ölçümü ile orada tanışmıştım. Diyabetimin ikinci ayında aslında yurtdışından ilk kan şekeri ölçüm cihazım gelmişti. Ama Çapa’da rastladığım bu cihaz çok ilginçti. Öncelikle boyutu bugünkü cihazlarla karşılaştırıldığında son derece büyüktü. O boyutta bir kutu olsa içine 3 büyük elma yan yana sığar. Stik baya uzundu onu hatırlıyorum. 60 sn. bekleme süresi sonrası suyla yıkanır, ardından cihaza konurdu, kaç saniyede okuyordu tam bilmiyorum. Benim kendi cihazım olan glucometer 2 cihazı ise yine Japonlar tarafından modifiye edilip Ames’e satılan bir cihaz. Bu cihazda da birebir aynı işlemler yapılır ancak kanı yıkamak yerine peçete ile silerdiniz. Her ikisinde de hile yapmak kolaydır. Sert silerseniz, bol bol yıkarsanız düşük çıkar 🙂 Tıpkı Benedict solüsyonundaki gibi… Annesi-babası ya da doktoru kızmasın diye idrar yerine su damlatmamış diyabetli var mıdır bilmiyorum. Rastladığım ilk küçük, gelişmiş kan şekeri cihazı 1992 senesinde Antalya’da yapılan diyabet kampındaki Enlite idi. Silme yok, 60 saniye gibi uzun bekleme yok, renk yok vs.

elitexlHikâyenin ilginç noktası, 1970 senesinde A.R.M. adı verilen ilk cihazı ilk kullanan kişinin, 43 yaşında Tıp Fakültesi’ne girmeye karar verip, sonrasında Dr. Bernard olması ve Joslin Diyabet Merkezi gibi dünyanın bu alanda en önemli kurumunda pediatrik endokrinolog olarak çalışması.

Beni üzen taraf ise 70’lerde Amerika’da insan insülini kullanılırken, kan şekeri bakılırken, karbonhidrat sayılırken; 80’lerde pompalar ve insülin kalemleri kullanılırken; Türkiye’de 1990’ların domuz insülini, Benedict solüsyonu ve zorlayıcı-yasaklayıcı diyetlerle karşılanmış olması. Bunun suçlusu kimdir bilemem ancak bu gecikmelerin günümüzde de o günkü kadar olmasa da ülkemizde olduğu kesin. İleride oluşacak gelişmelerde aynı gecikmeyi yaşamamak için diyabetlilerin organize şekilde devletten bunları talep etmesi gerekiyor. Bunun için de diyabetini gizlice yaşayan çoğunluğu ve ailelerini diyabetin sosyal hayatına kazandırmamız gerekmekte, bunun için herkesin bir şeyler yapması, çevresinin bilinçlenmesine katkıda bulunması dileğiyle…

Bu arada Ames firmasına ne oldu diye merak edenleriniz olabilir. Ames, 70’lerin sonlarında Bayer tarafından satın alındı. Yani gördüğünüz bu kocaman cihazlar, Contour TS’nin büyük büyük büyükbabaları denebilir. İnanması zor değil mi? 🙂

Öyküm Solak

 

37 YORUMLAR

 1. Öyküm,

  Bu harika yazın için çok teşekkürler.

  Türkiye’de diyabetli olmak zor. Hele ki 90’larda diyabetli özellikle tip-1 diyabetli olmak daha da zormuş.

  Renk skalasına göre kan şekerine bakmak ne kadar göreceli değil mi? Hoş Roche’un Active’lerinde de göz kontrolü olarak strip arkasındaki boşluğun rengi ile kutu üzerindeki skala karşılaştırması halen var. Anlatınca da okuyunca da garip geliyor renk skalasına göre şeker tahmini.

  Dünden bu yana biliyorsun Performa Nano’da sıkıntı yaşıyorum. Active’den kalma alışkanlık ile renk skalası aradı gözüm. Ama yokmuş 🙂

  Ben doktora giderken güya yasssak olan besinleri yer ama not defterime not etmezdim. Yüksek çıkan kan şekerlerimi de. Performa Nano ile yalan da söyleyemiyorsun. Cihazın dökümü alınınca herşey ortada 🙂

  Tekrar yazı için çok teşekkürler.

  Sevgiler

 2. Selamlar esra hnm

  İnanamıyorum ve gerçekten korkuyorum bu gerçekleri okudukça öğrendikçe.1970 de amerikada insan insülin i kullanılırken 1990larda türkiyede domuz insülini kullanılması ne kadarda üzücü.
  Şimdi yapay pankreas gibi çığır açan bir umudumuz var inşallah yapay pankreas da 20 yıl farkla ulaşmaz.süreçlerin bu kadar uzun olması kimin kimlerin ellerinin ağırlığı acaba.
  Diyabetliler birlikte olmalıyız tedaviler cihazlar herne gelişme varsa bence geç kalmamak için kolları sıvamalıyız.

  • Dilek Hanım,

   Umarım yapay pankreas konusunda herşey yolunda gider ve piyasada satışı başlarsa hep beraber gerekli her yere ulaşmaya seve seve varım.

   Şu anda bile gelişmiş insülin pompaları TR’de yok. Örnek; Omnipod. Bloğumuzda konuştuk ve gündem yarattık. Omnipod’un ana firması Insulet. Avrupa distribütörü Ypmsomed ve Ypsmed’in TR distribütörü Trimpleks firması Blogtan çıkan sesi duydu. Ve SGK ödesin ödemesin Omnipod”u TR’ye getirme kararı aldı. Ne zaman gelir bilmiyorum ama bloğumuz gündem dahi oluşturan bir konuma geldi.

   Ben halen aramızdan birkaç kişi ile vakıf ayağını da yanmıza alarak ilgili kamu kurumlarıyla dönem dönem görüşmemizin fayda sağlayacağı düşüncesindeyim.

   Sevgiler

 3. Esra hnm ,
  Düşüncenizin hayata geçirilmesiyle bence diyabetlilerin seslerinin daha çok duyulcağına eminim.bizler de bu çalışmalarda muhakkak öncü olarak yanınızda etkinlikleri desteklemeye hazırız.sağlık bakanlığı,milli eğitim bakanlığı ,başbakanlık her kuruma bakanlığa azımsanmayacak diyabetlilerin sesi olmk için çalışalım.ben çocuğum ve tüm çocuklar için 20 yıl daha geçikmenin yaşanmamasını istiyorum.
  Selamlar

 4. Glukometre demisken bide ayin blok takipcisi olarak 🙂 bi sorum var bu konu basligi uygun sanirim,arkadaslar accu chek performa nano striplere kutu basina ne kadar oduyosunuz bugun benden 4 kuyuya 80 lira fark aldilarda icime oturdu 🙂 bu eczaneden eczaneye degisiyor mu ??

  • Abi maalesef ki eczaneden eczaneye, bölgeden bölgeye değişiyor. kimi kutu başına 17 lira alırken kimi 20 lira, kimi 10 lira gibi değişik rakamlar var ama sgk’nın rakamlarına göre ortalama 17 lira gibi bir maaliyet söz konusu. aslında devlet bunu kendi önerdiği cihazların alımı için yapıyor ve bu cihazlar genelde sorun yaşatıyor. bir çok kullanıcı bu yönde bilgi verdiğinden bende böyle biliyorum…

  • Alp Eren bey merhaba,
   O eczaneye bir kere daha git lütfen; heryerde 34-35 TL (tavsiye edilen perakende satış fiyatı) olan bir kutu stripi sana 37 TL’ye satmış! Kutu başına 10 TLcik kar etmiş,normali 7-8 TL 🙂 bunları söyle ve istediğin yere havale et arkadaşı.
   Geçen hafta kayseride eczaneleri dolaştım; çoğunlukla 10 TL fark ödersin dediler,diğer ilaçlarıda birlikte almak şartıyla.
   Su böreği nasıldı? yaa yazarmısın börek mörek ….
   afiyet olsun 😛

  • Alp Eren Bey,

   Eczaneden eczaneye değişebiliyor. Bence tüm ilaçlarınızı ve diyabetle ilgili tüm araçlarınızı tek bir eczaneden alırsanız o eczane size belki indirim yapar. Burada biraz hastanın eczane ile pazarlık yapması gerekiyor.

   sevgiler

 5. 10 lira falan iyide ben bi almaya aliyorum bana 1 hafta gitmiyo tahacim bi kutu,birde benim cihazin ekrani tam hosuma gitmedi bazi yerleri parlak bazilari daha koyu sizde de ayni problem var mi? Ya da bu problemmi cihazin yapisi mi boyle acaba ?

 6. Esr hnm,alp eren bey
  Bizde striplere 17tl fark ödüyoruz.aynı markayı annemde kullanıyor oda sadece 7 tl fark ödüyor. Bende bugün semtimizdeki başka bir eczaneye tlf ettim ve hiç fark almadıklarını söylediler.şasırdım doğrusu acaba bu sürekli bişeymi die sordum yani bir kaç ay sonra fark çıkarırmısınız sÜpriz die tekrAr sordum hayır efendim dediler diğer eczanelerde almamalı dediler.3aydasadece striplere 600 tl ödemiş olmak bu durumda üzdü beni.bakalım görücez ne kadat dürüst olduklarını.

  • Dilek Hanım,

   Doğru olmasa da bazı eczaneler fark alıyor. Bazı eczaneler de sizin karşılaştığınız gibi fark almıyor.

   Ben de bir seferinde 180 TL fark ödedikten sonra hiç fark ödemeden almaya başlayınca eskiden ödediğim paralara acımıştım.

   Diyabetli hayat her yönüyle çok ta kolay değil 🙂

   sevgiler

 7. Dilek hanim ben eczaciyla baya baya bi pazarlik yaptim adam bana yemin etti bize gelisi 15 lira diye ,tanidik bide eczaci bilemiyorum ki samsunda da ayni farki istediler orduda da ama bu firmanin koydugu bi fiyat olabilir die dusunuyorum cihazi bedava verdiler bana cunki..iyi geceler.

 8. Esra hnm ,Alp eren bey merhaba,
  Bugün bir eczane ile daha görüştüm.biz plus med kullanıyoruz striplere hiç fark almadıklarını söyledi alınmaması gerektiğini belirtt.ayrıca bayer in cihazını hediye etti.striplerimiz bitince deneyeceğiz.bayer in cihazına ise 5tl fark alıyorlarmış.
  Selamlar

  • Dilek Hanım,

   Plus Med’i de hiç kullanmadım. Güvenilir bir marka mı araştırmak lazım. Stribe verilen kanın oldukça fazla olduğunu gördüm kısa araştırmada.

   Ben her zaman bildiğiniz üzere Peforma Nano ve Abbott’un cihazlarını öneriyorum. Bayer deneyen arkadaşlardan olumlu geri bildirim aldım ama en doğru sonucun da Performa Nano verdiğini söylediler.

   Eczacı Nano’dan fark almıyorsa neden Nano’ya devam etmiyorsunuz?

   sevgiler

   • Esra hnm,alp eren bey,
    Biz üç aydır plus med kullanıyoruz zaten 3ay oldu teshis konulması.plus med i biz kendimiz sectik kimse önermedi.laboratuar ölçümümüzle 7 birim farklı çıktı buda normal die biliyorum.benim sıkıntım aslında cihazla alakalı değil striplere alınan farkla ilgiliydi.aynı cihaza annem 7tl ben ise neden17 tl veriyorum die merek ediyorum hala.çünkü fark almadıklarını söyleyen eczanelerde fark alanları karalıyor hemen açıklayıcı bilgi yok yani.

    • Merhaba dilek hanim yanlis anladiysam duzeltin lutfen siz plus med striplerine mi 17 lira fark veriyodunuz?Yani plus med icin mi bu yazdiklariniz yoksa baska bi markadan mi 17 lira fark aliyolardi..

     • Alp by,
      Aynen öyle plus med e 17 tl fark aldı eczane bizden.bir kaç yere sorup araştırdım hiç fark almıyorlar bu markada şok oldum.üstelik oğlum daha çok küçük olduğundan bazen 8 bazen 10 kez ölçüm yapıoruz 3kutuda ücretli alıyordum.plus med den memnunum.

      • Dilek hanım merhaba ..Aynı markadan 17 lira fark alınması başka eczane hiç almazken gerçekten çok ilginç ,sizden bişey ricam etsem bi dahaki sefere sizden fark almayan eczaneye accu chek performa nano striplerden fark alıyolarmı bi sorarmısınız lütfen..

 9. merhaba dilek hanım..
  ben plus med i bilmiyorum ama hiç fark almıyolarsa demekki onu devlet ödüyor bence altını çiziyorum bencenin 🙂 o cihaz devlet ödüyorsa pek de işe yaramıyodur ,çünki devlet bi ilacın veya aracın tamamını ödüyorsa o en düşük kalite oluyor bunu çok iyi biliyorum..Bunlar benim düşüncelerim ama bir kez daha altını çizmek isterim ben olsam almam ..iyi geceler

 10. bu arada bugün bi yazı okudum laboratuvarda ve cihazda kan şekeri 15% fark oluyomuş bunun sebebi cihazda ‘tam kan’ dan ölçüm yapılıyomuş laboratuvarda da ‘plazma’dan ölçüm yapılıyomuş..
  birde bi programda kanser uzmanı prof dr erkan topuz ‘u dinledim ,son zamanlardaki yayınlanmış bilgileri paylaşıyodu ,melanin hormonu nöropatiyi önlüyomuş melanin gece beyinden salgılanan bi hormonmuş erkan topuz diyoki gece ışıksız bi odada en geç 11 de uyunursa beyin bu hormonu tam verimle salgılıyomuş ayrıca dışardanda alınabiliyomuş bu hormon bitkiselmiş günde 21 mg melaninin nöropatiyi önlediğini söylüyor ,bunları paylaşmak istedim herkese iyi geceler.

 11. Dilek Hanım & Alp bey merhaba,
  Bugüne kadar optium xceed ve son 3 aydırda performa nano kullanıyoruz, geçen hafta diyabet raporumuzun zamanı dolduğundan yenilendi; İlk raporumuzda kan şekeri ölçüm sayımız günde 5 iken devletin ödediği 9 kutudan hariç her ay fazladan 1 kutu strip alıyorduk.Günde çoğunlukla 6 kere ölçüm yapıyoruz, bazen 7-8.
  Yenilenen raporumuzda şekerimizin oynak olmasından dolayı kan şekeri ölçüm sayımız 8 (SEKİZ) olarak yazıldı. 3 ayda 15 kutu yapar bu. Yukarıda ki bir mesajımda eczaneleri dolaştığımı yazmıştım; Nanonun eczaneye geliş fiyatının 27 TL olduğunu öğrendim, devlet 17 TL sini ödüyor. bizede 10 TL + karpayı kalır 🙂
  Yapmış olduğum piyasa araştırmasında nanoya fark almayan bir eczane buldum;15 kutu stripe fark vermedim. Ama eczanenin şartı diğer ilaçları vs de ordan almamdı. Zaten almıyormuyuz… Bir kutu iğne ucu 27 TL (geçen mecburen reçetesiz almıştım) ve bunda fark vermiyoruz,benim anladığım; eczane iğne ucu insülin vs den yaptığı kar nedeniyle ayrıca striperden fark almıyor.
  Bu arada çocuklara verdiğimiz balık yağı (seven seas) hangi eczaneye giderseniz gidin yaklaşık 35 TL, stripe fark vermediğim eczaneden alırım hiç olmazsa 🙂
  Aslında biz diyabetliler olarak eczanelere aylık kazandırdığımız kar gerçekten iyi diye düşünüyorum; pazarlıklarda toplam kar payını düşünmek / kullanmak lazım . Hiçbir eczane babamın oğlu değil, o da kar edecek bende …

  Dilek hanım 🙂
  Başka bir formül daha var; raporunuzu günde 8 ölçüm olarak değiştirebilirseniz; 3 aylık reçetede bu 15 kutu yapar. size lazım olan 12 kutuyu alırsınız 10 tl farkla; 120 TL toplam fark oluşur. Geriye kalan 3 kutu stripi eczanede bırakırsınız,bedelini (27*3=91 TL) fark borcunuzdan düşer,hatta bana göre bu durumda fark bile almaz.
  Bu hesaplar nano içindir;diğer markaların fiyatlarını bilmediğim için yorum yapamıyorum.
  mutluluklar 🙂

 12. İlker bey merhaba,
  Raporu değiştirme gibi bi olanak varsa çok iyi çünki gerçekten bazen 8 bazen 9 olabiliyor ölçümler.ben bunu üsküdar zeynep kamil endokrin bölümündeki doktorumuza iletmiştim 2,5ay evvel rapordadi ölçüm sayısını artırabilirmisiniz diye.cevap olarak devlet sadece 5 kutuyu karşılıyor sayıyı arttırsakda durum değişmez cvb ını almıştık,acaba buradadamı bi boşluk var?

  • dilek hanım sanırım yoktur. artık raporlar online olarak çıktığından bu biraz zordur diye süüşünüyorum ama üniversite hastaneleri ve özel hastaneler hala yazılı rapor veriyorlar diye biliyorum bence araştırılmasında fayda vardır…

  • Dilek Hanım merhaba,
   8 ölçümü bize hemşiremiz geçen ay söylemişti, tesadüf geçen haftada raporu yenilememiz gerekiyordu. Yeni raporumuzda 8 olarak yazıldı , hatta birim sekreteri önce 5 olarak yazmıştı; fazlası ödenmiyor diye diretmişti. Allahtan o anda yanında hemşiremiz vardı… 8 yazdırdı ve 2. formülü orada söyledi:)
   04.03.2013 tarihinde Erciyes üniv. yazıldı raporumuz; sanırım 8 ölçüm yakınlarda yazılmaya/verilmeye başlandı. Bize üç aylık toplam 15 kutu performa nano verildi ve hiç fark vermedim , ilk defa.Boşluk vs olduğunu sanmıyorum, ya ekibiniz 8 olayını bilmiyor yada yeni başladı.
   mutluluklar 🙂

 13. İlker bey
  Doğruu sizin adınıza bu duruma çok sevindim.ben bu duyumlardan sonra bir kez daha sansımı deneyeceğim.gerçi hiç fark ödemeden stripleimalabileceğim bir eczane buldum ama raporu yenilemekde önemli.ne güzel söylemişsiniz ekibiniz demişsiniz,ekip,hemşire,doktor,diyetisyen (yarama bastınız)hak getire zaten biim teşhis konulan hastanede sormasak kimsenin bilgi verdiği yoktu ki.sağolsun emeği geçen herkese bir çok seyi bu siteden ve yeni doktorumuz prof.dr.abdullah bereket ten öğrendik.

 14. Merhaba ilker bey
  Dilek hanim siz bence bi devlet hastanesinin dahiliye bolumue gidin bi dahaki sefere orda diyinki bana su kadar su ilactan bu kadar bu ilactan yasin diyin yaziyolar.Bana samsundan 4 kutu levemir 4 kutu novorapid 4 kutu performa nano cihazi :)yazmislardi 3 gun sonra bi devlet hastanesine gittim ne istediysem kac kutu hepsini doktora yazdirdim doktor bana 3*1 novorapid yazmis 😀 yani 500 gunde sadece 1 kutu ediyo 😀 gitim onu 3*20 yazdirdim 🙂 ,mesela levemir yazdirmayi unutmustum hafta ici gidip 20 kutu strip yazdiricam ..

  • Alp bey merhaba,
   Doktorlar Reçeteyi rapora göre yazabiliyorlar, fazlasını yazsalar dahi rapordaki birimler önemli. Reçete yazan doktorlar bazen rapordaki gibi yazamıyorlar, tecrübesizlik diyelim buna 🙂 Sizin yardımcı olmanız gerekebiliyor.
   20 kutu boşuna yazdırmayın,yazan kalemin mürekkebine yazık olur 🙂 Eczanelerde rastladığınız “sistem” de size ait olan raporda görünür ve fazlasını vermez.
   mutluluklar 🙂

 15. Ilker bey ben raporu universite hastanesinden aldim raporumda sadece glukometre strip kullanabilir yaziyo birde sadece insulin aspart insulin detemir yaziyomiktarlari yazmiyor yani zaten beyaz bi kagida yazip verdiler oyle e recete falan vermediler bana..Bu arada bana doktor rapor falanda sormadi..

 16. Alp bey,
  bizim iki raporumuz var ikiside beyaz kağıtta ama ikiside sisteme giriliyor hastane tarafından. Birincisinde kullandığımız insülin çeşitleri,iğne ucu ve günlük dozları, ikincisinde ise kan şekerini kendimizin ölçebileceği, glukometre kullandığımız ve günlük ölçüm adedimiz yazıyor.
  Biz reçetelerimizi sağlık ocağında aile hekimine yazdırıyoruz, raporumuz ekranda göründüğü için ayrıca rapor sorulmuyor; aslında sorulması lazım ama Eren mahalledeki tek Tip-1 olduğundan kimlik numarası ile işlem yapabiliyor bazen. Aile Doktorumuz raporda ne varsa yazıyor.
  Sizin stripler için raporunuz olmazsa tanesini 35 TL ye alırsınız, fark vererek alıyorsanız sebebi raporunuzda yazıyor olmasıdır. 🙂

  • İLKER ABİ MERHABA, EVET DEDİĞİNDE HAKLISIN AMA BAZI HASTANELER DAHA O E REÇETE E RAPOR SİSTEMİNE GEÇEMEDİĞİNDEN RAPORLARI HALA KAĞIDA BASILI OLARAK VERİYORLAR VE SİSTEME GİRİLMİYOR. ESKİDEN BENDE O ŞEKİLDE ALIYORDUM RAPORUN ÜZERİNDE HERHANGİ BİR BİLGİ YOKTU VE SGK’NIN ÖDEYEBİLDİĞİ EN ÜST LİMİT KADAR İLAÇLARIMI VE STRİPLERİMİ TEMİN EDİYORDUM. HATTA O KADAR Kİ CANDERELLERİME BİLE PARA ÖDEMİYORDUM. HEY GİDİ GÜNLER HEEY 🙂

 17. Ilker bey ben anlatamiyorum galiba benim raporumda strip kullanabilir yaziyo ama miktar yazmiyor diorum niye sekerimi yukseltiyosunuz 🙂 sizin raporunuzda striple alakali ne yaziyor tam olarak yazarmisiniz?

  • Alp bey ,
   Senin bu mesajlarını kim onaylıyor bilmiyorum ama onaylarken cevap verse iyi olur 😛 yoruldum, şekerim ne halde bilmiyorum!
   Senden ricam; yarın senden kutu başına 20 TL fark alarak 4 kutu strip satan eczaneye git (uzaksa başka bir eczaneden rica et) ve sana ait raporları ekranda görmeyi iste, bu arada bir önceki mesajımın son parağrafını bi daha oku lütfen.
   mutlu geceler 🙂

 18. Alper Eren Bey Merhaba,

  Diyabetimben.com olarak biz büyük bir aileyiz. Blogta yorum yapmak ya da yazı yazmak dışında gün içerisinde hatta gece saatlerinde bile birbirimizle rahatlıkla görüşebiliyoruz. Bu bizi diğer platformlardan ayıran en önemli özelliğimiz.

  İlker Bey ve sizin 2şer yorumunuzu silmek zorunda kaldım. Bu blogta ilk defa yayında olan ve ‘haddini aşan’ yorumlar beni üzdü. Size 2 gün önce bloğumuzun sıkı bir takipçisi olarak bazı yetkiler vermiştim. Ama bu yetkinin farkına vardığınız ilk gün gerçekleştirdiğiniz ikili tartışma bloğumuza hiç yakışmadı.

  Tanıyın ya da tanımayın ama blogtaki herkes bir harf dahi yazarken oldukça fazla düşünüyor. Karşısındaki kırılır mı? Yanlış bir şey söyledim mi? diye düşünmenin yararı var.

  Bloğumuz diyabetli ve diyabetli yakınlarının odağında bir platform olup kimsenin tartışma ve haddini aşma alanı değildir. Birbirimize rehberlik etmeye çalıştığımız ve birbirimizin hataları varsa da düzeltmeye yönelik yol göstericilik yaptığımız bir alan.

  Bu olaydan sonra bloğumuzda birini ‘yönetici’ pozisyonuna getirmeye karar verirsem herkesin onayına sunmak durumunda kalacağım. ‘Yöneticilik (yazı yazma ve yayınlama ve yorumlara onay vermeye yarar.)’ pozisyonunuzu tekrar ‘Abone’ olarak değiştirdiğimi de belirtmek isterim.

  Umarım bu yorumumu okuduktan sonra bana cevap vermeye çalışmazsınız.

  İlker Bey’in de yorumlarında daha da dikkatli davranacağına inancım sonsuz.

  İlker Bey’e de size de selamlarımı iletiyorum.

  Şu rapor konusuna açıklık getirmem gerekirse; benim de bazı raporlarımda kan şekeri ölçüm çubuğunun günlük dozları yazarken bazılarında yazmıyordu. Yazmayan rapor benim gibi yetişkin bir diyabetliye aitse SGK’nın şu anda bize sağladığı max. 9 kutuyu alabiliyoruz. Ama burada önemli olan konu reçetede doktorun günlük doz için yazdığı doz miktarı. Eğer raporda günlük ölçüm çubuğu sayısı yazıyorsa bu sefer o dozdan fazlasını alamıyoruz. Mesela doktorun rapora yazdığı doz ile max. 6 kutu alabiliyorsa yetişkin 7.,8. ya da 9. kutuyu alamıyor. Bu sebeple de raporunu değiştirmek zorunda. Bu açıklama umarım hepimizin işine yarar.

  İLETİŞİM KAZALARINA HAYIR 🙂

  sevgiler

 19. Herkese merhaba ..

  dün geceki ‘yanlış anlaşılma’ veya tamamen benim gergin oluşumdan kaynaklanan olaydan dolayı ilker bey başta olmak üzere sitede rahatsızlık verdiğim herkesten özür diliyorum umarım kabul edersiniz..

  Burdaki herkesin iyi niyetinden hiç şüpem yok ama bazen elimde olan veya olmayan bazı olaylardan dolayı gergin ve anlayışsız olduğumun farkındayım..ilker bey çocuğu tip 1 diyabetli bi baba ve çok fedakar bi baba şundan eminimki ilker bey keşke ‘keşke bu hastalık çocuğumda değil bende çıksaydı’diyebilecek bi baba ,bazı yazışmalarındada dr eyüp aybek’e bizde az yesek daha iyi olmaz mı dediğini hatırlıyorum..Ben henüz baba değilim ama ilerde baba olursam inşallah çocuğumun veya eşimin başına gelecekler benim başıma gelir ..İnternet ortamında ne yaşımızı ne karakterimizi tahmin etmek mümkün olmayabiliyor o yüzden ben daha dikkatli davranıcağımdan emin olabilirsiniz ..

  bu vesile ile ilker bey başta olmak üzere esra hanım ve diğer takipçilerden tekrar özür dilerim burda tanıdığım insanları kaybetmek istemem çünkü hakikaten esra hanım olsun taha kardeşim olsun öyküm hanım olsun dr aybek olsun hep bizler için bişiler yapmaya çalışıyolar hepsine saygım ve sevgim sonsuzdur hoşçakalın.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: