Diyabet Belirtileri Sonuçlarım Geldi

Sizden GelenlerDiyabet Belirtileri Sonuçlarım Geldi

Diyabet (Şeker Haslığı) Belirtileri

Anti-gad değerim 0,33, ıslet (adacık) antikoru negatif şeklinde bir tahlil sonucu aldım. Diyabet (şeker hastalığı) belirtileri arasında mı?

Tip 1 diyabetli olduğum tescillendi mi?

Bir de balayı dönemi sonrası insülin dozundan mutlak bir artış olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Takipçimiz : Mehmet Bey

Not: Mehmet Bey’in bu yazısına bir görsel ekledim 🙂  (Görsel funtimesinkg.com’dan alınmıştır.)

41 YORUMLAR

 1. Mehmet Bey Merhaba,

  Yazınız için teşekkürler.

  Doktorunuz bu sonuçlarınıza göre ne söyledi?

  Balayı döneminden sonra insülin gereksiniminde bir artış olabilir. Ki genel yargı bu yönde. Çünkü balayı döneminde pankreas az biraz insülin salgılıyor. Bu dönemde insülin yapmıyor ya da çok az miktarda yapılıyor. Pankreas belli bir süre sonra bu az miktardaki insülini de salgılamamaya, mevcut insülin rezervini bitirmiş bir hale geliyor. Dolayısıyla da balayı dönemi sonrası insülin ihtiyacı artıyor.

  sevgiler

 2. Bence bu sonuclar dısında tip 1 olup olmadıgınızı anlamak ıcın gereklı c peptit degerinize de bakılması gerekıyor.

  Cunku tip 1 sadece immun değil idiopatikte yani sebebi heniz bilinmeyen olabılıyor.

  Yalnız immun sisteminizde olumsuz bir yanıt yok.

  Cok gecmiş olsun.

 3. Serkan Bey,

  Ben aslında kendimi tip 2 diyabetli olarak tanımladım. Belirtileri falan olsun aynen uyuyordu. Ancak doktorum tip 1’sin dedi ve insülin tedavisine başladı. Çok hareketli biri olduğum için açlık-tokluk kan şekerim 60 80 arasında devam ediyor. Ve bu ölçümler sonucu kendimi pekte iyi hissetmiyorum.

  Durumlarım karışık yani.

  • Mehmet Bey,

   Serkan Bey’in de dediği gibi şu an kesinlikle tip-1 ya da tip-2 sinin denemez.

   Yaptırılması gereken diğer testleri yaptırın. Hatta farklı doktorlara da gidin. Bulunduğunuz ilde neresi? Yaşadığınız ilde diyabet derneği varsa mutlaka oraya da gidin.

   sevgiler

   • Esra hanım.
    Doktor tip1 teşhisi koyduktan sonra bir takım kan testleri yaptı. Anti Gad Antikoru <5 negatif ve C peptit 2.03 çıktı. (C peptit referans değeri 1.1~4.4)
    Bu test sonuçlarına göre tip2 sin dedi. Yaşım 21/ 70 kilodan 78 kilo oldum. 74 ünite insülin kullanıyoruum. Sorun şu ilk başta kan şekerim yüksek olmasına bakarak tip1 sin ve insülin kullanacaksın diyen doktorum. Kan tahlilinden sonra tip2 diyabetsin ama insülin kullanacaksın diyor. TİP2 isem neden insülin kullanıyorum?
    E-mail den cevap yazar mısınız bilenler

    • Yasin Bey Merhaba,

     Tip-2 diyabetli olup insülin kullanan insanlar var. Her tip-2 diyabetli sadece hap kullanmıyor.

     Yerinizde olsam bulunduğunuz ilde farklı bir endokrin doktoruna daha giderim.

     sevgiler,

 4. Mehmet Bey,

  İkinci bir görüş almakta her zaman fayda vardır bir mahsuru yoksa yasınızı sorabilir miyim ?

  Ayrıca ogtt yanı seker yuklemesı testı yapıldı mı onun dısında c peptit yanı pankreasınızda ki insulın depolarını gösteren testı yaptırmanızı size onerırım.

 5. yasım 20 ancak diğer sorduğunuz soruların cevaplarını bilmiyorum. 3 doz insülinde bile şekerimin epey düşmesi beni ürkütüyor açıkçası.

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Yazdığım yorumları görüyor musunuz bilmiyorum.

   Kan şekeriniz sürekli düşüyorsa bu tedavi yöntemi yolunda gitmiyordur diye bir sonuca varılabilir.

   Gittiğiniz doktorun uzmanlık alanı nedir? Endokrinolog mudur kendisi?

   Size yardımcı olabilmemiz adına sizden ricam yaptığım yorumlara yanıt vermeniz olacak.

   sevgiler

 6. Slm arkadaşlar umarım iyisinizdir…
  Size bir sorum olacak bazen öğünlerden sonra hemen açıkıyorum.Sizde bu durum olduğunda nasıl davranıyorsunuz??

  • Serat Bey Merhaba,

   Yemekten sonra yine acıkırsam yine yerim:) bazen oluyor bu tarz durumlar. Dolayısı ıle vücudu yemeyeceksın diye engellersek bence kan sekerımız daha bır yükselir.kı bende böyle oluyor. Ama bu benim kendi deneyimim.

   Elbette abartmamak lazım.

   Sevgiler

 7. serat bey bilmiyorum. ancak bugün çok enterasan bir kişi ile görüştüm. tip 1 diyabet teşhisi konulduğu halde 5 yıldır insülin kullanmadığını, doktorunun tedaviyi bırakıp diyetle kontrol altına aldığını söyledi. bu bir umut mudur?

 8. mrb mehmet bey;
  Bende sizin gibi diyabette yeniyim tip1 diyabette diyetle kontrol altına alındığını söylemişsiniz.Bunun olabileceğini sanmıyor.Bu ancak tip 2 diyabette mümkündür.
  Yanılmıyorsam insülin kullanmak istemiyor gibisiniz.ilk günlerde bende bu şekilde diyetle kontrol altına alabilirmiyim şeklinde 2 gün denedim ama bunun gerçekleşmesi mümkün değil.Tip1 liler isülin kullanmak zorunda(zaten bize tip1 denmesinin nedenide bu).

 9. 50’ye yakın Diyabet türü vardır..Doktorların diyabet gibi hakkında ayrı bir uzmanlık branşı olan bir hastalığı sadece 2 alt tipe indirgemesi ya cehalettendir yada tembellikten..Bir doktorun bunları bilmemesi gerekmez..

  Size tavsiyem C-Peptit ve açlık-tokluk insülin düzeylerini ölçtürmeniz..Bunun yanında Kortizol,ACTH,TSH,T3,T4,Anti-TPO,Anti-TG düzeylerini ölçtürmenizdir..Ardından da MODY Diyabet için genetik test yaptırmanızı tavsiye ederim..

 10. mrb mehmet bey
  Ben bana teşhis konulurken yani 5 ay önceki değerlerimi yazıyorum.
  c-peptid 1.93 çıkmıştı referans aralığı 0,9-4
  İnsülin 5.1çıkmıştı referans aralığı 3-25
  Antikor negetif çıkmıştı.

 11. Eyup Bey,

  C-peptit degerlerim ve diğer bahsettiğiniz tum degerler normal cıkmıstı. Ancak anti-gad normalin 10 katı cıkmıstı anti ica ise normal sınırda 1:10 degerınde cıkmıstı buna gore hala hangı tip diyabet oldugum belli degıl. Sizden ricam diyabet türleri hakkında bilgi veren onerebileceğiniz bir kaynak var mıdır? Teşekkurler.

  • Serkan Bey Merhaba,

   Size bir mail gönderdim. Bakabilir misiniz rica etsem.

   Mailde bahsettiğim organizasyonu yarın blogtan duyuracağım.

   sevgiler

  • Mehmet Bey Günaydın,

   Ben bloğun sahibi Esra Avcı.

   Sizden ricam bir yorum yaptığınızda kimin yazısına istinaden olduğunu belirtmek adına kişinin ismiyle hitap etmeniz olacak.

   Aksi durumda soruyu kime sorduğunuz anlaşılmaz ve cevapsız kalır.

   sevgiler

  • Mehmet Bey,

   Yazınıza İzmir’den bir doktor Eyüp Bey harika bir yorum yapmış. Ben sizin yorumunuzu okuduğumda ona sorduğunuzu düşündüm.

   Lütfen dediğim şekilde ilerleseniz sevinirim. Neticede burada büyük bir paylaşım içerisindeyiz ve elimizden geldiğince bilgi alış-verişinde bulunuyoruz.

   Bu iletişimi kaybetmemek lazım.

   Anlayışınız için teşekkür ederim.

   sevgiler

  • YAZILARI OKUDUM. ÖNCELİKLE ACİL ŞİFALAR DİLERİM; VE AKLIMA ANTALYADA BİR MÜŞTERİMİN AŞIRI STRES SEBEBİYLE 435 ŞEKERLE KISMİ YÜZ FELCİ GEÇİRİP YAKLAŞIK 10 GÜN HASTAHANEDE YATTIKTAN SONRA; YAPILAN TESTLERDE ŞEKER YÜKLEMESİ TESTİ ZANNEDERSEM DURUMUNUN NORMALE DÖNDÜĞÜYDÜ. VE KENDİSİ ŞİMDİ GAYET SAĞLIKLI DURUMDA VE O YÜKSEK ŞEKERDEN KENDİSİNDE HİÇ BİR İZ KALMAMIŞ DURUMDA. BİLMİYORUM SİZİN DURUMUNUZ BUNA BENZER Mİ. AMA YAZMAK İSTEDİM.

   • Emre Bey Merhaba,

    Çok yanlış bir yerde yorum yaptınız 🙂 . Buradaki herkes 700, 500, 400 şekerleri filan görüp başlarına bir şey gelmemiş insanlar 🙂 .

    Bu arada hoş geldiniz 🙂 .

    Sevgiler

    • Eyvallah;

     Esra Hanım valla yanlış yapa yapa doğruyu bulacağız gibi görünmekte galiba 🙂

     Hoşbulduk bu arada. Doğru, burda olupta benim de olduğum gibi ses hızını aşmış insanlar olduğumuzu unuttum bir an.

     Ama adamın hikayesi enteresan gelmişti; işin yüz felcine kadar gidipte daha sonra normale dönmesi. Arkadaş ta bahsedince en az insülini vursam bile şekerim düşük çıkıyor deyince acaba dedim böyle bir şey mi…

     • Emre Bey,

      Milyonda bir olan durumlar olabiliyor elbette. Ne desem bilemedim.

      Ama ses hızı benzetmeniz hoşuma gitti 🙂 .

      Katkınız ve gelecek yeni yazılarınız için şimdiden teşekkürler.

      sevgiler

 12. Mrb Mehmet Bey;

  Bakın her tip 1 lide illa antikor(anti -gad) gelişecek diye bi durum olmuyor.

  Doktor arkadaşımızın yazdığı gibi çünkü bende ki durumda buydu.

  Açıkcası biz sizi yeterince aydınlatamayız.Sizin işinde iyi olan bi endokrin uzmanından yardım almanız gerekiyor tşkler.

 13. ben hala tip 1 tip 2 ayrımı testler sonucu neye bakılarak karar veriliyor merak ediyorum 🙂 sırf bu yüzden tıp bile okuyabilirim 🙂 insülini kabullenemediğimden midir nedir sürekli tip 2 olduğuma inandırmaya çalışıyorum kendimi.

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Beni yanlış anlamayın lütfen.

   Birkaç test sonucu yazdınız bizlere. Üzerine yorumlar da yapıldı. Ve deneyimlerimizle yanıt vermemizi bekliyorsunuz normal olarak.

   Sizin gibi tip-1 mi tip-2 mi olduğu belli olmayan ve sonunda teşhis konulan kişiler var aramızda.

   Ancak bizim size tip-1 ya da tip-1 dememiz en anormal hareket olur. Çünkü hiçbirimiz doktor değiliz.

   Yemek, kan şekeri, karbonhidrat sayımı, insülin pompası vb. konularda soru sorsanız mutlaka bir yorum çıkar ama bu konu çok hassas.

   sevgiler

 14. Yukarıdaki yorumlarda birşey dikkatimi çekti “3 ünite insülin yapsam bile şekerim düşüyo”. Bu söz o kadar havada ki. Ne yiyip 3 ünite yaptığınızda düşüyo bu önemli. Bütün besinlerin kan şekerimiz üzerindeki etkisi aynı değil çünkü. Yine bir başka ilgili çeken insülin istemediğiniz için tip 2 diyabeti tercih ediyosunuz. Ancak ülkemizdeki tip 2 diyabetlilerin insülin kullanma oranı azımsanmayaca kadar fazla. Ayrıca maalesef -özellikle insülin direnci olan kişilerde- komplikasyonlara yatkınlık daha fazla. Yani değerlendirmeyi insüline göre yapmak bana biraz fazla yüzeysel geliyo.Tip 2 diyabet beslenmesi tip 1 diyabete göre daha yasakçıdır örneğin. İnsülin yöneterek ise hayatınızdaki yasakları azaltmanız mümkün. Hani şimdi siz demişsiniz ya tip 2 daha iyi, ben de tip 1 iyi diyorum gibi oldu sanırım 🙂 Niyetim o değil sadece terazinin 2 kefesi olduğunu hatırlatmak istedim. Umarım herşey istediğiniz gibi gider

  • Öyküm,

   Mehmet Bey daha yeni yeni diyabeti anlamaya ve çözümlemeye çalışıyor.

   Bence şu an kendisi için en önemlisi diyabetinin türünü ve daha da önemlisi tedavi sürecini en doğru şekilde doktoruyla belirlemek. Doktoru iyi değilse başka bir doktora gitmek.

   Dolayısı ile birçok insanın yaptığı hataya da düşmemek lazım. İnternete şu değer bu çıktı, bir diğeri şöyle çıktı, acaba ben neyim demek pek doğru gelmiyor.

   Senin de söylediğin gibi 3 ünite yaptınız, şekeriniz düşüyor ve endişeleniyorsunuz Mehmet Bey ama ne yiyiyorsunuz da kan şekeriniz düşüyor. Tamam endişenizi anlıyorum, anlıyoruz. Ama oyalanmadan ve üzerinizdeki şaşkınlığı atıp toparlanın ve çözüm odaklı ilerleyin.

   Bana kızılabilir nasıl böyle bir cümle kurabilirsiniz diye ama kurmadan yapmayacağım; diyabeti otlarla ve insülin yapıp yemek yemeyerek ya da faydalı otları içip, insülin de yapıp az yemek yiyerek tedavi edemeyiz, etmemeliyiz. Özellikle vurguluyorum bunu.

   Yeri gelmişken bu kızgınlığımı da burada dile getirmiş oldum 🙂 .

   Teşekkürler Mehmet Bey ve Öyküm 🙂 .

   sevgiler

   • Zaten tedavi geliştirme yönünden insanlık adına hiçbir yere gidilmediği ortada. Ne yazık ki bu hastalığa yakalanan insanlara karşı aşırı ön yargılı davranılıyor uzman adındaki zebaniler hastaları neden şekerin bir türlü düşmüyor diye azarlıyor verdiği diyete neden uyulmadığını suçlu sorgularcasına bağıra çağıra sorup duruyor. İnsanlar da ota çöpe sarılıyor. İnsanlık ne yazık ki bu hastalık karşısında ilaç baronlarının lobisi yüzünden çaresiz bırakılmaktadır. İşin ilginç yanı bu hastalığı keşfeden adam cerrah olduğu halde her nedense hastalığa tanı koyanlar okullarda bu hastalığın cerrahi girişimle bertaraf edilemeyeceği konusunda ağız birliği etmişler. Ülkemizde de 10 yıldan fazla süredir cerrahi girişimlerle bu işin çözümlenebileceği gerçeği kamu oyundan kasten gizlenmiş. İnsanlık başka gezegenlere yerleşmeyi düşündüğü günümüzde Amerikayı yeniden keşfeden bilim insanlarımız ameliyatla bu işin çözümlenebileceğini televizyonlardan bağıra çağıra ilan etseler de bu tedavi de çok çok pahalıya mal olabiliyor. Netice? Netice olarak sıtmayı gösterip vereme razı yaşamaya devam edeceğiz herhalde.

 15. Esra hanım iyi günler. yaklaşık bir aydır anti GAD diye bir tahlil bekliyordum. iki hastaneye birden başvurdum sonunda çıktı.
  Anti GAD <5 U/mL < = 10.0
  Anti İnsülin Antikoru 4.6 % 15 pozitif
  İnsülin 6.65 mU/L 2.4-23.3
  C-peptid 0.81 ng/mL 0.75-3.5

  bana bu sonuçlar çıkmadan büyük bir ihtimalle tip 1 siniz denip insülin verildi. gerekçe olarak ta. HbA1c nin yüksek olduğu söylendi. ilk ölçümümde HbA1c 13.6 idi. o esnada yurt dışında idim. 10 gün sonra türkiyeye dönünce tekrar yaptırdığım tahlilde 12.2 çıktı. ardından 10 gün daha geçtikten sonra tekrar başka hastanede verdiğimde tabi o esnada aç değil idim doktor önemli değil dedi. HbA1c 10.1 çıktı.
  şimdi bu durumde acaba ben tip1 yoksa tip 2 diabetmiyim. bu arada geçen mart ayında bir haftada 64 kilodan 58 kiloya düştüm. boyu 170 yaşım 28. bunun bir etkisi var mı acaba?

  • Necmettin Bey Merhaba,

   Doktor olmadığım için özellikle benim bir sonuca varmam imkansız.

   Bloğumuzdaki birkaç link belki az da olsa aklınızdakilere cevap olur.

   http://www.diyabetimben.com/c-peptid-testi.html ve http://www.diyabetimben.com/diyabet-tanisinda-antikor-testleri.html (linkindeki yorumları da okursunuz.) linkleri yardımcı olabilir.

   Sadece HbA1c’ye bakılarak diyabette tip teşhisi koyulması doğru değil. Yapılması gereken birçok testi yaptırmışsınız. Artık yorumlamayı en doğru doktorun yapması gerekecek. Naçizane önerim bir de d vitamini değerinize baktırır mısınız? Çalışmalara göre diyabetlilerim d vitamini değeri düşük çıkıyormuş. Sizin nasıl olacak merak ediyorum. Kilo verme özellikle erkeklerde önemli bir belirti diyabet için.

   sevgiler

 16. merhaba esra hanım,2gün önce bizde rutin3aylık kontrolumüze gittik bize bakan asistan doktora israrla tahlillerde d vitamininede bakalım dedim ama kendisi gerek olmagını kızımın gelişiminin gayet iyi oldugunu bir sorun olmayacagını söyledi daha fazla ısrar edemedim ama sonuçlarımız için ayın 23 üne tekrar gidip prof a gösterecegiz onada istegimi tekrar edecegim.bu arada düşük bekledigim hbA1c 7.9çıktı ve yıkıldım 20aydır hiç 6ları görmedik hep 7lerde geziniyoruz.

  • Sedef Hanım Merhaba,

   Doktorlara şunu da yapın dediğimizde neden ısrarla o testi de yapmıyorla anlayamıyorum. Ellerine mi yapışacak acaba?

   Kendinize 6 gibi hedefler koymayın bence. Benim de 6,4 ile 7 arası giden bir HbA1c değerim var. Biz diyabetliyiz. Zor olan şeylerden birisi en iyi HbA1c sonucu. Yıkılmayın 🙂 Ayakta kalın 🙂 diye saçma bir espri yapayım.

   Zamanla her şey daha da yoluna girecek Sedef Hanım. Sabır, sabır. Siz bilgilendikçe kızınız daha da iyi bir yaşam sürecek.

   sevgiler

 17. İyi günler oğlum 5 yaşında insülin iğnesi kullanıyorum tıbbı mikrobiyoloji numune türü serum
  ınsulin antikoru sonuç 17.1 referans Aralık <8.20
  Islet antikoru ( adacık ) sonuç zayıf pozitif birim titre ve referans aralığı negatif tarama titresi 1/10
  Tıbbı biyokimya numune türü:serum
  Tetkik adı glutami asıt dekarboksılaz ant. Sonuç 108.02 birim U/ml referans Aralık 0.00 10.00

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: