Anasayfa Haberler&Gelişmeler Diyabet Hastalarına Larvalı Tedavi / İyileşmeyen Yaraların Tedavisi

Diyabet Hastalarına Larvalı Tedavi / İyileşmeyen Yaraların Tedavisi

1 2.469 görüntüleme

Diyabet Hastalarına Larvalı Tedavi / İyileşmeyen Yaraların Tedavisi

Esra’nın Notu: Diyabet Hastalarına Larvalı Tedavi başlığı ine iddialı bir başlık. Sanki diyabet tedavisi için bir çalışmaymış fikri oluşturuyor 🙁 Bu vesileyle yazılı ve görsel basına tekrar çağrı yapalım; ‘lütfen bu tarz iddialı başlıkları atıp, merak uyandırıp, haberi okuyanlara başlıkla pek ilgisi olmayan haberler satmayın.’  Elbette bizi duyan olursa.

Tip-1 diyabet tedavi ve daha iyi yönetim araştırmaları kadar oluşabilecek komplikasyonların tedavisi de oldukça önemli. Haberin ana kaynağı: https://news.ncsu.edu/2016/03/modified-maggots-could-help-human-wound-healing/

Amerikalı araştırmacılar, genetiğini değiştirdikleri sinek larvalarıyla diyabet hastalarındaki iyileşmeyen yaraları tedavi etmeyi başardı.

Kuzey Carolina Üniversitesi araştırmacıları, laboratuvar ortamında yeşil şişe sineği (Lucilia sericata) larvalarını, hücre büyümesini hızlandıran bir molekül olan PDGF-BB’yi üretip salgılayacak şekilde genetik değişime uğrattı.

Genetiği değiştirilmiş larvalar, daha sonra özellikle diyabete bağlı ayak ülserleri gibi iyileşmeyen yaralar üzerinde kullanıldı. Araştırmacılar, larvaların yarayı temizlediklerini, ölü dokuyu ortadan kaldırdıklarını ve anti-mikrobiyal bir salgı salgıladıklarını gözlemledi. Bilim adamları, larvaları kullanarak uyguladıkları yönteme Larvayla Yara Temizleme Tedavisi (MDT) adını verdi.

MDT, Gıda ve İlaç Yönetimi Dairesi tarafından da onaylandı.

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.