Diyabet Aşısı Hakkında / FOX Ana Haber

DiyabetTVDiyabet Aşısı Hakkında / FOX Ana Haber

Bugün FOX TV Ana Haber’de yayınlanan ‘Şeker Aşısı’ haberi çok konuşlduğu için televizyonumu geriye alıp sizin için haberi çektim. Ve hemen Diyabetimben’in Youtube kanalına yükledim 🙂 Telefonumla çektiğim için ekran düzgün görünmeyebilir. Kusura bakmayın lütfen.

Haberin kaynağını da araştırıp sizlerle diğer detayları da paylaşmaya çalışacağım.

Haberle ilgili diğer detaylar: Bugün sizlerle Kaliforniya, San Francisco, Üniversitesi Bilim Adamları’ndan Tip-1 Diyabetliler İçin Güzel Bir Haber başlıklı yazıda T-hücrelerinden bahsetmiştik. FOX Ana Haber’de bahsedilen ‘şeker aşısı’ da paylaştığımız yazıdaki haberle ilgili.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-3334751/Could-end-daily-injections linkindeki yazıda tip-1 diyabetli bireylerin kendi regülatör T hücreleri yani Tregs kullanılarak pankreasın insülin üreten beta hücrelerinin bağışıklı sisteminin saldırısına karşı korunması hedeflendiğini belirtiliyor. Ve bunu sağlamak için de yılda bir kez yapılacak T hücresi yani Tregs enjeksiyonu ile tip-1 diyabetlilerin günlük enjeksiyondan yıllık enjeksiyona geçmelerini hedefliyorlar.

Tekrar vurgulamam gerekirse; yazılı ve görsel basının her haberi eminim herkese umut veriyor. Ancak herkeste uygulanabilir bir hale gelmedikçe bu tarz çalışmalar deneme aşamasında kalır. Önemli olan herkeste uygulanabilecek ve olumlu sonuçlar alınabilecek bir formata gelinmesi. Ve yarın çıkacakmış gibi de umut bağlamamak da gerekiyor.

5 YORUMLAR

  1. 15 senedir bitmedi bu 3 yıllar. lisedeyken aynştaynın görerilik kavramını anlamakta çok güçlük çekerdim. (iyimser yazdım, anlamıyordum açıkçası). ama diyabetle birlikte iq seviyem 3 katına çıktı ve bitmek bilmeyen 3-5 senelerden sonra (elbette üçün beşin peşinde koşan insanlar değiliz) şimdi, bu teori çok iyi oturdu kafama. teşekkürler tip 1, sayende öğrendiğim, anladığım bir şey daha oldu. 🙂

    • Engin Bey Merhaba,

      3 yıl 5 yıl dediğiniz gibi geçip gidiyor ama maalesef elle tutulur çözümler yok. Ama en azından çalışıldığını bilmek mutluluk veriyor 🙂

      sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: