Diyabet Hastası Olduğunu Kimse Kabul Etmez

DiyabetTVDiyabet Hastası Olduğunu Kimse Kabul Etmez

A Haber’de Hüseyin Özcan’ın sunduğu Hayat Rehberi programında bu hafta Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez doğru beslenmenin hayatımızdaki önemini anlatırken diyabetin tanısı ve toplumsal yaygınlığı üzerine dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

arkında olmadan ya da farkında olup da kendine diyabet hastası olduğunu kondurmayan yüzlerce insan var. Diyabet hastalığını kimse kabul etmez, çünkü anlamazsınız. Diyabet hastalığında, çok iyi anlayamazsın ve kondurmakta istemezsin. Çünkü yemek yemek koruyucu olmakla birlikte, sürekli olarak kan şekerinin yüksek oluşu dokuları tahrip eder. O nedenle diyabetin klinik olarak tanısını bir iç hastalıkları uzmanı, bir endokrin uzmanı ile koymak gerekiyor. Tanıyı resmileştirmek lazım. Diyabetin bir medikal tedavisi var birde tıbbi beslenme tedavisi var. Beslenmeyi yapmazsan medikal tedavi fayda görmüyor. Türkiye’de %70-80 kişi sadece ilacı aldıklarında hastalıklarından korunduklarını düşünüyorlar. İlacı alıp da hala böbrek hastalığı olan, sinir sistemi hastalığı olan birçok kişi var.

Diyabetin çok ciddi bir sorun olduğunu biliyoruz. Yaşam süremiz uzuyor. Değişen hayat koşulları nedeni ile yaklaşık 2030 yılında 20-79 yaş arasındaki diyabetli sayısı, 2011’de 366 milyon iken, 2030 yılında 552 milyona çıkmasını bekliyoruz.

(Kaynak: http://www.ahaber.com.tr/yasam/2015/03/07/diyabet-hastasi-oldugunu-kimse-kabul-etmez)

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: